reklama

Bratislavské domy, pri ktorých by mohli natáčať vojnové filmy

Účelom tohto článku nie je dať tipy prípadným filmárom plánujúcich natočiť nejaký film z obdobia 30-tych a 40-tych rokov minulého storočia situovaného do klasického mestského prostredia s klasickými starými obytnými domami

Písmo: A- | A+
Diskusia  (45)

z 19. alebo začiatku 20. storočia. Aj keď uznávam, že také množstvo autentických kulís pre svoje natáčanie, ako je v Bratislave, na západ od nej, s veľkou pravdepodobnosťou nikde nenájdu a smerom na východ najskôr tak na Ukrajine. 

Účelom článku je pokus upozorniť kompetentných, teda v prvom rade politikov, vrátane komunálnych.

V čom? No v tom, že ak sa budú spoliehať na to, že všetko vyrieši salámová metóda, tak naše jediné mesto, ktoré sa zatiaľ ešte môže pýšiť väčším počtom obytných domov z 19. alebo začiatku 20. storočia, o pár rokov, maximálne tak pár desaťročí, príde o značnú časť svojej krásy, svojho koloritu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Veď turisti, ktorí hľadajú vizuálne zážitky, do Bratislavy nechodia obdivovať Petržalku a ani ďalšie (prepáčte za výraz) vrcholne neestetické panelové štvrte, resp. sídliská, na Slovensku tak rozšírené, ktoré sa nevyhli ani našej metropole. Netvrdím, že do iných štvrtí tu zo zvedavosti poniektorí sem tam nenakuknú, ale ak by nebolo Starého mesta, v Bratislave by v podstate nemali čo obdivovať a teda by ani nemali dôvod sem cestovať. Vo všeobecnosti ich zaujíma len a len stará Bratislava. A to kvôli svojej architektonickej estetike, originalite, pôvabným zákutiam, uliciam a uličkám so starými domami na úpätí Malých Karpát a to práve na tom mieste, kde sa toto pohorie stretáva s európskym veľtokom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nestačí chrániť len maličké bratislavské stredoveké jadro, ale treba zachrániť aj to málo starého, čo zostalo za jeho hranicami, teda pár zachovalých starých ulíc a domov, za ktorými už nasleduje pre oko turistu nezaujímavá architektúra, zväčša z obdobia budovania socializmu. 

Jeden český bloger vo svojom článku napísal: „Miluji města která mají duši, proto se mi dobře dýchá v Berlíně, Frankfurtu, Praze, Bratislavě, Banské Bystrici. Ano těch konkrétních míst máme každý řadu, a každý to místo má jinde."... https://marsik.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=341804. Spomína aj Bratislavu. Ale do kedy bude mať pôvodná, teda stará časť Bratislavy svoju „dušu"???

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keď som v Prahe, a mám čas sa po nej trochu potúlať, moja myseľ vždy pookreje. Neviem sa nabažiť krásou starých pražských štvrtí s nespočetným množstvom starých ulíc a uličiek. Češi, ktorí majú architektonických pamiatok z 19. a začiatku 20. storočia ďaleko viac ako Slováci, tieto si paradoxne vedia chrániť viac ako my. 

Mnohé krásne fasády zo starých bratislavských obytných domov už pri ich rekonštrukciách zbytočne zanikli, a mnohé zdá sa ešte zbytočne zaniknú; ak sa kompetentní nezobudia a neodhodia svoj najpoužívanejší pracovný nástroj - alibizmus.

Nehovoriac ešte o celých domoch, ktoré sa nechajú spustnúť, resp. dlhodobo absentujúcou starostlivosťou o ne sa nechajú dôjsť do takého štádia, že statika domu to nakoniec nevydrží a „najlepším riešením" je potom (neraz k radosti zainteresovaných) dom zbúrať a nahradiť ho nejakou modernou neestetickou chladnou škatuľou, ktorá sa do prostredia starého mesta síce vôbec nehodí, ale najdôležitejšie je to, že postavenie nového je lacnejšie ako rekonštruovanie starého a navyše sa v novostavbe aj byty predávajú ľahšie. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tak ako vlastník lesa je vo verejnom záujme povinný starať sa o les v jeho vlastníctve, a ak tak nerobí, je za to sankcionovaný, tak isto by to malo platiť aj u kultúrnych pamiatok, resp. hodnotných architektonických stavbách, ktoré nejakými obštrukciami za pamiatky vyhlásené doposiaľ neboli. Veď kultúrne pamiatky takisto plnia verejnú, resp. spoločenskú funkciu. V slovenských podmienkach daný problém môže vyriešiť jedine zákon, ktorý by mal mať vopred oporu v Ústave SR, a ktorý by vlastníkov kultúrnych pamiatok donútil o tieto sa riadne starať pod hrozbou vždy tvrdších a tvrdších sankcií až po hrozbu straty vlastníckych práv. Zrejme si poviete, že to je nepriechodné. Moja reakcia na to, je že iná účinná cesta na zachovanie koloritu Bratislavy aj pre ďalšie generácie (a zďaleka nejde len o Bratislavu, keďže Slovensko je plné rozpadávajúcich sa kultúrnych pamiatok), neexistuje. Ostatnými cestami sa podarí zachrániť len torzo z toho, čo by sa dokázalo zachrániť ak by tu existoval prísny nekompromisný zákon, ktorý by vlastníkov zanedbaných pamiatok donútil v stanovenej lehote pamiatky v ich vlastníctve rekonštruovať a to podľa stanovených podmienok, alebo pamiatku predať vo verejnej súťaži a za podmienok, ktoré by nového vlastníka zaväzovali včas konať - opäť, podľa podmienok stanovených pamiatkovým orgánom. 

Po úvodnej časti článku, jeho druhú časť tvorí foto dokumentácia". (Prípadne môžete hlasovať za naj bratislavské „pamiatky" daného druhu:

Kandidát č. 1...:

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Nekonečná "rekonštrukcia"
Nekonečná "rekonštrukcia" 

Foto vyššie - ul. Panenská.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Všetkých 5 foto vyššie ul. Konventná.

Obrázok blogu

Ul. Staromestská.

Obrázok blogu

Dom na ul. Koziej pred "popravou"?

Padne za obeť podobne ako jeho susedia? Viď obrázok nižšie:

Ul. Kozia
Ul. Kozia 

Dlhoroční starí susedia padli, nahradili ich jednotvárne chladné škatule. Prežije aspoň tento krásavec, aj keď momentálne dosť zanedbaný? 

Obrázok blogu

Ul. Palisády.

Obrázok blogu

 Ul. Sládkovičova.

Obrázok blogu

Ul. Tolstého; rožná budova.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Všetky 4 foto vyššie - jediný bratislavský bulvár - ul. Štefánikova.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Obe foto vyššie ul. Šancova; ten istý dom.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Obe foto vyššie ul. Šancova.

Obrázok blogu

Ul. Žilinská.

Obrázok blogu

Roh ulíc Beskydská a Ľadová.

Šancova
Šancova 
Obrázok blogu

Námestie 1. mája.

Obrázok blogu

Župné námestie.

Obrázok blogu

Na prízemí tohto domu na rohu Rybného a Hviezdoslavovho námestia je prestížna reštaurácia v sezóne plná zahraničných turistov. Žeby majitelia domu nemali na jeho rekonštrukciu??? Alebo plány s týmto domom sú podobné ako vo vyššie uvedenom prípade na ul. Beskydskej? Kto vie, možno si len niekto silný povedal, že tento dom sa výzorom nehodí k bývalému hotelu Danube, ktorý je oproti, a tiež v novom, modernom šate. 

Obrázok blogu

Ďalší výstavný starý bratislavský dom, ktorého balkón sa, pomaly, ale iste, rozpadáva pred očami. (Ul. Panská). 

Obrázok blogu

Tak si to porovnajte. Na tomto obrázku má každý možnosť porovnávať a jasne vidieť, čo je v starom meste krajšie: či to staré, alebo to nové, resp.: ako "príťažlivo" budú čoskoro vyzerať domy bratislavského Starého mesta (dom vpravo), ak tu naďalej bude vládnuť salámová metóda a jej brat - Alibizmus

Obrázok blogu

Rudnayovo námestie. Ešteže ten dom má opravenú aspoň strechu. Čínske turistky to ale zjavne nezaujíma, radšej sa fotia iným smerom.

Obrázok blogu

Farská ulica.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Všetky 3 foto vyššie - Kapitulská ul.

Obrázok blogu

Dvor medzi Kapitulskou a Staromestskou ulicou.

Dvor medzi Kapitulskou a Staromestskou ulicou.
Dvor medzi Kapitulskou a Staromestskou ulicou. 
Obrázok blogu

Šulekova, alebo nejaká iná odbočka z ul. Palisády

Dom v Novom meste, ul. Kupeckého, alebo Dohnányho
Dom v Novom meste, ul. Kupeckého, alebo Dohnányho 
ul. Pražská
ul. Pražská 
Obrázok blogu

Úplné centrum mesta

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Teraz tročku z iného súdka:

Obrázok blogu

Táto budova na ul. Radlinského mala niekedy krásnu fasádu s rôznymi ornamentami. Obávam sa, že jej osud budú zdieľať aj ďalšie bratislavské staré domy.

Neviem či dom na obrázku nižšie, na ul. Čajkovského, nie je podobný prípad. 

Ul. Čajkovského
Ul. Čajkovského 
Obrázok blogu

Ale tento dom celkom určite nabral modernú fasádu na úkor starej, krajšej. Pôvodnú fasádu je vidieť iba nad vchodovými dverami. 

Obrázok blogu

Dom napravo mal krásnu klasicistickú fasádu ešte pred pár rokmi. Keď to pôjde v tomto štýle aj naďalej, Bratislava stratí svoje čaro a budeš naberať chladný dych. 

Obrázok blogu

Na mieste tejto bielej nádhery (na rohu ulíc Staromestská a Suché mýto), ktorá by pasovala k sídliskovým domom, resp. mohla by trochu oživiť sídliskovú zástavbu, stáli kedysi výstavné obytné domy. Neviem o tom, že za ich zbúranie môže 2. svetová vojna, alebo výstavba Mostu SNP (ten je od nej dosť ďaleko). 

Obrázok blogu

A toto je úplná bratislavská "bomba". Dokonca ani komunisti si nedovolili zbúrať ruinu Bratislavského hradu, ale ju zrekonštruovali. A úspešne. A dnes, úplne v pohode, si úradníci dovolia odklepnúť postavenie takejto chladnej opachy v historickej uličke priamo pod Bratislavským hradom. Ak by sa toto niekto opovážil spraviť pod Pražským hradom, tak neviem neviem, či by to rozchodil.

Obrázok blogu

Dom, na fotografii vyššie, bol zbúravý v r. 2017 - viď nasledujúce 2 fotografie nižšie:

Obrázok blogu
Obrázok blogu

AKTUALITOVANÉ dňa 5.8.2020 - dom na ul. Beskydská.

V úvodnej verzii článku bolo, a stále je, napísané:

"Neďaleko Račianskeho mýta chcú zrekonštruovať 96-ročný dom!"...

aspoň tak znela bombastická medializovaná správa z 29.3.2017. A ďalej sa v správe uvádzalo, že"Spoločnosť Prozet chce na Beskydskej ulici zrekonštruovať a rozšíriť stavbu z roku 1921. Celkovo by mala vzniknúť asi tridsiatka bytových jednotiek. Dnes táto "rekonštrukcia", resp. "dom" vyzerá tak, že dom zmizol z povrchu zemského. Pričom vo vyššie spomínanej medializovanej správe sa uvádzalo: "Bratislavská eseročka chce zachovať pôvodné využitie stavby... Pomôcť má tomu prestavba a dostavba celého komplexu."... "Budovu predávala mestská časť Staré Mesto a v súťaži nerozhodovala len cena, ale aj plán využitia."...

Osobitnou kapitolou je skutočnosť, že majiteľ budovu síce získal, predal ju však ďalšiemu majiteľovi. Vlastníkov mala táto stavba viacero, jej predajná cena vždy stúpala. Ako vidieť, kompetentní komunálni činitelia z miestnej samosprávy si to veľmi dobre ustrážili... https://reality.etrend.sk/byvanie/nedaleko-racianskeho-myta-chcu-zrekonstruovat-96-rocny-dom.html

V SÚČASNOSTI, KLOBÚK DOLU, je dom postavený odznova v takej podobe ako bol pred tým. Nižšie pridávam aktuálnu fotografiu:

Znovu postavený dom na ul. Beskydskej
Znovu postavený dom na ul. Beskydskej 

Dobrá práca.

Marcel Burkert

Marcel Burkert

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  401
  •  | 
  • Páči sa:  52x

Bývalý VIP bloger, od 19.11.2021 síce nie zmazaný, ale umlčaný. Viac v článku „Tak ste ma tu umlčali". Okrem toho aj bežec na dlhé trate a dekonšpirátor; teda má za to, že za zlom vo svete nie sú Židia, ani tajné spolky a dokonca ani USA, ale nadvláda rozumu nad citom, resp. prepestovaný rozum, absolútna neznalosť zmyslu života, duchovná lenivosť. Neschvaľovateľ ruskej okupácie Ukrajiny, kritik socializmu s „ľudskou tvárou", aktívny skeptik poukazujúci na nebezpečenstvá vyplývajúce zo pseudohumanizmu, fanatického multikulturalizmu. z totálne prekrúteného učenia proroka Mohameda jeho následovníkmi, širenia ich politickej ideológie pod maskou náboženstva, slepej viery v toto učenie zo strachu pred fanatikmi, alibizmu moslimských a tiež európskych lídrov, ktorí otvárajú dvere tejto "novej" totalitnej ideológii. Zoznam autorových rubrík:  Očkovanie a Covid ZdravieDuchovné otázkyRómska otázkaMuž a ženaŠkolstvo a výchovaIslam a zahraničná politikaOchrana prírodyEnvironmentálna kriminalitaPolícia s.r.o. pátraDúbravka, BratislavskoPotulky D. Kobylou a okolímPotulky BratislavouPotulky Slovenskom a ČRPotulky RakúskomPotulky EurópouPotulky IslandomPotulky USAPotulky Afrikou a ÁziouPolitika a spoločnosťEkonomikaMarenie výkonu cestnýchkontrolMaratóny experimenty 1992-2009Šport inakNadávať na USARusofilom a socialistomSpravodlivosť & NesúdnosťVýroky na zamyslenie 2/2016

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu