Najkrajší sused - Rakúsko

Autor: Marcel Burkert | 9.1.2017 o 23:55 | (upravené 10.1.2017 o 21:32) Karma článku: 10,03 | Prečítané:  3358x

Napriek tomu, že Rakúsko nemá more a nepatrí k veľkým krajinám (nie je ani 2 krát tak veľké ako Slovensko), je 7. najnavštevovanejšou krajinou Európy (údaj z minulého roku). A boli roky, keď bolo o 2 miesta ešte vyššie.

Pred ním je len Francúzsko (1. miesto a 1. miesto aj na svete, pred USA a Čínou), Španielsko (4. miesto na svete), Taliansko, Spojené kráľovstvo, Nemecko a len veľmi tesne pred Rakúskom je v návštevnosti obrovské Rusko.

Každoročne Rakúsko navštívi v priemere cca 23 miliónov turistov. Len samotnú Viedeň ročne navštívi viac ako 6 miliónov turistov (za zmienku stojí, že česká metropola dosahuje takmer rovnaké číslo, len o pár desiatok tisícok menej). Takúto návštevnosť ako Viedeň nemá ani celé Slovensko (v priemere je to približne 4 milióny).    

Krajinu pokrýva, až na oblasť ležiacu severne od Dunaja, a malú oblasť na východe, mohutný masív Álp. Tie pokrývajú až 2/3 štátu. Rakúsko je po Švajčiarsku druhý najhornatejší štát Európy.

Ale nie sú to len hory, ktoré robia túto krajinu príťažlivou. Rakúsko má aj veľa jazier a krásnych miest s minimom panelákových (teda nepekných) štvrtí, po našom - sídlisk, a ak už, tak len pomerne veľmi malých. Napriek tomu každý tretí Rakúšan žije v piatich veľkých mestách krajiny: Viedeň (1 766 000 obyvateľov), Graz (240 000 obyvateľov), Linec (205 000 obyvateľov), Salzburg (148 000 obyvateľov) a Innsbruck (122 000 obyvateľov).

A v neposlednom rade sú to pôvabné mestečká, dediny a roztrúsené usadlosti na alpských lúkach, so štýlovými domami, ktoré od jari do jesene zdobí množstvo muškátov a iných kvetov, a kde aj novostavby perfektne zapadajú do prírodného prostredia a rešpektujúce raz daný architektonický ráz krajiny. O všade upravených políčkach, starostlivosti o pamiatky, obrobených poliach, udržiavaných lúkach, o čistote, poriadku, úprave ciest, chodníkov atď. ani nehovoriac. Keď to porovnáme so Slovenskom, ktoré vyniká aj vysokou nezamestnanosťou, nezostáva len konštatovať, že: "Nedá sa nič robiť, treba začať robiť!"    

Tento fotoblog tvoria fotografie hlavne z rokov 2011 až 2014, ktoré neboli zverejnené v mojich monotematických článkoch o Rakúsku.

Začíname na slovensko - rakúskej hranici, pohľadom z Bratislavy - Devínskej Novej Vsi, z úpätia Devínskej Kobyly na "podalpskú" dedinku Markthof a alpský Schneeberg (2.076 m) :

Schärding - obyvateľov má síce menej ako Jarovnice, ale ide rakúsku barokovú perlu: 

Nachádza sa v blízkosti hraníc s Nemeckom, na rieke Inn.

A rieka Inn tu dokáže narobiť pekné šarapaty. Všimnite si rozdielne farby na dome v strede obrázku, ktoré sa menia na úrovni horného okraja okien. Až tam siahala voda pri povodni pár rokov späť. Bližšie viď fotografia pod obrázkom.    

Centrum mesta je však v bezpečí, leží dostatočne vysoko nad riekou. A naozaj je tu čo obdivovať.

 Viedeň:

Viac Viedne tu: http://burkert.blog.sme.sk/c/340661/viedenske-namestia-a-ulice-dlazdene-umenim-kulturou-a-historiou.html

Hallstatt: 

Hallstatt je obec (aj keď na Slovensku by možno bola okresným mestom...) v spolkovej krajine Horné Rakúsko v okrese Gmunden. Nachádza sa pri jazere Hallstätter See. Spoločne s okolitou krajinou je v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. 

Salzburg:

Kruhový objazd ako z medzinárodnej výstavy kvetov.

Totes Gebirge - Vraj mŕtve hory...:

Innsbruck: Metropola spolkovej krajiny Tirolsko, obľúbené historické sídelné mesto monarchií, a v neposlednom rade aj mesto kde chodil nakupovať Doktor z hôr... (zo známeho výborného seriálu):

V Národnom parku Gesäuse a výstup na Lugauer (2.217 m):

Zostup & Aj za zlého počasia je čo obdivovať: 

Leopoldsteiner See v pohorí Hochschwab, leží v spolkovej krajine Steiermark. Z moravskoslovenského pomedzia je Hochschwab najbližší horský masív, ktorý už má ten pravý alpský ráz: 

Viac o pohorí tu: http://burkert.blog.sme.sk/c/274745/hochshwab-ocarujuce-hory-nedaleko-bratislavy.html  

 

Z výstupu na Hochkogel (2.105 m), Ennstalské Alpy & "Rozmary počasia": 

Z výstupu na Oberstkogel (2.767 m) v Štubajských Alpách (Tirolsko):

Pri Melku:

Krimmler Wasserfälle, po našom Krimmlské vodopády, sú najvyššie vodopády v Rakúsku a zároveň v Európe. Nachádzajú sa na južnom okraji obce Krimml v hornej časti Salzachtalského údolia (spolková krajina Salzbursko). Potok Krimmler Ache, napájaný vodou z ľadovcov severnej časti masívu Dreiherrenspitze (3 499 m n. m.), prekonáva na trikrát výšku 400 m a vlieva sa do horného toku rieky Salzach (ktorá neskôr preteká mestom Salzburg). Z horného stupňa vodopádov padá voda z výšky 145 m, zo stredného stupňa z výšky 100 m a z dolného stupňa z výšky 140 m.

Dolný stupeň:

Stredný stupeň:

Horný stupeň:

A na záver svetlo. Svetlo na konci tunela:

Súvisiace články z potuliek Rakúskom: http://burkert.blog.sme.sk/t/60747/potulky-rakuskom

Plus Tip na leto: Cyklotúra Passau - Bratislava & Ochutnávka vysokej koncentrácie krásy: http://burkert.blog.sme.sk/c/383098/tip-na-leto-cyklotura-passau-bratislava-ochutnavka-vysokej-koncentracie-krasy.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Spasí nás univerzálny základný príjem?

Stroje a automatizácia prinesú v budúcnosti stratu polovice pracovných miest. Spolu s tým príde ešte väčší hnev ľudí bez práce. Bude to znamenať pád demokracie?

EKONOMIKA

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.


Už ste čítali?