Dúbravka nie je predmestím Viedne. Ale ani Pchjongjangu & Park Pri kríži z kindervajíčka?

Autor: Marcel Burkert | 29.1.2017 o 19:15 | (upravené 30.1.2017 o 20:50) Karma článku: 4,74 | Prečítané:  1367x

Neviem či som týmto názvom náhodou neukrivdil severokórejským súdruhom vo vedení hlavného mesta Kórejskej ľudovodemokratickej republiky, ale jedno je asi isté:

Vyhlásenia, ktorými súčasný primátor Bratislavy, pred voľbami oslovoval   cez bilbordy Bratislavčanov, typu: Bratislava nie je Viedeň, nie je Kodaň, ani Paríž..., ALE môže fungovať rovnako dobre ako to funguje tam, neplatia minimálne vo veci veľkej zelenej lokality Pri kríži v bratislavskej Dúbravke medzi ulicou Kristy Bendovej a Klubom Penati. Fungujú presne opačne ako je zvykom napr. vo Viedni. Aspoň zatiaľ. Ale chcem veriť tomu, že dôjde k obratu, v tom zvrátenom, čo naštartovalo ešte bývalé vedenie mestskej a miestnej samosprávy. 

Na ozrejmenie veci treba na úvod uviesť, že síce ide o stavebné pozemky, ale zhruba polovička tejto lokality je vo vlastníctve hlavného mesta, teda všetkých Bratislavčanov, a má skvelý potenciál, daný nie len zaujímavou polohou, na to, aby na nej vznikol krásny mestsky park. On už v podstate tu je, ľudia danú lokalitu využívajú ako prírodný park (viď obrázky v závere článku). Je to jedinečná lokalita Dúbravky, a jedna z mála jedinečných lokalít v rámci celej Bratislavy, ktorá je akoby stvorená na to, aby sa tu nestavalo, ale aby tu bola zachovaná zeleň, a neskôr aby táto bola zušľachtená v oficiálny mestský park, ktorý by mohol byť pýchou celého mesta - v oblasti zušľachťovania životného prostredia, resp. budovania nových mestských parkov. Na najcennejšej časti tejto lokality žiadajú obyvatelia z blízkeho okolia park. Za tým účelom vznikla petícia, ktorej bola odôvodnená deviatimi, nie zanedbateľnými dôvodmi. Bližšie tu: https://dennikn.sk/blog/co-vsetko-sa-este-vo-veci-spornej-vystavby-nahradnych-bytov-dubravcanom-nepovedalo/

Avšak na južnej strane tejto lokality, viď obrázok nižšie,

plánuje magistrát stavať obytný dom s náhradnými bytmi pre reštitutentov. Na samotnej výstavbe tohto domu by nebolo nič zlé, a dokonca ani na tom, že sa ide stavať v danej lokalite. Zlé na tom je "len" to, že táto stavba by sa dala postaviť, ak sa nenájde iná možnosť pre reštitutentov, na okraji tejto lokality, napr. na ľavo od ružovo-žltého vežiaku (viď obrázok vyššie) a nie uprostred parkoviska zo zatrávňovacích tvárnic priečne, resp. krížom cez neho a teda smerujúcu do stredu plochy, ktorá už roky slúži obyvateľom z okolia ako prírodný park. Ak sa stavba zrealizuje konkrétne na tom mieste, bude to ako päsť na oko.

Takto blbo sa dnes možno neplánuje už ani komunistických režimoch, aj keď tam niečo také ako kritika a petície neexistujú. 

Navyše prístupová cesta k plánovanému domu s náhradnými bytmi má viesť cez južnú časť lúky (na obrázku vyššie vľavo). Nehovoriac ešte o tom, že ďalší tlak na zeleň výstavbou daného vznikne tým, že bude postavený na mieste, kde teraz parkuje množstvo áut a z projektu tohto domu vypadlo (za chrbtom občanom) podzemné parkovisko.

A aby toho nebolo málo, tak zo severnej strany, viď obrázok nižšie,

plánuje súkromný investor od vedľa, so súhlasom magistrátu, a dúfam že nie s tichým súhlasom predstaviteľov dúbravskej samosprávy, viesť krížom cez severnú časť lúky (viď obrázok vyššie, teda cez mestské, nie svoje súkromné) spojovaciu cestu s vyústením na križovatke ulíc Saratovskej a Pri hrubej lúke, čím sa už výrazne znehodnotí tá najhodnotnejšia časť lokality vhodná pre mestský park. Pritom logickejšie by bolo viesť spojovaciu cestu viac severnejšie (na hornejšom obrázku za lúkou) cez súkromné pozemky, lebo takto by nemusela viesť obchádzkou (na dolnejšom obrázku vyčiarkaná červenou) z nosnej ulice danej lokality, teda z ulice Martina Granca (na dolnejšom obrázku úplne vľavo je jej ústie). A navyše takmer cez stred navrhovanej parkovej plochy. 

A tak, aspoň podľa doterajších plánov magistrátu, zo súčasného parku ako základ pre budúci oficiálny park, má zostať iba torzo. O veľkosti 48 x 100 metrov, ktoré si kompetentní dovolili označiť pojmom "PARK"... 

Pre porovnanie, dúbravský Park Pekníková je 6 a pol krát väčší. A zeleň vo vnútrobloku pri Sloníkovi (vrátane detského ihriska a malej reštaurácie) má cca 10.000 m2, zeleň nad Ternom vo vnútrobloku pri škôlke Cabanova je tiež cca 10.00 m2, číže dvojnásobok, a pritom nemajú ambície sa nazývať parkom.

Samozrejme, 100 x 48 (4.800 m2) je lepšie ako klincom do oka, ale slovo „park“ je príliš honosný názov pre takúto plochu zelene, viď veľkosť vyznačená červeným nižšie na obrázku:

Ak to myslia vážne, tak si asi robia z ľudí srandu. Veď to nie je ani na zalepenie očí. 

Predstava petičiarov Za park Pri kríži o situovaní parku a veľkosti parku (minimálne 15.800 m2) viď nižšie:

Vysvetlivky k vyššie uvedenému obrázku: Zelená - navrhovaný park, červená - projekt náhradných bytov s prístupovými cestami, modrá - petičiarmi navrhované riešenie parkovania ako náhrada za zabrané parkovacie miesta výstavbou, ak by sa stavba realizovala na danom mieste a nie na mieste kde ju navrhovali petičiari, biela - úzke pásy súkromných pozemkov.  

Na záver niekoľko fotografií z danej lokality:

Súvisiace články:

- Staršie obrázky z lokality: https://burkert.blog.sme.sk/c/345385/co-zostane-z-peknej-zelenej-lokality-pri-krizi-v-bratislavskej-dubravke.html

- Myšlienka dúbravského parku Pri kríži bola ešte v júni 2016 takmer neprijateľná: https://dennikn.sk/blog/myslienka-dubravskeho-parku-pri-krizi-bola-este-v-juni-2016-takmer-neprijatelna/ 

- Magistrát hl. m. si na "svojich" stavebných pozemkoch môže robiť "čo chce", vážení občania! https://dennikn.sk/blog/mesto-si-na-svojich-stavebnych-pozemkoch-moze-robit-co-chce-vazeni-obcania/

- Na Dúbravskú TV a zvýšenie platu starostu peniaze sú; na územné plány zón nie & Česť developerom! https://dennikn.sk/blog/na-dubravsku-tv-a-zvysenie-platu-starostu-peniaze-su-na-uzemne-plany-zon-nie-cest-developerom/

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar ide do civilu. O plánoch viac hovoriť nechce

Ministerka Saková predstaví nového šéfa polície v pondelok. Ohlasuje väčšie zmeny.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Bugár odmietol Fica, znepokojený nie je

Ako Most povedal, že nepodporí návrh Smeru.


Už ste čítali?