Las Vegas, perly južnej Nevady, južného Utahu a Národný park Zion - zlatý klinec programu

Autor: Marcel Burkert | 14.7.2017 o 14:07 | (upravené 11.5.2018 o 23:29) Karma článku: 7,21 | Prečítané:  2080x

Názov štátu Nevada je odvodený z pôvodne španielskeho názvu pohoria Sierra Nevada, čo v preklade znamená - zasnežené hory. Poviete si, juhozápad USA, polopúštna až púštna krajina a zasnežené hory?

A prečo nie? Dokonca na vrcholoch najvyšších štítov to tu platí aj v lete.  

Nevada so svojou rozlohou 286 380 km² (Slovensko 49 036 km²) je 7. najväčším štátom USA, ale na jej území trvalo žije len 2,9 mil. obyvateľov, z toho väčšia štvrtina v Las Vegas (610.000). A ako to už v USA býva, hlavné mesto aj v prípade Nevady je klasický zapadákov, aj keď v názve nesie slovo „city“ - Carson City, so 60 tisícmi obyvateľmi.     

V minulosti bola Nevada súčasťou španielskej provincie Horná Kalifornia a od roku 1821 súčasťou nezávislého Mexika. Po mexicko-americkej vojne územie v r. 1848 anektovali Američania a takmer celé ho začlenili do teritória vtedy už amerického Utahu. O 20 rokov neskôr vznikla Nevada so svojimi súčasnými hranicami (r. 1867). Medzitým, v roku 1859, bolo v Nevade objavené veľké ložisko zlata, čo do krajiny prilákalo mnoho zlatokopov. 

K našej ceste: Opúšťame nie len Death Valley ale aj Kaliforniu. A ako to už v USA býva, o prekvapenia, a treba povedať, že väčšinou pozitívne, tu nie je núdza. Pár kilometrov za vyprahnutým Death Valley, možno 20, ale určite nie viac ako 50 km za ním, máme na viacerých miestach problém pokračovať v ceste – kvôli vode! A to v lete!..:   

Po zážitku s prúdmi vody, ktoré na niekoľkých miestach križovali hlavnú cestnú komunikáciu sa blížime sa k prvej nevadskej civilizácii - mestečka Pahrump v Pahrump Valley. Pahrump láka, resp. minimálne v minulosti lákal viacero známych osobností. Dom si tu v r. 2008 kúpil napr. aj Michael Jackson a určité obdobie tu mal spevák aj svoje štúdio a jeho 3 deti tu chodili do školy.

Las Vegas:

Najznámejšie mesto Nevady, západne od pohoria Spring Mountains, Las Vegas, bolo založené až v r. 1905. V r. 1931, v odozve na veľkú hospodársku krízu, Nevada legalizovala hazard. V 2. polovici 20. storočia sa nie len Las Vegas, ale rovnako aj ďalšie nevadské mesto - Reno, stali rajmi hazardu, gýču, bohatstva a tiež symbolom štátu Nevada. Avšak keď mafián Bugsy Siegel otvoril na Nový rok 1946 vo vyprahnutej púšti luxusné hotelové kasíno Flamingo, nikto by na jeho víziu nevsadil ani cent. Bugsy nebol prvý, ale bol iný. Hollywoodská smotánka z L.A. rýchlo podľahla jeho výstrednej povahe projektu a chodila do Flaminga utrácať ako o život. Dnes mesto navštívi 40 mil. turistov, teda 10 krát toľko ako navštívi za rok celé Slovensko. A to ich tu priťahuje, zjednodušene povedané, jeden 6 kilometrový bulvár - zvaný Strip, so svojimi všetkými podstatnými atrakciami. ktorý je na severe vymedzený vežou Stratosphere (po CNN Tower druhá najvyššia veža v západnej hemisfére so svojimi 350-timi metrami):

a na juhu obrovskou pyramídou Luxor: 

Hotel Luxor. Aj keď sa to nezdá, táto pyramída v sebe ukrýva 31 poschodový hotel a v ňom 4.400 izieb. Ide o 6. najväčší hotel v Las Vegas a 9. najväčší na svete. Jeho, alebo jej výška, je 106 metrov.    

Impozantný Caesars Palace, ktorý je kasínom a hotelom postaveným v r. 1966, ale neskôr bol výrazne prebudovaný na 30 poschodový mrakodrap. Vystupovali v ňom mnohé americké spevácke hviezdy, vrátane Franka Sinatru, ktorý mesto navštevoval už v 50-tych rokoch minulého storočia. Hotel má bez mála 4.000 izieb, čím sa dodnes radí medzi najväčšie hotely sveta; aj keď v rámci Las Vegas nie je ani v prvej päťke. 

A takto vyzeral hotel vo svojich začiatkoch. 

V Las Vegas majú jednoducho všetko najpodstatnejšie či už z Egypta, Paríža, Benátok... Táto kópia slávnej Eiffelovej veže je o polovicu menšia.  

Večerné teploty tu začiatkom júla dosahovali 41°C, ale schladzovať sa v miestnej fontáne sme radšej neskúšali... Nočné a raňajšie teploty poklesli na 39°C; teda na celkom príjemnú teplotu... A zaujímavé, pitný režim fungoval automaticky, bez toho aby ho tu v rádiách pripomínali každú chvíľu ako to poznáme zo slovenských rádií akonáhle sa teplota čo i len priblíži 30-tim stupňom.   

V Las Vegas nemôže chýbať ani New York a jeho hlavné symboly. V skutočnosti nejde o atrapu, ale, ako inak, o herne a hotelový komplex - New York-New York Hotel & Casino. So svojimi 45-timi poschodiami v najvyššej časti komplexu, ide o 12-tu najvyššiu budovu v meste. Zoznam najvyšších budov v meste je tu: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_tallest_buildings_in_Las_Vegas

A toto je všedný, väčšinový Las Vegas. Na fotografii nižšie je úplne vzadu rozoznať centrum mesta. Koľko to je kilometrov? Pätnásť? Dvadsaťpäť?... Las Vegas je podstate jedna obrovská dedina...

Z Las Vegas vyrážame k rieke Colorado, resp. k Hooverovej priehrade, ktorá je viacmenej za humnami púštneho veľkomesta.

Hoover Dam leží na hranici Nevady s Arizonou. Táto obrovská priehrada bola vybudovaná, aj keď to na pohľad nevyzerá, už v roku 1936 a to len za 5 rokov (aj s odvedením rieky mimo koryta) a dokonca počas Veľkej hospodárskej krízy! Je vysoká 220 m a dlhá 379 m (svojho času jednoznačne najväčšia na svete) a v púštnej krajine vytvára priehradné jazero Lake Mead dlhé až 185 km a hlboké až 180 m. Vodné dielo je pomenované po prezidentovi Hooverovi (pred tým bol ministrom obchodu) , ktorý toto odvážne dielo nechal vybudovať. Dôvodom bol nie len rast miest a rozvoj poľnohospodárstva v okolí rieky Colorado, ktoré si vyžadovali stále väčšie nároky na spotrebu vody, ale aj z dôvodu opakujúcich sa jarných záplav, ohrozujúcich rozsiahle obývané územia na dolnom toku a v neposlednom rade aj z dôvodu významného energetického potenciálu rieky. Ako sa ukázalo hlavne neskôr, priehrada, resp. priehradné jazero má aj obrovský turistický potenciál. Len samotná konštrukcia priehrady priláka ročne 7 mil. návštevníkov, čo je takmer  2 krát toľko ako priláka celé Slovensko dohromady, a ďalších 10 mil. priláka jazero, ktoré je najväčším rezervoárom vody na svete.  

Priehrada sa budovala v úzkom kaňone medzi Nevadou a Arizonou. Na odvedenie vody z riečiska, z dôvodu založenia základov priehrady, boli vybudované dva páry tunelov s priemerom 17,1 m a s celkovou dĺžkou 4,9 km. Všetok použitý piesok do betónu bol dovážaný konskými záprahmi zo 400 km vzdialeného pobrežia. Samotné betonárske práce sa začali v lete 1933. Priehrada bola dokončená už v roku 1936, prvého mája.

Cestou od Hoovrovej priehrady smerom na sever míňame priehradné jazero Lake Las Vegas a blížime sa k Štátnemu parku Valley of Fire:

Valley of Fire State Park sa nachádza necelých 100 km severovýchodne od Las Vegas. Je najstarším štátnym prírodným parkom v Nevade. Založený bol v r. 1935. Svoje pomenovanie nesie podľa nádherných červených pieskovcových útvarov, ktoré vznikli z veľkých piesočných dún počas veku dinosaurov pred viac ako 150 miliónmi rokmi. Brilantné pieskovcové útvary, ktoré sa tu nachádzajú, sa môžu zdať akoby boli v ohni keď v tzv. zlatej hodinke odrážajú slnečné lúče.

Prehistorickí ľudia, minimálne z kmeňa Anasazi, z neďalekého úrodného údolia Moapa Valley (bude obrázok nižšie) cez ktoré preteká riečka Muddy, chodievali do Ohnivého údolia nie len kvôli lovu a zberu plodov, ale vykonávali tu aj duchovné obrady. Z ich návštev sa v údolí doposiaľ zachovali petroglyfy, ktoré je tu možné nájsť na niekoľkých miestach. 

Rieka Colorado pri meste Lauglin (Nevada).

Na záver nevadského putovania je tu v podstate púštne mesto Laughlin:

Laughlin - 7 tisíc stálych obyvateľov, ale 3. najnavštevovanejšie mesto Nevady; hlavne kvôli kasínam a príjemnému prostrediu, keďže leží na rieke Colorado cca 140 kilometrov južne od Las Vegas, teda v najvzdialenejšom južnom cípe Nevady, kde sa Nevada stretáva s Kaliforniou a Arizonou.  

Mesto sa stalo jednou z hlavných turistických nevadských destinácií len v posledných desaťročiach. Ešte v 40-tych rokoch 20. stor. tu stál iba jeden motel a bar, ktoré navštevovali len rybári a robotníci na neďalekej priehrade Davis Dam, ležiacej za mestom cca 2 km na sever. Keď sa priehrada dokončila, „mesto“ začalo v 50-tych rokoch upadať. V r. 1964 sa tu po rieke plavil jeden z majiteľov kasín v Las Vegas - Don Laughlin a všimol si veľký potenciál tohto miesta pre turizmus. Ponúkol, že tie pozemky kúpi. A čoskoro tu stáli 3 kasína... Teda základ mesta...Laughlin je jedno z najhorúcejších miest USA.

V júli a v auguste tu denné teploty často prekračujú 110 °F (43°C). V zime tu nočné teploty klesajú na 45–60 °F (7–16 °C).

 Dnes má mesto aj letisko. Ročne cez neho prejdú 2 mil. cestujúcich.

Most, ktorý tu stojí, nechal za svoje peniaze postaviť Don Lauglin a následne ho daroval štátom Nevada a Arizona.

Lúčime sa s Nevadou a naberáme smer Utah:

Vitajte v južnom Utahu:

Štát Utah, so svojou rozlohou 219 653 km², je o niečo (asi o územie Slovenska) menším štátom ako susedná Nevada a má len o cca 200.000 viac obyvateľov, konkrétne 3,1 mil. Hlavným a zároveň najväčším mestom štátu je Salt Lake City so 190 tisícmi obyvateľmi.

Príroda Utahu má mnoho podôb - od skalnatých, soľných, a piesočných púští, cez zasnežené horské vrcholy až po ihličnaté lesy v horských údoliach. Najväčšími riekami sú Medvedia rieka, Green River a Colorado.

V r. 1847 sa do nehostinnej krajiny Utahu začali hromadne sťahovať mormoni, teda členovia Cirkvi J. K. Svätých posledných dní. K tejto viere sa dnes v Utahu hlási vyše 60% obyvateľov a preto ide o nábožensky najhomogénnejší štát USA. Až 88% obyvateľov štátu žije v aglomerácii v okolí hlavného mesta. Väčšina zvyšného územia štátu je takmer neobývaná.   

Snow Canyon State Park:

Snow Canyon State Park bol založený v r. 1959. Nachádza sa v severovýchodnej časti Mohavskej púšte, alebo ešte inak: na samotnom juhozápade Utahu, pri trojmedzí štátov Utah, Nevada a Arizona. Prezývajú ho „mini - Zion“. Kaňon má pomerne dlhú históriu prítomnosti ľudí. Indiáni z kmeňa Anasazi obývali región od 2. storočia do 13. storočia a do kaňonu chodili na lov a zber plodín. Prečo vo svojom názve nesie slovo sneh bude vysvetlené nižšie, v texte týkajúceho sa blízkeho mesta St. George. 

St. George - Brána do NP Zion:

Mesto sa nachádza 13 km východne od vyššie spomínaného Snow Canyon State Parku, teda na samotnom juhozápade Utahu tesne pri hranici s Arizonou. Pár kilometrov na sever od mesta ležia hory Pine Valley Mountains (viď vyššie, vypožičané foto) dosahujúcich nadmorskú výšku niečo viac než 3.000 metrov a teda St. George prevyšujú o cca 2.200 výškových metrov. Zrejme blízkosť týchto hôr, a skutočnosť, že mestu v smere od Atlantického oceána nerobia zrážkový tieň, spôsobujú, že zrážky v tejto časti okraja Mohavskej púšte nie sú ničím výnimočným. Monzún tu prináša lokálne búrky od začiatku júla do polovice septembra. Priamo v meste poznajú dokonca aj sneh! Výrazná snehová pokrývka, ktorá sa v meste pohybovala od 15 do 20 cm, tu bola nie až tak dávno – v decembri 2013. V tom období tu namerali najnižšie teploty za posledných 100, a to  −1 °F, resp. −18.3 °C. Na strane druhej priemerné letné teploty v tejto oblasti sú výraznejšie vyššie ako vo zvyšku Utahu. Najvyššiu tu namerali 4.7.2007 a  to 118 °F, resp. 47.8 °C. 

St. George je so svojimi 80.000 obyvateľmi 8. najväčším mestom štátu Utahu. Na Slovensku by bol pri svojej veľkosti iste krajským mestom, ale USA asi nie je tak bohatý štát ako Slovensko..., že by si mohli dovoliť mať v jednotlivých štátoch (najčastejšie niekoľkonásobne väčších ako Slovensko) popri okresoch aj kraje. USA si vystačia iba s "okresmi", ktoré sú zároveň "krajmi" ("panstvami"). Alebo naopak. Nebudeme sa hrať so slovíčkami. Takže Utah má 20 územných jednotiek, ktoré nesú názov „county“. Slovensko na omnoho menšom území, aj keď s trochu viac obyvateľmi, má vyše 50 okresov a 8 krajov.  

St. George Utah Temple. Aj keď na to nevyzerá, ide o pomerne starú stavbu. Chrám bol postavený v r. 1877.  

St. Georgský "Náci", alebo inšpirácia Bratislavou?...

Púštna rieka Virgin na ceste zo St. George do NP Zion.

NP Zion - Raj biotopov: 

Vstup do národného parku strážia Traja patriarchovia (vpravo hore).

Zion sa stal chránenou prírodnou oblasťou už v r. 1909. Vtedy jeho názov znel Mukuntuweap National Monument. K „povýšeniu“ na národný park a súčasne k premenovaniu tejto prírodnej rezervácie na Zion došlo až v r. 1919.  

Meno Zion údajne pochádza z hebrejského slova sion, čo znamená Posvätné miesto. Iný názor hovorí, že Zion znamená Zasľúbená zem. Aj keby bol pôvod názvu parku niekde inde, kto navštívil tento park, ten asi len sotva bude spochybňovať posvätnosť, ktorá sála z tohto miesta, minimálne jeho  najnavštevovanejšej časti, ktorou je Zion Canyon. Tento kaňon, hoc aj 24 km dlhý a v priemere 800 m hlboký, ale zďaleka netvorí celý národný park. Jeho rozmery sú totiž cca 30 x 20 km, teda je takmer tak veľký ako náš TANAP. Aj jeho najvyšší vrch – Horse Ranch Mountain, s 2.659 metrami, je takmer identický s najvyšším bodom TANAP-u. Inak je ale tento národný park, resp. jeho centrálna časť -  Zion Canyon s riekou Virgin, v podstate oázou v púšti. Časť parku je dokonca súčasťou Mohavskej púšte.      

Prítomnosť ľudí na tomto mieste siaha minimálne do 6. tisícročia pred našim letopočtom a už pred minimálne 2 tisíc rokmi v tejto oáze ľudia našli trvalé útočište, keď tu začali pestovať plodiny,najmä kukuricu.   

Dážď, búrky a nie to ešte povodne by v tejto inak suchej krajine čakal asi len málokto, a ešte menej by ich čakal v letnom období. V septembri 2015, teda necelý rok pred našou návštevou parku, tu náhla povodeň mala na svedomí 7 ľudských životov, ktorých pozostatky sa našli po niekoľkých dňoch. 

12. apríla 1995 tu silné dažde vyvolali zosuv pôdy, ktorý zablokoval rieku Virgin v kaňone Zion. V priebehu dvoch hodín rieka „vyrezala“ jedinú prístupovú a zároveň výjazdovú cestu z kaňonu a tak v ňom uväznila 450 návštevníkov a zamestnancov parku. V priebehu 24 hodín však bola vybudovaná jednoprúdová provizórna cesta, ktorá umožnila evakuáciu ľudí.

Rieka Virgin. Svoju púť kedysi končila v rieke Colorado, dnes v priehrade Lake Mead.

Vodopádik a vodopád.

Park je na vodopády bohatý, ale nie v lete. A ak, tak len po ojedinelých búrkach, čo nebol náš prípad, takže sme sa uspokojili a s týmto na vodu chudobnejším vodopádom. 

Kaňom je okrem iných živočíchov aj domovom púm (Mountain lion). Vysokú rastlinnú a živočíšnu rozmanitosť zapríčiňujú 4 rôzne pásma pre život, ktoré sa v parku nachádzajú, od horúcej púšte po ihličnaté lesy, ktoré poskytujú domov napr. až 289 druhom vtákov. Je to vskutku Raj biotopov, ako toto miesto nazývali jeho nedomorodí objavitelia už začiatkom 19. storočia a označili ho už vtedy ako top americkú oddychovú destináciu.        

Canyon Overlook: 

Horse Ranch Mountain (2.659 m) (obrázok vyššie) - najvyšší vrch parku. Nachádza sa v časti Kolob Canyons (obrázok nižšie). Táto oblasť bola do národného parku Zion včlenená až v roku 1956. V r. 2009 prezident Barack Obama podpísal novelu zákona o NP Zion ktorou sa rozšírila plocha parku o ďalších 50,345 ha ako Zion Wilderness.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?