Potulky SR a ČR 10 & Praděd, Olomouc, Dolné diery, R. Sobota, Západné Tatry poľské...

Autor: Marcel Burkert | 15.7.2020 o 10:35 | (upravené 15.4.2021 o 12:37) Karma článku: 4,90 | Prečítané:  203x

Blog je venovaný milovníkom prírody a architektonických pamiatok, ktoré sú nám tak blízko, že niekedy ich práve preto prehliadame a hľadáme krásy oveľa ďalej, bez toho, aby sme pred tým poznali to, čo máme viac menej "po ruke".

Fotografie sú z rokov 2018 a 2019.

Praděd (1.491 m) dňa 21.4.2018:

Praděd (1.941 m) je najvyšší vrch nielen Hrubého Jeseníku, ale aj Moravy, českého Sliezska, Horného Sliezska a piaty najvyšší vrch v Česku. Na vrchole však stojí 162 metrov vysoký televízny vysielač, ktorého horná plošina je najvyšším bodom v Česku, teda prekonáva Snežku (1.603 m).  

Vyššie boli spomenuté pojmy České Sliezsko a Horné Sliezsko, v ktorom je aj Praděd. Čo to vlastne je? Tak som pátral..., a dozvedel som sa, že Dolné Sliezsko sa nenachádza od hornatého kraja, v ktorom leží Praděd, smerom na juh, do pahorkatín, ale leží ďaleko na sever v Poľsku a Nemecku. A Sliezsko (po poľsky Śląsk, po nemecky Schlesien) je historické územie rozkladajúce sa v súčasnosti poväčšine v Poľsku, sčasti v Česku a z malej časti aj v Nemecku. Hlavným mestom historického Sliezska bol Vratislav (Vroclav).

V dávnej minulosti nie len Dolné Sliezsko, ale aj Horné Sliezsko patrilo z väčšej časti Germánom. Istý čas veľká časť Sliezska patrila pod Veľkomoravskú ríšu. Prelomovým obdobím pre Dolné Sliezsko bolo obdobie, kedy Habsburská monarchia stratila väčšinu Sliezska v prospech Pruska. Dolné Sliezsko patrilo Prusku až do roku 1945, kedy bolo na základe Postupimksej dohody pridelené Poľsku. Pruské kráľovstvo bolo nemecké kráľovstvo, ktoré zahŕňalo časti dnešného Nemecka, Poľska, Litvy, Dánska, Belgicka, Česka a dokonca aj Ruska.

Hrad Sovinec: 

Hrad Sovinec leží v krajine Nízkeho Jeseníku neďaleko Bruntálu, kraj Moravsko - Sliezsky.  

Olomouc - Najkrajšie mesto v kat. do 100 tisíc obyvateľov minimálne na územá Česka a Slovenska:

Olomouc na to, že má len necelých 101 tisíc obyvateľov, ponúka toho naozaj veľmi veľa. A pripomína veľkomesto.

Je historickou metropolou celej Moravy. V stredoveku bol po Prahe a Vroclave tretím najväčším mestom krajín Koruny Českej. Dnes v ňom žije 100,5 tisíc obyvateľov a je 3. najväčším mestom Moravy a 6. najväčším mestom ČR.

Mesto je známe svojimi pamiatkami, niektoré z nich, napríklad 32,2 metrov vysoký Stĺp Najsvätejšej Trojice, sú zapísané do zoznamu UNESCO. Mestská pamiatková rezervácia je po Prahe druhou najvýznamnejšou v Čechách.

Horné a Dolné námestie  

Spojnica medzi Horným a Dolným námestím

Dolné námestie

Zaujímavosťou je, že v r. 1930 žilo v meste 66 440 obyvateľov, teda takmer až tretina zo súčasného počtu obyvateľov. Slovenské mestá za socializmu zvýšili počty obyvateľov niekoľkonásobne. A to ho hovoríme, že režim držal ľudí na vidieku, lebo na nich boli fungujúce Jednotné roľnícke družstvá...     

V roku 1997 mesto postihli silné povodne:

"Riečka" Morava

Až 12 percent plochy celého okresu sa ocitlo pod vodou.

Vpravo sa "vinie" rieka Morava. Vľavo na fotografii je centrum mesta.

"Povodeň v červenci roku 1997 byla způsobena několika faktory. Byla to především neobvykle dlouho trvající srážková činnost v povodí Moravy (Za období od 4. do 8. července napadlo na Pradědu 454 mm srážek), která několikanásobně překročila průměrné srážkové úhrny, a nízká retenční schopnost krajiny způsobila zrychlený odtok."

Viac k týmto povodňam tu: https://protipovodnovaopatreni.olomouc.eu/udalosti/18027  

A viac k Olomocu tu: http://www.kamkam.eu/clanok/171/olomouc-historia-pokropena-mladistvou-energiou

Hrad Vevěří:

Viac o hrade tu, v blogu pavla Baláža: https://pavelbalaz.blog.sme.sk/c/518932/hrad-veveri.html

Hrad Pernštejn:

Mestečko Tišnov - nachádza sa 25 km severozápadne od Brna.

Malá Fatra a roklina Dolné diery: 

 

Súvisiaci článok: Tiesňavy Horné diery a Tesná rizňa

Prešov:

Viac o Prešove tu: Prešov - po Košici nejkrásnější město v Horních Uhrách II 

Z Prešovského polmaratónu 2019

z Košického maratónu 2018

Rimavská Sobota:

Rimavská Sobota je 23 tisícové mestečko v Bansko - Bystrickom kraji. Je sídlom regiónu Malohont. Na konci 18. storočia sa Malohont prvýkrát spojil s Gemerom. V rokoch 1784 až 1790 a potom v rokoch 1805 až 1922 bola Rimavská Sobota sídlom Gemersko-malohontskej župy. Dňa 26. decembra 1805 nocoval v Rimavskej Sobote legendárny ruský vojvodca Michail Illarionovič Kutuzov, keď sa vracal do vlasti s 2. armádnou skupinou po bitke pri Slavkove

Rakúsko - maďarsko - slovenské trojhraničie.

Juráňova tiesňava:

Juráňova tiesňava, aj keď ide krátku tiesňavu, ležiacu v Západných Tatrách, výlet k nej a do nej je príjemnou prechádzkou.  

Túrka začína v Oraviciach, kde môžte navštíviť termálne kúpele. 

K tiesňave sa dostanete Tichou dolinou, ale samozrejme nejde o známu Tichú dolinu na rozmedzí Východných a Západných Tatier, za ktorú bojovali ochranári v r. 2007, aby ju, ako jednu z posledných pevnosti divočiny na Slovensku, úspešne uchránili, paradoxne pred lesníkmi, a tiež nečistými politickými záujmami.  

Ale aj v tejto, oficiálne Tichej doline..., aj keď ide o národný park, nevládne príroda, ale človek, v zastúpení lesníckej lobby. 

Asi po polhodine až hodine prechádzky máme rovno pred sebou Juráňovi dolinu.

A sme na mieste:

Najkrajšie doliny poľských Západných Tatier - Kościeliska a Chochołowska na jeden záťah r. 2019:

Viac o týchto poľských dolinách Západných Tatier, o ich holinách a pralesoch tu: https://marcelburkert.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=754280  

Zdroj zvyšných informácií: Wikipédia

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček Petra Schutza

Bez Kolíkovej nebude reforma ani zmysel koalície

Nevyčistila si stôl. Kdekto teraz kladie otázky s poctivým i nepoctivým zámerom


Už ste čítali?