reklama

Perly Kalifornie: Národné parky Kings Canyon, Sequoia a Raj na Zemi II - Yosemite

Amerika leží v Kalifornii! Zvykne sa hovoriť. Prečo? Zrejme preto, lebo z hľadiska rozlohy 3. najväčší členský štát USA, a ak by sme nezapočítali exklávu Aljaška, tak po Texase druhý najväčší na území súvislých Spojených štátov,

Písmo: A- | A+
Diskusia  (21)

a z hľadiska počtu obyvateľov (36 miliónov) najväčší štát (pred Texasom a New Yorkom), určuje trendy nie len v športe, v módnej obuvi, ale i v hospodárskom a technickom rozvoji. Nehovoriac ešte o filmovom priemysle sústredenom v Los Angeles vo štvrti Hollywood, kde sa vyrába najviac filmov na svete (okrem indického Bollywoodu). 

Ale Kalifornia nevyniká len vyššie uvedenými položkami. "Ukrýva" aj také prírodné poklady akým je napr. Yosemitský národný park, ktorý je doslova rajom na Zemi, ale aj jeho opak, v ktorom sa môžete v lete uškvariť ako v pekle (ak ste už tam boli...) - teda v púštnom Národnom parku Death Valley. Pričom oba tieto protipóly sú od seba vzdialené vzdušnou čiarou ani nie 150 km a z Národného parku Sequoia, kde rastú gigantické stromy, je to do kalifornského "pekla" ani nie 50 km. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Teda Kalifornia vyniká aj veľmi rozmanitou klímou a geografiou - od zalesnených oblastí severovýchodu po púštny juh, alebo od piesočnatých a kamenistých pláží prioceánskych oblastí, cez úrodné, ale intenzívne zavlažované údolia, cez vysoké hory Sierry Nevady s najvyššou horou súvislých Spojených štátov - Mount Whitney (4.421 m), až po Mohavskú púšť, v ktorej, v jej severovýchodnej časti, sa nachádza už spomínané Death Valley. A to všetko na území relatívne malom - len 10 krát väčšom ako územie Slovenska, teda niečo medzi Španielskom a Nemeckom, a ešte presnejšie - bez mála ako Švédsko, a úplne presne je to 423 970 km². 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Central Valley
Central Valley 

Aj keď v Kalifornii je dominantný priemysel, ktorý je tu, čo sa týka HDP 3 krát väčší ako poľnohospodárstvo, oblasť Central Valley je jednou z najproduktívnejších poľnohospodárskych oblastí na svete a najväčšou v Spojených štátoch. Táto oblasť je nazývaná Záhradou Ameriky. Je to však zásluhou intenzívneho zavlažovania v inak vyprahnutej až púštnej krajine.

Silicon Valley
Silicon Valley 

HDP Kalifornie činí 1,4 biliónov dolárov. Po Japonsku, Číne, Nemecku a Veľkej Británii je to najväčší HDP na svete. Kalifornia je najväčším centrom počítačového priemyslu na svete, ktorý je sústredený v Silicon Valley. A 4. miesto na svete jej patrí aj v produkcii vína, ak by bola samostatným štátom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nezamestnanosť v Kalifornii je pod 5%. Aj keď ekonomika štátu je veľmi rozvinutá, je tu mnoho ľudí žijúcich na hranici chudoby a bezdomovcov, aj keď bývanie je tu pomerne lacné a voľných pracovných miest, hlavne v okolí veľkých miest, je pomerne veľa. Hlavne ide o prisťahovalcov s chudobnejšieho Mexika, s ktorým Kalifornia susedí, a Latinskej Ameriky.

Ak by som mal vybrať jeden najtypickejší, alebo najreprezentatívnejší obrázok z tých, ktoré som urobil v Kalifornii, ktorý by najviac odzrkadľoval tamojšiu letnú prírodu, bol by to asi ten vyššie uvedený. Pochádza z predhoria Sierry Nevady, mimochodom pohoria rozlohou väčšieho než sú Alpy. Ide o krajinu v strede Kalifornie. Na obrázku je priehrada Lake Kaweah. Zaujímavosťou je, že leží na rovnakej rovnobežke ako leží juh Sicílie, či sever Tuniska. Inak úplný spodok alebo juh Kalifornie je na úrovni stredného Maroka a úplný sever je na úrovni Ríma.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Avšak zdanie neraz klame a Kalifornia vie byť aj krásne zelená a vodnatá, a to aj v lete.

Blížime sa k Národnému parku SEQUOIA:

Kaweah River
Kaweah River 

Tento národný park sa nachádza len niečo vyše 200 km severozápadne od Los Angeles.

Vstup do NP.
Vstup do NP. 

Pri vstupe do NP nič nenaznačuje, že by tu niekde mali rásť výškovo čo i len priemerné stromy, nie to ešte najväčšie stromy planéty. A takto to bude ešte cca hodinu cesty auto, s drobnými prestávkami. 

Ako postupne stúpame početnými serpentínami k hlavnému cieľu - gigantické sekvoje, na scéne sa objavuje Moro Rock (2.050 m. n. m.) a za ním už vidieť aj koruny sekvojí:

Moro Rock
Moro Rock 
Moro Rock
Moro Rock 

Pohľad z opačnej strany, teda z vrcholu Moro Rock-u na juh, do údolia s množstvom serpentín s prevýšením takmer 1.500 metrov. 

Moro Rock
Moro Rock 
Moro Rock
Moro Rock 

Na obrázku vyššie vidieť "hrebeň", alebo rozhranie medzi vyprahnutou časťou národného parku s chudobnou vegetáciou (južné svahy) a pralesom na strane pravej (severná časť). 

Pohľad z Moro Rock-u na les v ktorom rastú aj sekvoje. Ale tie najväčšie sú ešte trošku ďalej.
Pohľad z Moro Rock-u na les v ktorom rastú aj sekvoje. Ale tie najväčšie sú ešte trošku ďalej.  
Pohľad z Moro Rock-u na zmiešaný les; so sekvojami.
Pohľad z Moro Rock-u na zmiešaný les; so sekvojami. 
Obrázok blogu

Pohľad z Moro Rock-u na sever na hrebeň Great Wetern Divide s vrcholmi aj nad 4.000 metrov. Stále ide o NP Sequoia. Jeho súčasťou je aj najvyšší vrch súvislých Spojených štátov - Mount Whitney (4.421 m), ktorý sa nachádza za uvedeným hrebeňom, a keby Moro Rock bol o trochu vyšší, bolo by z neho vidieť aj túto horu. 

Obrázok blogu

Vstupujeme do kráľovstva najväčších živých organizmov planéty:

Obrázok blogu

Ale ešte pred tým než sa tu trochu potúlame, pár zaujímavostí nezaškodí: NP Sequoia sa nachádza v juhozápadnej časti pohoria Sierra Nevady a po NP Yellowstone je druhým najstarším národným parkom v USA. Založený bol v r. 1890 ako snaha o zachovanie týchto gigantických stromov pred nemilosrdnou ťažbou. Sekvoje sa nachádzajú jednotlivo, alebo v malých skupinkách aj v ďalších národných parkoch, alebo častiach pohoria Sierra Nevady. Park zďaleka nie je len o týchto velikánoch, sú tu vo výraznej menšine, len po nich nesie meno. Veď značný výškový rozdiel (cca 4000 metrov) ponúka neobyčajné zastúpenie rastlinných druhov. Rastú vo výškach od 1.500 do 2.500 m. n. m. Dokonca susedný Národný park - Kings Canyon, má týchto gigantických stromov ešte viac - celkovo 15.800 - v časti Redwood Mountain. Počítajú sa tie, ktoré už dosiahli v priemere kmeňa viac ako 30 cm. Pre porovnanie, v NP Sequoia, ich v Pralese obrov (rozloha 7 km štvorcových) rastie 8.400. A celkovo v pohorí ich môžete narátať... ak budete mať čas navyše... 36.500. Park sa postupne rozrástol na rozlohu väčšiu ako je dvojnásobok Tatranského národného parku, vrátane Západných Tatier, ktoré k nemu patria. 

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Najväčším problémom týchto gigantov nie sú požiare, ktoré túto oblasť pomerne často zasahujú, a ktoré sú nevyhnutné pre ich reprodukciu (otváranie šišiek potrebuje vysoké teploty) a výživu, ktorú im poskytuje (aj) popol, ale vratkosť mohutných tiel týchto stromov s pomerne malým koreňovým systémom. 

Generál...
Generál... 

A tu je najväčší exemplár týchto obrov - Generál Sherman. Jeho vek, aj keď nie je v "tíme" úplne najstarších pánov stromov, je odhadovaný na 2.200 rokov, ale podľa niektorých odhadov by mohol mať až 2.700 rokov, teda mal by si pamätať aj egyptských faraónov. Jeho kmeň je u päty 32 obvodových metrov a váži takmer 1.400 ton. Vysoký je 85 metrov, teda meria rovnako ako Dóm Sv. Martina v Bratislave. Ale nie je najvyšším stromom na svete! Aj keď je generál!... Jeho blízka príbuzná (ide o iný druh sekvoje) z pacifického pobrežia Oregonu dorastá do výšky 110 m. Ale bola tam údajne vysadená. Kto vie, možno preto, že v minulosti tu rástla prirodzene, ale človek ich všetky vyrúbal. Teda ak je to pravda, tak prirodzene sekvoje rastú iba v tejto časti Sierry Nevady; minimálne v trojlístku národných parkov, ktorým je venovaný článok. Dokonca ani v priemere kmeňa nemá Generál prvenstvo, ale "iba" druhé miesto. Napriek tomu je hmotou, resp. celkovou rozlohou najväčším stromom na planéte. A stále rastie! Za zmienku stojí aj to, že jeho najhrubšia "vetvička" má priemer viac než 2 metre.

Obrázok blogu
General Sherman
General Sherman 

Ak sa k nemu človek postaví, môže mať aj pocit ľudskej ničotnosti. Porovnajte si ho s veľkosťou ľudí naľavo od neho. V jednom z jeho kolegov je dokonca vydlabaný tunel. 

Obrázok blogu

Národný park Kings Canyon:  

Obrázok blogu

Tento park je len o cca pätinu menší ako NP Sequoia. Okrem hlbokých lesov, sekvojových hájov a vysokých štítov (ich výbežok je vidieť na vrchnom obrázku vpravo) tu milovníci prírody môžu nájsť kaňony, ktoré patria k najhlbším ľadovcovým údoliam kontinentu. Relatívna výška medzi dnom údolia a horným okrajom kaňonu sa pohybuje od 1.200 so 2.500 m a jednotlivo takmer zvislé skalné steny majú výšku cez 1000 metrov. 

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Kings Canyon a Kings River.

Kings River.
Kings River. 
Kings Canyon s Kings River.
Kings Canyon s Kings River. 
Kings Canyon
Kings Canyon  
Kings River
Kings River 
Obrázok blogu
Obrázok blogu

 Grizzly Falls v lete, teda chudobnejšie na vodu.

Obrázok blogu

Národný park Kings Canyon, na rozdiel od iných národných parkov USA, je pre motorové vozidlá sprístupnený len z malej časti, a to tam, kde to dovoľuje terén a ochrana prírody. Čas nám nedovolil v tomto parku podniknúť túry, ktoré by nás priviedli vyššie, do pásma alpských lúk, a obdivovať tam najväčšie krásy tohto parku. Viac tu: http://yourownhike.com/trip.php?tbase=tkl2014&tdate=2014.08.09%20-%202014.08.16.&ttitle=Two%20Kings%20Loop&tlink=y

Obrázok blogu

Našou "základňou", pred tým než sme vyrazili do Národného parku Yosemite, bolo mestečko Merced v Central Valley.

Obrázok blogu

Po okraji Mercedu tečie rieka Merced, ktorá pramení v Národnom parku Yosemite. Pohľad na ňu dáva zabudnúť, že sa nachádzame v podstate v polopúšti. Iné to je o čosi vyššie, v predhorí Sierry Nevady:

Rieka Merced pár kilometrov pred NP Yosemite
Rieka Merced pár kilometrov pred NP Yosemite 
Rieka Merced tesne pred bránou do NP Yosemite
Rieka Merced tesne pred bránou do NP Yosemite 

Yosemite & Raj na Zemi II

Prvým rajom na zemi, ktorý som mal dovolené, alebo dopriate vidieť na vlastné oči, bol Yellowstone.

Obrázok blogu

Tento raj na Zemi sa nachádza len 250 km juhozápadne od San Francisca. Je zhruba 2 krát väčší ako náš najväčší národný park, resp. národný park podľa papiera, nie podľa skutočnosti - Národný park Nízke Tatry. 

Obrázok blogu

Aj keď Yosemitský národný park je mladším národným parkom ako Yellowstone, za chránenú oblasť bol vyhlásený už v r. 1864, teda 8 rokov pred vznikom NP Yellowstone. Išlo o prvú chránenú oblasť v USA vôbec. Teda pravdepodobne aj na svete. Z veľkých stromov tu rastú samozrejme tiež sekvoje a z veľkých zvierat v ňom žijú medvede, pumy americké, známe tiež pod menami: mountain lion, panther, red tiger..., jelene wapity... 

Obrázok blogu
Vodopády na Cascade Creek
Vodopády na Cascade Creek  
Obrázok blogu

 To najzaujímavejšie ešte len príde...

Siesta Lake
Siesta Lake 
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Half Dome
Half Dome 
Obrázok blogu

Yosemitské údolie s El Capitan-om (hore vľavo od stredu) a ďalšou ikonou parku, ktorou je Half Dome (v strede).

Yosemitské údolie s vodopádom Nevestin závoj (v strede).
Yosemitské údolie s vodopádom Nevestin závoj (v strede). 

Na tak malom území (údolie má na dĺžku 8 míľ a na šírku 1 míľu) takú koncentráciu krásy na Zemi len sotva nájdete. Pohľad z Tunel View na panorámu Yosemitského údolia privádza nejedného človeka k slzám.

Bridalveil Fall atď.
Bridalveil Fall atď. 

Toto sú miesta priam vyzývajúce na duchovné stíšenie, ktoré neraz aj vyloženým materialistom dajú cítiť, že tak úžasné dielo nemôže byť dielom náhody, a sila a inteligencia, ktorá za ním stojí, ako aj za zvyškom stvorenia, ktorého sme súčasťou, si zaslúži, myslím si našu najväčšiu úctu a pokoru.

Bridalveil Fall
Bridalveil Fall 

Keď túto nádheru videl prezident Teddy Roosevelt, napísal, že toto je prírodná katedrála, omnoho väčšia a omnoho nádhernejšia než ktorákoľvek z tých, ktoré postavili ľudia. 

Bridalveil Fall
Bridalveil Fall 

Ono sa to nezdá, ale tento vodopád má 180 metrov výšku. 

Bridalveil Fall
Bridalveil Fall 
Bridalveil Fall
Bridalveil Fall 
El-Capitan - najvyšší odkrytý žulový monolit na svete. Jeho stena meria 1.100 metrov.
El-Capitan - najvyšší odkrytý žulový monolit na svete. Jeho stena meria 1.100 metrov.  

El-Capitan je však známy nie len svojim tvarom, ale aj niečím iným!

Obrázok blogu

Obe fotografie na El-Capitan, horná aj dolná sú prebrané, chcel som nimi poukázať na výnimočný prírodný úkaz - úkaz meniaci vodopád Horsetail na tečúcu lávu

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Takéto "zbytočné" mŕtve stromy sú pre slovenských lesníkov, ktorí by najradšej riadili prírodu dokonca aj v prírodných rezerváciách našich, akože národných parkov, nepriateľom č. 1. V amerických národných parkoch tvoria neoddeliteľnú súčasť ekosystému, nevyhnutný zdroj pre život mnohých živočíšnych a rastlinných druhov. 

Obrázok blogu

John Muir, praotec systému amerických národných parkov, v r. 1912 vo svojej knihe napísal: "Každý potrebuje krásu tak ako chlieb“ A o území NP Yosemite sa vyjadril, že ide o najgrandióznejší zo všetkých veľkolepých prírodných chrámov, ktoré kedy mal dopriate vidieť. 

Obrázok blogu

Yosemite Falls, ako celok, teda Horný a Dolný (na obr. hore je horný), vrátane kaskád medzi nimi, patria k najväčším vodopádom sveta. Celkovo im patrí 5. priečka. Ale myslím si, že o to nestoja... Ich celková výška je 740 m. Horný meria 436 m, kaskády 204 m, a Dolný 98 metrov.

Upper Yosemite Fall
Upper Yosemite Fall  
Upper vs. Lower Yosemite Fall
Upper vs. Lower Yosemite Fall  

Dolný Yosemitský vodopád sa z tohto pohľadu zdá malý, aj keď má skoro 100 metrov. Ale na obrázku nižšie keď sa porovná s postavičkami pod ním, tak to je iná voda! 

Lower Yosemite Fall
Lower Yosemite Fall 
Lower Yosemite Fall
Lower Yosemite Fall 
Cathedral Spire
Cathedral Spire 
Cathedral Spire
Cathedral Spire 
Obrázok blogu

A ideme do finále...:

Šťavnaté lúky parku
Šťavnaté lúky parku 
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Pohľady z Glacier Point

Half Dome (2.693 m)
Half Dome (2.693 m) 
Half Dome
Half Dome 
Obrázok blogu

Malé Yosemitské údolie s riekou Merced a vodopádmi: Vernal fall (97 m) a nad ním Nevada Fall (181 m). 

Vernal fall and Nevada Fall
Vernal fall and Nevada Fall  
Vernal fall
Vernal fall  
Nevada Fall
Nevada Fall  

Že tá výška Nevadského vodopádu (181 m) nie je prehnaná poznať podľa toho, že ľudia stojaci na jeho prahu sú len sotva rozoznateľní. 

Obrázok blogu

Záver Yosemitského údolia z Glacier Point. Vľavo je vidieť Yosemitské vodopády. Neďaleko nich, oproti nim, na opačnej strane údolia, sú Sentinel Falls, ktoré z hľadiska výšky taktiež patria do prvej svetovej desiatky. Do údolia steká množstvo vodopádov, údolie by sa dalo nazvať tiež galériou vodopádov. Samozrejme, v lete nie sú tak výrazné tie, ktoré sú na menších potokoch. 

Yosemite Falls
Yosemite Falls 
Yosemite Falls
Yosemite Falls 

Súvisiaci článok: Yellowstone - Raj nad peklom na Zemi https://burkert.blog.sme.sk/c/377622/yellowstone-raj-nad-peklom-2-2.html

Ostatné články z tohto blogu, celkovo 13, z potuliek po USA: https://burkert.blog.sme.sk/t/49412/potulky-usa

Marcel Burkert

Marcel Burkert

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  401
  •  | 
  • Páči sa:  52x

Bývalý VIP bloger, od 19.11.2021 síce nie zmazaný, ale umlčaný. Viac v článku „Tak ste ma tu umlčali". Okrem toho aj bežec na dlhé trate a dekonšpirátor; teda má za to, že za zlom vo svete nie sú Židia, ani tajné spolky a dokonca ani USA, ale nadvláda rozumu nad citom, resp. prepestovaný rozum, absolútna neznalosť zmyslu života, duchovná lenivosť. Neschvaľovateľ ruskej okupácie Ukrajiny, kritik socializmu s „ľudskou tvárou", aktívny skeptik poukazujúci na nebezpečenstvá vyplývajúce zo pseudohumanizmu, fanatického multikulturalizmu. z totálne prekrúteného učenia proroka Mohameda jeho následovníkmi, širenia ich politickej ideológie pod maskou náboženstva, slepej viery v toto učenie zo strachu pred fanatikmi, alibizmu moslimských a tiež európskych lídrov, ktorí otvárajú dvere tejto "novej" totalitnej ideológii. Zoznam autorových rubrík:  Očkovanie a Covid ZdravieDuchovné otázkyRómska otázkaMuž a ženaŠkolstvo a výchovaIslam a zahraničná politikaOchrana prírodyEnvironmentálna kriminalitaPolícia s.r.o. pátraDúbravka, BratislavskoPotulky D. Kobylou a okolímPotulky BratislavouPotulky Slovenskom a ČRPotulky RakúskomPotulky EurópouPotulky IslandomPotulky USAPotulky Afrikou a ÁziouPolitika a spoločnosťEkonomikaMarenie výkonu cestnýchkontrolMaratóny experimenty 1992-2009Šport inakNadávať na USARusofilom a socialistomSpravodlivosť & NesúdnosťVýroky na zamyslenie 2/2016

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu