Náš najkrajší sused & Potuky Rakúskom 2011-2015

Autor: Marcel Burkert | 9.1.2017 o 23:55 | (upravené 14.3.2021 o 14:55) Karma článku: 10,39 | Prečítané:  4208x

Napriek tomu, že Rakúsko nemá more a nepatrí k veľkým krajinám (nie je ani 2 krát tak veľké ako Slovensko), je 7. najnavštevovanejšou krajinou Európy (údaj z minulého roku). A boli roky, keď bolo o 2 miesta ešte vyššie.

Pred ním je len Francúzsko (1. miesto a 1. miesto aj na svete, pred USA a Čínou), Španielsko (4. miesto na svete), Taliansko, Spojené kráľovstvo, Nemecko a len veľmi tesne pred Rakúskom je v návštevnosti obrovské Rusko.

Každoročne Rakúsko navštívi v priemere cca 23 miliónov turistov. Len samotnú Viedeň ročne navštívi viac ako 6 miliónov turistov (za zmienku stojí, že česká metropola dosahuje takmer rovnaké číslo, len o pár desiatok tisícok menej). Takúto návštevnosť ako Viedeň nemá ani celé Slovensko (v priemere je to približne 4 milióny).    

Krajinu pokrýva, až na oblasť ležiacu severne od Dunaja, a malú oblasť na východe, mohutný masív Álp. Tie pokrývajú až 2/3 štátu. Rakúsko je po Švajčiarsku druhý najhornatejší štát Európy.

Ale nie sú to len hory, ktoré robia túto krajinu príťažlivou. Rakúsko má aj veľa jazier a krásnych miest s minimom panelákových (teda nepekných) štvrtí, po našom - sídlisk, a ak už, tak len pomerne veľmi malých. Napriek tomu každý tretí Rakúšan žije v piatich veľkých mestách krajiny: Viedeň (1 766 000 obyvateľov), Graz (240 000 obyvateľov), Linec, resp. Linz (205 000 obyvateľov), Salzburg (148 000 obyvateľov) a Innsbruck (122 000 obyvateľov).

A v neposlednom rade sú to pôvabné mestečká, dediny a roztrúsené usadlosti na alpských lúkach, so štýlovými domami, ktoré od jari do jesene zdobí množstvo muškátov a iných kvetov, a kde aj novostavby perfektne zapadajú do prírodného prostredia a rešpektujúce raz daný architektonický ráz krajiny. O všade upravených políčkach, starostlivosti o pamiatky, obrobených poliach, udržiavaných lúkach, o čistote, poriadku, úprave ciest, chodníkov atď. ani nehovoriac. Keď to porovnáme so Slovenskom, ktoré vyniká aj vysokou nezamestnanosťou, nezostáva len konštatovať, že: "Nedá sa nič robiť, treba začať robiť!"

Začíname na slovensko - rakúskej hranici

pohľadom z Bratislavy - Devínskej Novej Vsi na "podalpskú" dedinku Markthof a alpský Schneeberg (2.076 m) : 

a razom preskočíme na rakúsko - nemeckú hranicu do mestečka

Schärding:

Aj keď toto mestečko mámenej obyvateľov akoJarovnice na východnom Slovensku,ide rakúsku barokovú perlu!

 Mestečkom preteká rieka Inn a táto tu niekedy dokáže narobiť riadnu povodňovú pohromu!

Všimnite si na foto vyššie rozdielne farby na dome v strede, ktoré sa menia na úrovni horného okraja okien. Až tam siahala voda pri povodni pár rokov späť. Bližšie viď fotografia nižšie:    

Všimnite si napr. 3. značku od vrhu, rok 2013, kam vtedy siahala rieka Inn.

Centrum mesta je však v bezpečí, leží dostatočne vysoko nad riekou. A naozaj je tu čo obdivovať. 

Viedeň:

Nejaká "menšia" viedenský štvrť.

Neokukané časti Viedne.

Viac Viedne tu: http://burkert.blog.sme.sk/c/340661/viedenske-namestia-a-ulice-dlazdene-umenim-kulturou-a-historiou.html

Hallstatt: 

Hallstatt je obec (aj keď na Slovensku by možno bola okresným mestom...) v spolkovej krajine Horné Rakúsko v okrese Gmunden. Nachádza sa pri jazere Hallstätter See. Spoločne s okolitou krajinou je v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Vodopád v meste - to si nemôže dovoliť hocikto... 

Inšpirácia z Tibetu?...

Salzburg (Soľnohrad) (2013):

Ďalší ukážkový kruhový obajzd.

Rieka Salzach (pravostrannný prítok Innu).

Najväčšia baroková fontána Európy.

Malá zachádzka zo Sazburgu do nemeckých Álp k Orliemu hniezdu

Kolega

Totes Gebirge:

Totes Gebirge leží medzi Salzkammergut (pohorie pri Salzburgu) a Ennstalerskými Alpami (južne od mesta Linz). Názov Totes Gebirge je odvodený z nemeckých slov tot znamenajúcich „mŕtvy“, ktoré odkazujú na zjavný nedostatok vegetácie, a Gebirge znamená „pohorie“. Rozkladá sa na junom okraji Horného Rakúska a severozápadného okraja Štajerska, v tesnej blízkosti Salzburgska. Predstavujú najväčšiu náhornú pláň vo Východných Alpách. Najvyšší vrchol pohoria je cca 2.500 metrv vysoký Grosser Priel. Ozdobou vápencových kamenných púští sú početné jazerá, které oživujú ráz krajiny. Predovšetkým jazero Grundlsee a jazierko Altauseer See pod vrcholom Loser.

Jeden milý zážitok z tejto túry - Keď sme sa vracali z vrcholu, kamarát Radim našiel na kameni pri chodníku pomerne drahý fotoaparát. Keď sme prišli na chatu, do reštaurácie, Radim oslovil chatára, že našiel cestou fotoaparát... Hneď na to sa zvdihla pani so slzami v očiach, že veľmi pekne ďakuje, že mala tam vzácne foto, ktoré si ešte nestiahla do počítača, že ani pomaly nedúfala, že svoj fotoaparát ešte niekedy uvidí. Zabudla ho na kameni na ceste z vrcholu, keď si spravila menšiu prestávku a až na chate zistila, že jej chýba. To miesto bolo od chaty dobrú hodinu šliapania do kopca.  

Potôčik v Mŕtvych horách. 

V pozadí by mal byť Dachstein.

Innsbruck:

Metropola spolkovej krajiny Tirolsko, obľúbené historické sídelné mesto monarchií, a v neposlednom rade aj mesto, kde chodil nakupovať Doktor z hôr... (zo známeho filmového seriálu). 

 V Národnom parku Gesäuse a výstup na Lugauer (2.217 m):

Viedeň:

Viac Viedne tu: http://burkert.blog.sme.sk/c/340661/viedenske-namestia-a-ulice-dlazdene-umenim-kulturou-a-historiou.html

Leopoldsteiner See v pohorí Hochschwab, leží v spolkovej krajine Steiermark. Z moravskoslovenského pomedzia je Hochschwab najbližší horský masív, ktorý už má ten pravý alpský ráz: Viac o pohorí tu: http://burkert.blog.sme.sk/c/274745/hochshwab-ocarujuce-hory-nedaleko-bratislavy.html  

Z výstupu na Hochkogel (2.105 m), Ennstalské Alpy (2014) & "Rozmary počasia":

Z výstupu na Oberstkogel (2.767 m) v Štubajských Alpách (Tirolsko):

Pod Melkom.

Po búrke vo Vysokých Taurách.

Krimmler Wasserfälle:

sú najvyššie vodopády v Rakúsku a zároveň v Európe. Nachádzajú sa na južnom okraji obce Krimml v hornej časti Salzachtalského údolia (spolková krajina Salzbursko). Potok Krimmler Ache, napájaný vodou z ľadovcov severnej časti masívu Dreiherrenspitze (3 499 m n. m.), prekonáva na trikrát výšku 400 m a vlieva sa do horného toku rieky Salzach (ktorá neskôr preteká mestom Salzburg). Z horného stupňa vodopádov padá voda z výšky 145 m, zo stredného stupňa z výšky 100 m a z dolného stupňa z výšky 140 m.

Dolný stupeň.

Stredný stupeň.

Horný stupeň.

A na záver svetlo - svetlo na konci tunela.

Súvisiace články z potuliek Rakúskom: http://burkert.blog.sme.sk/t/60747/potulky-rakuskom

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Výzvy realitného trhu

Slovensko sedí na časovanej bombe. Následky pocítime všetci

Demografický problém nikto nerieši.

Priniesli si jadrové kufríky. Summit Bidena a Putina trval tri a pol hodiny

Lídri nevystúpili na spoločnej tlačovej konferencii.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Čo ukázalo odvolávanie Mikulca (komentár)

Východisko na spôsob "vláda národnej spásy" je čistá fantazmagória.


Už ste čítali?