Slovensko sa vyfarbuje. Do žlta. Predbežne neodmietlo nebezpečný pakt o migrácii

Autor: Marcel Burkert | 20.7.2018 o 11:11 | (upravené 28.11.2018 o 16:23) Karma článku: 4,09 | Prečítané:  1584x

Minulý piatok OSN, resp. viac ako 190 krajín sveta, predbežne schválilo globálny Marakéšsky pakt o migrácii. Okrem Maďarska a USA. Dohoda má byť oficiálne prijatá na stretnutí ministrov v decembri v Marakéši v Maroku.

Ciele paktu sú naoko samozrejme šľachetné, ale na jeho nevýhodnosti a aj veľkej nebezpečnosti pre krajiny EÚ, to však nič nemení.

V 6 stranovej deklarácii sa síce hovorí aj o boji proti nelegálnej migrácii a pašovaniu ľudí, avšak jej väčšia časť obsahuje frázy, ktoré podporujú migráciu z Afriky do Európy. To, že sa táto migrácia nazýva „riadenou“, resp. „kontrolovanou“, je len maska. Je to choré, dokument sa zaoberá viac ochranou práv migrantov než bojom proti migrácii.

PAKT POSKYTNE POZVANIE DO EURÓPY MILIÓNOM ĎALŠÍCH UTEČENCOV

Maďarský minister zahraničných vecí Szijjártó sa k tomu, okrem iného, vyjadril takto: „...Prejednávaný dokument sa snaží ďalej inšpirovať k migrácii a vytvoriť nové migračné cesty“... Európska únia prakticky prevzala pozíciu, ktorú predtým deklarovali len niektoré africké vlády. Táto pozícia vychádza z predstavy, že migrácia je motorom hospodárskeho rastu, základom globálnej prosperity.“ Základná koncepcia tohto dokumentu OSN je podľa jeho slov mimoriadne nebezpečná a neprijateľná, pretože sa nepriamo snaží podsúvať myšlienku, že migrácia je základným ľudským právom, pričom sa však vôbec nezaoberá právami ľudí, ktorí chcú žiť v pokojnom prostredí vo svojej vlasti. Minister ďalej tvrdí, že dokument je úplne proti bezpečnostným záujmom Maďarska a že daná dohoda je hrozbou pre celý svet, že jej finálny text ide úplne proti zdravému rozumu a snahám obnoviť stabilitu v Európe. Hovorí, že tým, že dokument definuje migráciu ako základné ľudské právo, ľahkomyseľne propaguje migráciu a sústreďuje sa iba na záujmy afrických štátov. Štáty bude pakt nútiť poskytovať migrantom rovnaké služby ako domácim obyvateľom, vrátane vzdelania a právneho poradenstva. Ľuďom, ktorí by do Európy prišli nelegálne, by podľa ministra dokument zabezpečil legálny právny status.

Mnohí argumentujú, že ide o nezáväzný koncept... Prečo sa ale potom z jednania už minulého roku stiahlo USA a teraz už aj Maďarsko? Žeby už úplne prepadli xenofóbii, alebo len jasne vidia, na mnohých „menších“ príkladoch, že toto je cesta, ktorá môže ľahko viesť k totálnemu globálnemu rozvratu a chaosu?   

To, že za niečo je drvivá väčšina, tak to ešte neznamená, že to niečo je aj správne. Niekto vždy musí byť prvý. V Európe je to v tomto smere Maďarsko. Nepochybujem o tom, že ak by sa k nemu pridalo aj Česko, Poľsko, Rakúsko..., tak vtedy by cinklo aj v hlavách našich politikov a až vtedy by nabrali tú svoju alibistickú odvahu a tiež by odmietli tento šľachetne sa tváriaci pakt.

TERAZ, HÁDAM TO NAJDôLEŽITEJŠIE:  

Súčasťou listiny základných ľudských práv a slobôd je aj právo vycestovať z územia na ktorom žijem a návrat na toto územie. Preto by sa zdalo, že rozširovať základné ľudské práva o právo na migráciu, nie je vôbec nutné. Aspoň logika tak káže. Napriek tomu myšlienku, že migrácia je základným ľudským právom, cítiť z takmer celého dokumentu. A nemusí to tam ani byť výslovne uvedené. Čo sa tým chce dosiahnuť a zmeniť? vyvstáva logická otázka. Preto slová maďarského ministra zahraničných vecí je možné považovať za opodstatné. Sú varovaním pre celú EÚ. Aj keď mnohí ho za to zasypú rôznymi nechutnými nálepkami.

Je nepodstatné, že ide (zatiaľ) iba o nezáväzný pakt. Tá nezáväznosť môže byť kľudne len dočasná, počiatočné štádium, aby sa mnohé štáty nezľakli a aby podpísali danú deklaráciu. V každom prípade: už tým, že niekto nejakú deklaráciu podpíše, logicky sa od neho očakáva, že sa aj podľa nej bude správať. Načo ju inak podpisoval?

Ak sa označí migrácia za ľudské právo, zatiaľ sa táto myšlienka len nenápadne podsúva, šikovní politici a potom aj právnici si to vysvetlia podľa svojich potrieb. Spomeniem len taký malý následok tohto malého dodatku k ľudským právam: Advokátske kancelárie budú doslova na roztrhanie, plné ilegálnych migrantov, a budú úspešné a úspešní.  

ZÁVER:

Ak niekto chce bojovať proti migrácii tým, že z nej urobí ľudské právo, čo príde ďalej? Ešte aké práva? Právo na svoju kultúru, i keď obsahuje týranie zvierat, nerovnocenné postavenie žien, ženskú obriezku, či dokonca nenávisť voči neveriacim a príkazy na ich likvidáciu?

S právom na migráciu sa ľahko môže spojiť, alebo sa takmer naisto spojí, právo, že štát sa o migranta postará.  Vie si niekto predstaviť, že príde napr. do Švajčiarska a povie tam úradom: Chcem u vás žiť, poskytnite mi tlmočníka, strechu nad hlavou, najlepšie dvojizbový byt, peniaze na právnu pomoc, prácu, kurzy, a o pár mesiacov za mnou príde aj zvyšok rodiny?...    

Ja nemusím nikomu upierať právo na migráciu, ALE na oplátku nikto nesmie upierať mne právo na to, pustiť do svojho domu, do svojho mesta, krajiny len toho, koho tam naozaj budem chcieť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Agent 007 sa celé roky predstavoval zle. Jeho pravé meno je iné

V archívoch objavili skutočného Jamesa Bonda.


Už ste čítali?