Najkrajší sused - Rakúsko

Autor: Marcel Burkert | 9.1.2017 o 23:55 | (upravené 10.1.2017 o 21:32) Karma článku: 10,39 | Prečítané:  3837x

Napriek tomu, že Rakúsko nemá more a nepatrí k veľkým krajinám (nie je ani 2 krát tak veľké ako Slovensko), je 7. najnavštevovanejšou krajinou Európy (údaj z minulého roku). A boli roky, keď bolo o 2 miesta ešte vyššie.

Pred ním je len Francúzsko (1. miesto a 1. miesto aj na svete, pred USA a Čínou), Španielsko (4. miesto na svete), Taliansko, Spojené kráľovstvo, Nemecko a len veľmi tesne pred Rakúskom je v návštevnosti obrovské Rusko.

Každoročne Rakúsko navštívi v priemere cca 23 miliónov turistov. Len samotnú Viedeň ročne navštívi viac ako 6 miliónov turistov (za zmienku stojí, že česká metropola dosahuje takmer rovnaké číslo, len o pár desiatok tisícok menej). Takúto návštevnosť ako Viedeň nemá ani celé Slovensko (v priemere je to približne 4 milióny).    

Krajinu pokrýva, až na oblasť ležiacu severne od Dunaja, a malú oblasť na východe, mohutný masív Álp. Tie pokrývajú až 2/3 štátu. Rakúsko je po Švajčiarsku druhý najhornatejší štát Európy.

Ale nie sú to len hory, ktoré robia túto krajinu príťažlivou. Rakúsko má aj veľa jazier a krásnych miest s minimom panelákových (teda nepekných) štvrtí, po našom - sídlisk, a ak už, tak len pomerne veľmi malých. Napriek tomu každý tretí Rakúšan žije v piatich veľkých mestách krajiny: Viedeň (1 766 000 obyvateľov), Graz (240 000 obyvateľov), Linec (205 000 obyvateľov), Salzburg (148 000 obyvateľov) a Innsbruck (122 000 obyvateľov).

A v neposlednom rade sú to pôvabné mestečká, dediny a roztrúsené usadlosti na alpských lúkach, so štýlovými domami, ktoré od jari do jesene zdobí množstvo muškátov a iných kvetov, a kde aj novostavby perfektne zapadajú do prírodného prostredia a rešpektujúce raz daný architektonický ráz krajiny. O všade upravených políčkach, starostlivosti o pamiatky, obrobených poliach, udržiavaných lúkach, o čistote, poriadku, úprave ciest, chodníkov atď. ani nehovoriac. Keď to porovnáme so Slovenskom, ktoré vyniká aj vysokou nezamestnanosťou, nezostáva len konštatovať, že: "Nedá sa nič robiť, treba začať robiť!"    

Tento fotoblog tvoria fotografie hlavne z rokov 2011 až 2014, ktoré neboli zverejnené v mojich monotematických článkoch o Rakúsku.

Začíname na slovensko - rakúskej hranici, pohľadom z Bratislavy - Devínskej Novej Vsi, z úpätia Devínskej Kobyly na "podalpskú" dedinku Markthof a alpský Schneeberg (2.076 m) :

Schärding - obyvateľov má síce menej ako Jarovnice, ale ide rakúsku barokovú perlu: 

Nachádza sa v blízkosti hraníc s Nemeckom, na rieke Inn.

A rieka Inn tu dokáže narobiť pekné šarapaty. Všimnite si rozdielne farby na dome v strede obrázku, ktoré sa menia na úrovni horného okraja okien. Až tam siahala voda pri povodni pár rokov späť. Bližšie viď fotografia pod obrázkom.    

Centrum mesta je však v bezpečí, leží dostatočne vysoko nad riekou. A naozaj je tu čo obdivovať.

 Viedeň:

Viac Viedne tu: http://burkert.blog.sme.sk/c/340661/viedenske-namestia-a-ulice-dlazdene-umenim-kulturou-a-historiou.html

Hallstatt: 

Hallstatt je obec (aj keď na Slovensku by možno bola okresným mestom...) v spolkovej krajine Horné Rakúsko v okrese Gmunden. Nachádza sa pri jazere Hallstätter See. Spoločne s okolitou krajinou je v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. 

Salzburg:

Kruhový objazd ako z medzinárodnej výstavy kvetov.

Totes Gebirge - Vraj mŕtve hory...:

Innsbruck: Metropola spolkovej krajiny Tirolsko, obľúbené historické sídelné mesto monarchií, a v neposlednom rade aj mesto kde chodil nakupovať Doktor z hôr... (zo známeho výborného seriálu):

V Národnom parku Gesäuse a výstup na Lugauer (2.217 m):

Zostup & Aj za zlého počasia je čo obdivovať: 

Leopoldsteiner See v pohorí Hochschwab, leží v spolkovej krajine Steiermark. Z moravskoslovenského pomedzia je Hochschwab najbližší horský masív, ktorý už má ten pravý alpský ráz: 

Viac o pohorí tu: http://burkert.blog.sme.sk/c/274745/hochshwab-ocarujuce-hory-nedaleko-bratislavy.html  

 

Z výstupu na Hochkogel (2.105 m), Ennstalské Alpy & "Rozmary počasia": 

Z výstupu na Oberstkogel (2.767 m) v Štubajských Alpách (Tirolsko):

Pri Melku:

Krimmler Wasserfälle, po našom Krimmlské vodopády, sú najvyššie vodopády v Rakúsku a zároveň v Európe. Nachádzajú sa na južnom okraji obce Krimml v hornej časti Salzachtalského údolia (spolková krajina Salzbursko). Potok Krimmler Ache, napájaný vodou z ľadovcov severnej časti masívu Dreiherrenspitze (3 499 m n. m.), prekonáva na trikrát výšku 400 m a vlieva sa do horného toku rieky Salzach (ktorá neskôr preteká mestom Salzburg). Z horného stupňa vodopádov padá voda z výšky 145 m, zo stredného stupňa z výšky 100 m a z dolného stupňa z výšky 140 m.

Dolný stupeň:

Stredný stupeň:

Horný stupeň:

A na záver svetlo. Svetlo na konci tunela:

Súvisiace články z potuliek Rakúskom: http://burkert.blog.sme.sk/t/60747/potulky-rakuskom

Plus Tip na leto: Cyklotúra Passau - Bratislava & Ochutnávka vysokej koncentrácie krásy: http://burkert.blog.sme.sk/c/383098/tip-na-leto-cyklotura-passau-bratislava-ochutnavka-vysokej-koncentracie-krasy.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček Osmelené

Zomrel mi otec. A ešte predtým nás šarlatán obral o tisíce

Dokument Obchod so zdravím odráža iba zlomok reality.

ŽENA

Pijete každý večer a vravíte, že nemáte problém? Máte

Funkčný alkoholizmus sa týka aj matiek.

DOMOV

Prieskum AKO: Smer sa stabilizoval, extrémisti predbehli SNS

PS chýba do parlamentu jedno percento.


Už ste čítali?