reklama

Policajný prezident Gašpar je za odpolitizovanie polície len naoko

Generál PaedDr. Tibor Gašpar, policajt s raketovou kariérou, sa pred pár dňami verejne nepriamo pokúsil spochybniť návrh, podľa ktorého by už policajní prezidenti nemohli byť viac lojálnymi bábkami

Písmo: A- | A+
Diskusia  (28)

v rukách vládnucich politických strán nakoľko by do funkcie neboli vyberaní nimi, resp. ich predĺženou rukou - ministrom vnútra, ale čo najobjektívnejšie zloženou komisiou. Vraj že kto bude v takom prípade niesť politickú zodpovednosť za vnútornú bezpečnosť štátu..., nechal sa počuť "prvý apolitický" prezident policajného zboru (http://stopalibizmu.blog.sme.sk/c/304191/tibor-gaspar-historicky-prvy-neapoliticky-prezident-neapolitickej-policie.html).

Aké vznešené..., že vraj politická zodpovednosť...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tak ja Vám niečo poviem pán policajný prezident, ak sa tento článok k Vám náhodou dostane. Tá, aj vami podsúvaná politická zodpovednosť vládnucich politických strán, prostredníctvom ich predĺženej ruky - ministra vnútra, voči činnosti policajných prezidentov, a teda voči činnosti polície ako takej, nie je nič iné, len smiešna obhajoba silne zvrátenej veci.

Táto má od vzniku SR na svedomí toľko škôd v hospodárstve tohto štátu, že sa to nedá ani len vyčísliť. A to aj zásluhou extrémneho alibizmu „zodpovedných", ktorý prezentujete, alebo nepriamo obhajujete aj Vy. Veď komu by malo viac záležať na odpolitizovaní polície ak nie policajnému prezidentovi? O čo Vám vlastne ide? Vy naozaj nevidíte, aké následky má nie apolitickosť polície? Alebo to len kvôli vlastným výhodám vidieť nechcete?  

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Našťastie pre Vás, a na nešťastie pre tých, ktorí sa skladajú na Váš vysoký plat a kráľovské odmeny, a nie len na Váš, ale aj mnohých, politicky dosadených policajných figúrok na najvyšších policajných miestach, ktorých môžete, ak sa nestotožnia, kedykoľvek bez riadneho zdôvodnenia odvolať, nie ste v tom sami. Takto to totiž v Policajnom zbore SR funguje od svojho vzniku. Len pevne držíte štafetový kolíček. Tým, že politicky ovládaný minister vnútra má nad prezidentom Policajného zboru moc, môže ho kedykoľvek odvolať, tým sa takýto prezident v podstate stáva aj, alebo hlavne služobníkom politických záujmov, pôsobí tak, aby s jeho výkonom boli spokojné aj, alebo najmä, vládne politické centrály, takže len sotva bude tlačiť na "zbytočné policajné aktivity", ktoré by mohli viesť k takým odhaleniam, ktoré by mocných nepotešili, a už vôbec nie k takým, ktoré by viedli k usvedčeniu nejakej veľkej ryby z tábora vládnucich politických strán, alebo ich nominantov dosadených na miestach, kde sa točia veľké štátne peniaze, z trestnej činnosti súvisiacej s týmito peniazmi. Jednoducho konflikt záujmov ako vyšitý

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V praxi to znamená, že policajný prezident má podľa svojich možností (a tie nie sú malé) a najlepších schopností (a ani tie nie sú malé, lebo politikmi je prezident starostlivo vybraný podľa toho, či má predpoklady byť lojálny konkrétnemu vládnemu zoskupeniu) dbať na trestnú nedotknuteľnosť vyvolených, je to jeho hlavnou, aj keď samozrejme nepísanou úlohou a aj keď mu to nikto nikdy vyslovene nepovie. Jeho ostatná pracovná náplň slúži ako maskovacie „křoví“. Avšak v prvom rade, keď si moc v štáte vymení tzv. pravica s tzv. ľavicou , alebo opačne, nový policajný prezident po svojom politickom nominovaní do funkcie, musí do istého času vymeniť všetkých dovtedajších rozhodujúcich policajných funkcionárov, za verných. Nie za lepších, ale za verných. Lojalita je základným odborným predpokladom k výkonu vyššej policajnej funkcie. A potom to už funguje takmer samo. Lebo žiaden z dosadených policajných funkcionárov ani teoreticky nebude riskovať stratu svojej kráľovsky platenej funkcie tým, že by bol nelojálny. Všetci vedia, čo sa sluší. (Bližšie tu: http://stopalibizmu.blog.sme.sk/c/433096/minister-vnutra-do-vysetrovania-nezasahuje-nemusi-lebo-funkcionari-vedia-co-sa-slusi.html).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Že to tak funguje, v záujme vládnucich politických strán a ich sponzorov, to je zjavné. Mizivé až nulové výsledky polície od vzniku SR v top oblastiach jej činnosti, a to: boj proti korupcii a zneužívaniu právomocí vysokých verejných činiteľov na najvyšších miestach, vrátane marenia úloh týchto činiteľov, boj proti sofistifikovanej trestnej činnosti v štátnych podnikoch, proti najzávažnejším formám a prípadom ekonomickej kriminality, to dlhodobo a dosť jasne dokumentujú. Žiadna skutočne veľká ryba ešte nikdy trestnú zodpovednosť na Slovenku neniesla a nebola ani len obžalovaná. Občasné pokusy trestných stíhaní boli maximálne len voči stredne veľkým rybám a aj to len takým, ktoré už boli pre vládnu moc nepohodlné, alebo už neboli v spojení s vládnymi politickými stranami. Máte možnosť dokumentovať, že to nie je pravda. Aby ste sa lepšie orientovali, alebo rozpomínali, môžete si pritom pomôcť týmto výpočtom, len tých verejnosti známych prípadov so znakmi organizovaného zločinu bielymi goliermi: http://www.zastavmekorupciu.sk/cases 

Áno, sú aj iné úseky trestnej činnosti, patria tu aj priestupky na úseku dopravy, ktoré polícia rieši, ale v tej, dovolím si tvrdiť nosnej úlohe, boja proti kriminalite bielych golierov, polícia zlyháva. Na plnej čiare. Ak by bol opak pravdou, v našom štáte by bol poriadok, obrovské finančné čiastky by sa „neprepadávali pod zem“, len sotva by si niekto dovolil ulievať zo spoločného tak brutálnym spôsobom ako sa to deje, uprednostňovať úzke nad verejnými záujmami na najdôležitejších postoch štátnej alebo verejnej správy. Takto by bol dostatok peňazí na mnohé užitočné veci, čo by prinieslo mnohé synergické efekty a náš štát by v takom prípade, ak to trochu preženiem, prekvital. Ľudia by radi platili dane, lebo by videli, že to má zmysel. Deti a mládež by videli, že v tejto krajine je jeden meter pre všetkých. Najšikovnejší študenti, resp. najšikovnejší mladí ľudia by neutekali v tak masívnom meradle na západ, lebo by videli, že v tejto krajine sa naozaj oplatí žiť aj pracovať a odovzdávali by jej to najlepšie. 

Policajný prezident Tibor Gašpar na jednej strane sa tvári, že je za väčšiu nezávislosť prezidenta policajného zboru ako takého, avšak na strane druhej argumentuje, podobne ako minister vnútra Kaliňák, že návrh na odpolitizovanie má nezodpovedanú otázku, a to: Kto bude v takom prípade niesť politickú zodpovednosť za činnosť polície, resp. policajného prezidenta... A on je dokonca aj za zmenu spôsobu obsadzovania tejto funkcie, aj za odbornú komisiu bez politikov, ALE aby napadol alibistický návrh (slúžiaci len na zalepenie očí) z dielne svojho nadriadeného - ministra vnútra Kaliňáka, že 5 člennú komisiu by mal vymenovávať minister a ten by mal mať, čo sa týka výberu, aj posledné slovo, tak to nie. Už 6 rokov. A pred tým roky ako šéf bojovníkov proti korupcii. Zjavne nemôže dráždiť toho, kto ho má v hrsti

V prípade odpolitizovania polície bude policajný prezident zodpovedný v prvom rade občanom tohto štátu a nie vládnucím politickým stranám. A ak bude svoju funkciu zneužívať, alebo nejakým spôsobom mariť úlohy, ktoré by mal plniť, na to je tu predsa prokuratúra, aby to riešila. Podnet k tomu jej môže dať ktokoľvek, aj policajti. Samozrejme, na to je potrebné odpolitizovať aj Generálnu prokuratúru. A v prípade údajných neuspokojivých výsledkov prezidenta PZ, o návrhu na jeho odvolanie by rozhodovala komisia, ktorá ho do funkcie hlasovaním ustanovila. Určite to nebude tak jednoduché ako teraz, že o bytí a nebytí policajného prezidenta rozhoduje jeden človek - minister vnútra, ako predĺžená ruka politickej centrály. 

V tejto súvislosti je potrebné pripomenúť, že v demokratických štátoch platí, resp. by malo platiť trojdelenie štátnej moci. Pri súčasnom koncepte, ktorý obhajujete, funguje maximálne tak dvojdelenie. Súdna moc vo vzťahu k vládnej moci zďaleka nie je rovnocenným partnerom, platí iba na papieri (viď dlhodobá trestná nedotknuteľnosť vyvolených), je značne ochromená, lebo spravodlivosť nemôže byť naplňovaná ak políciu a prokuratúru ovládajú vládnuce politické strany, čoho výsledkom je bábková polícia a generálna prokuratúra s.r.o. (http://burkert.blog.sme.sk/c/238676/pravny-stat-ma-mat-apoliticku-nie-babkovu-policiu.html)

To, že politická moc zodpovedá za činnosť policajného prezidenta, čím sa tento a celá polícia stáva nie apolitickou, je výsmechom skutočnej demokracie. Zvlášť v demokraciách tzv. podkarpatského typu. Z hľadiska verejného záujmu z toho nevyplýva žiadna výhoda. Naopak, tento systém má na svedomí mnoho, veľmi mnoho škôd, ktoré tento štát utŕžil. Dobrý, nie zbytočne platený policajný prezident by mal snahu o odpolitizovanie polície nie len na oko vítať, ale hlavne bojovať za ňu, nie ju spochybňovať, alebo uspokojovať sa s kozmetickými zmenami na zalepenie očí. A argumentoval by pritom aj, alebo hlavne opakujúcimi sa žalostnými výsledkami polície v oblasti kriminality tzv. bielych golierov.

Ale ak by ste sa na to pán Gašpar podujali, tým by ste nepriamo priznali, minimálne svoju, 6 ročnú lojalitu politikom, ktorí Vás dosadili do funkcie. Skúste to ale, ľudia a aj väčšina policajtov Vám to v záujme veci celoštátneho významu veľmi radi odpustia a je dosť pravdepodobné, že v takom prípade sa pán Gašpar veľmi pozitívne a nezmazateľne zapíšete minimálne do histórie Policajného zboru SR. Je potrebné k tomu len trochu odvahy. 

Súvisiace články: 

- z tohto blogu: http://burkert.blog.sme.sk/t/49398/policia-s-r-o-patra

- z blogu Stop alibizmu: http://stopalibizmu.blog.sme.sk/t/30345/policia-s-r-o

Marcel Burkert

Marcel Burkert

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  401
  •  | 
  • Páči sa:  52x

Bývalý VIP bloger, od 19.11.2021 síce nie zmazaný, ale umlčaný. Viac v článku „Tak ste ma tu umlčali". Okrem toho aj bežec na dlhé trate a dekonšpirátor; teda má za to, že za zlom vo svete nie sú Židia, ani tajné spolky a dokonca ani USA, ale nadvláda rozumu nad citom, resp. prepestovaný rozum, absolútna neznalosť zmyslu života, duchovná lenivosť. Neschvaľovateľ ruskej okupácie Ukrajiny, kritik socializmu s „ľudskou tvárou", aktívny skeptik poukazujúci na nebezpečenstvá vyplývajúce zo pseudohumanizmu, fanatického multikulturalizmu. z totálne prekrúteného učenia proroka Mohameda jeho následovníkmi, širenia ich politickej ideológie pod maskou náboženstva, slepej viery v toto učenie zo strachu pred fanatikmi, alibizmu moslimských a tiež európskych lídrov, ktorí otvárajú dvere tejto "novej" totalitnej ideológii. Zoznam autorových rubrík:  Očkovanie a Covid ZdravieDuchovné otázkyRómska otázkaMuž a ženaŠkolstvo a výchovaIslam a zahraničná politikaOchrana prírodyEnvironmentálna kriminalitaPolícia s.r.o. pátraDúbravka, BratislavskoPotulky D. Kobylou a okolímPotulky BratislavouPotulky Slovenskom a ČRPotulky RakúskomPotulky EurópouPotulky IslandomPotulky USAPotulky Afrikou a ÁziouPolitika a spoločnosťEkonomikaMarenie výkonu cestnýchkontrolMaratóny experimenty 1992-2009Šport inakNadávať na USARusofilom a socialistomSpravodlivosť & NesúdnosťVýroky na zamyslenie 2/2016

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu