Bratislavské domy, pri ktorých by mohli natáčať vojnové filmy. Aktualizované.

Autor: Marcel Burkert | 24.1.2018 o 23:55 | (upravené 29.1.2018 o 10:49) Karma článku: 11,03 | Prečítané:  7853x

Účelom tohto článku nie je dať tipy prípadným filmárom plánujúcich natočiť nejaký film z obdobia 30-tych a 40-tych rokov minulého storočia situovaného do klasického mestského prostredia s klasickými starými obytnými domami

z 19. alebo začiatku 20. storočia. Aj keď uznávam, že také množstvo autentických kulís pre svoje natáčanie, ako je v Bratislave, na západ od nej, s veľkou pravdepodobnosťou nikde nenájdu a smerom na východ najskôr tak na Ukrajine.        

Účelom článku je pokus upozorniť kompetentných, teda v prvom rade politikov, vrátane komunálnych.

V čom? No v tom, že ak sa budú spoliehať na to, že všetko vyrieši salámová metóda, tak naše jediné mesto, ktoré sa zatiaľ ešte môže pýšiť väčším počtom obytných domov z 19. alebo začiatku 20. storočia, o pár rokov, maximálne tak pár desaťročí, príde o značnú časť svojej krásy, svojho koloritu.

Veď turisti, ktorí hľadajú vizuálne zážitky, do Bratislavy nechodia obdivovať Petržalku a ani ďalšie (prepáčte za výraz) vrcholne neestetické panelové štvrte, resp. sídliská, na Slovensku tak rozšírené, ktoré sa nevyhli ani našej metropole. Netvrdím, že do iných štvrtí tu zo zvedavosti poniektorí sem tam nenakuknú, ale ak by nebolo Starého mesta, v Bratislave by v podstate nemali čo obdivovať a teda by ani nemali dôvod sem cestovať. Vo všeobecnosti ich zaujíma len a len stará Bratislava. A to kvôli svojej architektonickej estetike, originalite, pôvabným zákutiam, uliciam a uličkám so starými domami na úpätí Malých Karpát a to práve na tom mieste, kde sa toto pohorie stretáva s európskym veľtokom.

Nestačí chrániť len maličké bratislavské stredoveké jadro, ale treba zachrániť aj to málo starého, čo zostalo za jeho hranicami, teda pár zachovalých starých ulíc a domov, za ktorými už nasleduje pre oko turistu nezaujímavá architektúra, zväčša z obdobia budovania socializmu.   

Jeden český bloger vo svojom článku napísal: „Miluji města která mají duši, proto se mi dobře dýchá v Berlíně, Frankfurtu, Praze, Bratislavě, Banské Bystrici. Ano těch konkrétních míst máme každý řadu, a každý to místo má jinde."... https://marsik.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=341804. Spomína aj Bratislavu. Ale do kedy bude mať pôvodná, teda stará časť Bratislavy svoju „dušu"???

Keď som v Prahe, a mám čas sa po nej trochu potúlať, moja myseľ vždy pookreje. Neviem sa nabažiť krásou starých pražských štvrtí s nespočetným množstvom starých ulíc a uličiek. Češi, ktorí majú architektonických pamiatok z 19. a začiatku 20. storočia ďaleko viac ako Slováci, tieto si paradoxne vedia chrániť viac ako my.     

Mnohé krásne fasády zo starých bratislavských obytných domov už pri ich rekonštrukciách zbytočne zanikli, a mnohé zdá sa ešte zbytočne zaniknú; ak sa kompetentní nezobudia a neodhodia svoj najpoužívanejší pracovný nástroj - alibizmus.

Nehovoriac ešte o celých domoch, ktoré sa nechajú spustnúť, resp. dlhodobo absentujúcou starostlivosťou o ne sa nechajú dôjsť do takého štádia, že statika domu to nakoniec nevydrží a „najlepším riešením" je potom (neraz k radosti zainteresovaných) dom zbúrať a nahradiť ho nejakou modernou neestetickou chladnou škatuľou, ktorá sa do prostredia starého mesta síce vôbec nehodí, ale najdôležitejšie je to, že postavenie nového je lacnejšie ako rekonštruovanie starého a navyše sa v novostavbe aj byty predávajú ľahšie. 

Doplnené 28.1.2018 o 22:47 hod.: Tak ako vlastník lesa je vo verejnom záujme povinný starať sa o les v jeho vlastníctve, a ak tak nerobí, je za to sankcionovaný, tak isto by to malo platiť aj u kultúrnych pamiatok, resp. hodnotných architektonických stavbách, ktoré nejakými obštrukciami za pamiatky vyhlásené doposiaľ neboli. Veď kultúrne pamiatky takisto plnia verejnú, resp. spoločenskú funkciu. V slovenských podmienkach daný problém môže vyriešiť jedine zákon, ktorý by mal mať vopred oporu v Ústave SR, a ktorý by vlastníkov kultúrnych pamiatok donútil o tieto sa riadne starať pod hrozbou vždy tvrdších a tvrdších sankcií až po hrozbu straty vlastníckych práv. Zrejme si poviete, že to je nepriechodné. Moja reakcia na to, je že iná účinná cesta na zachovanie koloritu Bratislavy aj pre ďalšie generácie (a zďaleka nejde len o Bratislavu, keďže Slovensko je plné rozpadávajúcich sa kultúrnych pamiatok), neexistuje. Ostatnými cestami sa podarí zachrániť len torzo z toho, čo by sa dokázalo zachrániť ak by tu existoval prísny nekompromisný zákon, ktorý by vlastníkov zanedbaných pamiatok donútil v stanovenej lehote pamiatky v ich vlastníctve rekonštruovať a to podľa stanovených podmienok, alebo pamiatku predať vo verejnej súťaži a za podmienok, ktoré by nového vlastníka zaväzovali včas konať - opäť, podľa podmienok stanovených pamiatkovým orgánom.  

Po úvodnej časti článku, jeho druhú časť tvorí foto dokumentácia". (Prípadne môžete hlasovať za naj bratislavské „pamiatky":

Kandidát č. 1...:

Obe foto vyššie ul. Panenská.

Všetkých 5 foto vyššie ul. Konventná.

Ul. Staromestská.

Dom na ul. Koziej pred "popravou"?

Padne za obeť podobne ako jeho susedia? Viď obrázok nižšie:

Dlhoroční starí susedia padli, nahradili ich jednotvárne chladné škatule. Prežije aspoň tento krásavec, aj keď momentálne dosť zanedbaný?       

Ul. Palisády.

 Ul. Sládkovičova.

Ul. Tolstého; rožná budova.

Všetky 4 foto vyššie - jediný bratislavský bulvár - ul. Štefánikova.

Obe foto vyššie ul. Šancova; ten istý dom.

Obe foto vyššie ul. Šancova.

Ul. Žilinská.

Roh ulíc Beskydská a Ľadová.

Roh ulíc Beskydská a Karpatská. Na obrázku stojí za pozornosť aj miesto dolu vľavo od stredu.

"Neďaleko Račianskeho mýta chcú zrekonštruovať 96-ročný dom!"...

aspoň tak znela bombastická medializovaná správa z 29.3.2017. A ďalej sa v správe uvádzalo, že "Spoločnosť Prozet chce na Beskydskej ulici zrekonštruovať a rozšíriť stavbu z roku 1921. Celkovo by mala vzniknúť asi tridsiatka bytových jednotiek.

Dnes táto "rekonštrukcia", resp. "dom" vyzerá takto:

... zmizol z povrchu zemského.

Pričom vo vyššie spomínanej medializovanej správe sa uvádzalo: "Bratislavská eseročka chce zachovať pôvodné využitie stavby... Pomôcť má tomu prestavba a dostavba celého komplexu."... "Budovu predávala mestská časť Staré Mesto a v súťaži nerozhodovala len cena, ale aj plán využitia."...

Osobitnou kapitolou je skutočnosť, že majiteľ budovu síce získal, predal ju však ďalšiemu majiteľovi. Vlastníkov mala táto stavba viacero, jej predajná cena vždy stúpala. Ako vidieť, kompetentní komunálni činitelia z miestnej samosprávy si to veľmi dobre ustrážili... https://reality.etrend.sk/byvanie/nedaleko-racianskeho-myta-chcu-zrekonstruovat-96-rocny-dom.html

Námestie 1. mája.

Táto budova na ul. Radlinského mala niekedy krásnu fasádu s rôznymi ornamentami. Obávam sa, že jej osud budú zdieľať aj ďalšie bratislavské staré domy.

Neviem či dom na obrázku nižšie, na ul. Čajkovského, nie je podobný prípad.  

Na mieste tejto bielej nádhery (na rohu ulíc Staromestská a Suché mýto), ktorá by pasovala k sídliskovým domom, resp. mohla by trochu oživiť sídliskovú zástavbu, stáli kedysi výstavné obytné domy. Neviem o tom, že za ich zbúranie môže 2. svetová vojna, alebo výstavba Mostu SNP (ten je od nej dosť ďaleko).     

A toto je úplná bratislavská "bomba". Dokonca ani komunisti si nedovolili zbúrať ruinu Bratislavského hradu, ale ju zrekonštruovali. A úspešne. A dnes, úplne v pohode, si úradníci dovolia odklepnúť postavenie takejto chladnej opachy v historickej uličke priamo pod Bratislavským hradom. Ak by sa toto niekto opovážil spraviť pod Pražským hradom, tak neviem neviem, či by to rozchodil.

Župné námestie.

Na prízemí tohto domu na rohu Rybného a Hviezdoslavovho námestia je prestížna reštaurácia v sezóne plná zahraničných turistov. Žeby majitelia domu nemali na jeho rekonštrukciu??? Alebo plány s týmto domom sú podobné ako vo vyššie uvedenom prípade na ul. Beskydskej? Kto vie, možno si len niekto silný povedal, že tento dom sa výzorom nehodí k bývalému hotelu Danube, ktorý je oproti, a tiež v novom, modernom šate.   

Ďalší výstavný starý bratislavský dom, ktorého balkón sa, pomaly, ale iste, rozpadáva pred očami. (Ul. Panská). 

Tak si to porovnajte. Na tomto obrázku má každý možnosť porovnávať a jasne vidieť, čo je v starom meste krajšie: či to staré, alebo to nové, resp.: ako "príťažlivo" budú čoskoro vyzerať domy bratislavského Starého mesta (dom vpravo), ak tu naďalej bude vládnuť salámová metóda a jej brat - Alibizmus

Rudnayovo námestie. Ešteže ten dom má opravenú aspoň strechu. Čínske turistky to ale zjavne nezaujíma, radšej sa fotia iným smerom.

Farská ulica.

Všetky 3 foto vyššie - Kapitulská ul.

Dvor medzi Kapitulskou a Staromestskou ulicou.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Samuela Marca

Harabin s Kotlebom môžu oddelene získať viac ako spolu (píše Samo Marec)

Vodcovia majú problém ustúpiť. Nemusí to však byť dobrá správa.


Už ste čítali?