Vláda odborníkov bez politického pozadia. Kedy, ak nie teraz?

Autor: Marcel Burkert | 6.3.2016 o 11:55 | (upravené 17.3.2016 o 12:28) Karma článku: 5,27 | Prečítané:  1460x

Súčasné „patové“ povolebné rozloženie politických je možné vnímať aj ako veľkú príležitosť, ktorá sa už nemusí opakovať - príležitosť odpolitizovať minimálne rezorty vnútra a spravodlivosti.

Zrejme sa zhodneme na tom, že:

1. Jeden z najväčších problémov Slovenska, ak nie rovno najväčší, je korupcia, ktorá prekvitá najmä na najvyšších miestach a ktorá je úzko spojená so zneužívaním právomocí verejných činiteľov, s hospodárskou kriminalitou tzv. bielych golierov a s trestnou nedotknuteľnosťou politických nominantov dosadzovaných na miesta, kde sa dá bez väčších problémov beztrestne, nelegálne a dobre nabaliť, či už v prospech politických strán, alebo vyvolených jednotlivcov, jednoducho na miestach, kde sa rozhoduje o obrovských čiastkach peňazí.  

2. Na to, aby sa s vyššie uvedeným mohlo skoncovať, alebo aby sa to dalo výrazne eliminovať, na to je potrebná v 1. rade apolitická, nie bábková polícia, ktorú riadia politickí nominanti. Na to je potrebný aj apolitický minister spravodlivosti a tiež Generálna prokuratúra SR, nie S.R.O., ktorej šéfa doposiaľ volili politici.

3. Doposiaľ, a to aj v období 2010 - 2012, kedy nevládol Smer a kedy súčasťou stredopravicovej koalície boli mnohí politici, ktorí v novom volebnom období budú minimálne poslancami, nebola polícia apolitická a títo politici nemali záujem ani na tom, aby aspoň generálny prokurátor nebol viacmenej iba politickým nominantom.  

Preto súčasné „patové“ rozloženie politických síl vnímam hlavne ako veľkú príležitosť, ktorá sa už nemusí opakovať - príležitosť spraviť, minimimálne vo vyššie uvedenej oblasti, zásadnú prepotrebnú zmenu a zaviesť ju ako pravidlo aj do budúcnosti.

Lebo až doposiaľ tu neexistovalo:

a) žiadne vládne zoskupenie,  

b) žiadny minister,

c) žiadny poslanec NR SR, či už opozičný, alebo koaličný (ak sa mýlim tak ma prosím opravte),

ktorý by presadzovali odpolitizovanie:

1) polície,

2) generálnej prokuratúry,

3) súdnictva,

bez ktorého (myslím to odpolitizovanie) je boj proti veciam uvedenými v bode č. 1 nemysliteľný.

Drvivej väčšine z týchto politikov (mnohí z nich boli včera zvolení za poslancov na kandidátkach SaS, OĽaNO - Nova, Most - Híd a Sieť) to však vyhovovalo; alebo im to bolo ukradnuté. A mnohí z nich napriek tomu mali pred voľbami plné ústa boja proti korupcii a kriminalite bielych golierov. 

OK. Niekedy treba dať ľuďom opätovnú šancu a 

mnohí ju včera opäť aj dostali! 

ALE čoskoro budú mať všetci, aj s tými, čo do veľkej politiky vstupujú ako nováčikovia (a ktorí takisto sľubovali boj proti korupcii a na čom tiež lovili voličov) veľkú možnosť ukázať ako vážne to mysleli a o čo im v predvolebnej kampani hlavne išlo. (Aj keď niektorým by som osobne k ministerskému kreslu nedal ani privoňať. Napr. Danielovi Lipšicovi či Lucii Žitňanskej. Vysvetlenie v 2 linkoch pod článkom).   

Chcem veriť tomu, že to všetci mysleli úprimne a zaželať im silu k presadzovaniu zásadných prepotrebných zmien a to nie len v oblasti boja proti korupcii, ale aj v oblastiach ako napr.: stop podporovaniu ignorovania nutnosti plánovaného rodičovstva, spriechodnenie referenda, presadenie väčšinového volebného systému, katastrofálne školstvo a zdravotníctvo, ne/ochrana prírody a ďalšie oblasti, kde neraz záujmy politické, alebo záujmy sponzorov strán, narážajú na záujmy verejné.  

Tieto a mnohé iné, dlhé roky pretrvávajúce problémy a zásadné nedostatky vytvoril do veľkej, ak nie najväčšej miery, model politických vlád. Je preto hádam načase dať možnosť modelu tzv. úradníckej vlády, resp. dať na ministerských postoch prednosť odborníkom bez politického pozadia a to minimálne v rezortoch vnútra a spravodlivosti. A to nielen na jedno volebné obdobie. To by sa malo zaviesť ako pravidlo. Osobne by som meritokraciu ešte rozšíril minimálne aj na rezorty školstva, životného prostredia, pôdneho a lesného hospodárstva. 

Na ich kontrolu by bolo v parlamente niekoľko desiatok poslancov. Je to málo?

A máme na to vôbec odvahu? Alebo radšej nájdeme X dôvodov prečo pokračovať vo vyšliapaných koľajach?    

Vyhádzať z toho, že na Slovensku sa k moci už nikdy nedostanú žiadni rodení populisti, ľudia bez chrbtovej kosti, bez svedomia, rodení alibisti, dláždiči ciest k rozkrádaniu štátu, demagógovia a pod. je silná krátkozrakosť, silná slepá a naivná viera.

Preto treba vytvoriť taký systém, že aj v prípadoch, že sa tak stane, títo ľudia budú mať problém svoje nečisté úmysly realizovať. Prvým predpokladom k tomu je odpolitizovanie ministerstva vnútra a polície ako jeho súčasti. Predpokladám, že v prípade, ak Smer-SD skončí v opozícii, je dosť možné že by takýto návrh podporil.

Zároveň sa však obávam, že ak stredopravá koalícia vládu zostaví, neodolá, a nevzdá sa výhody mať políciu a "spravodlivosť" pod palcom. Veľmi rád by som sa mýlil.

Súvisiace články:

- Právny štát má mať apolitickú, nie bábkovú políciu: http://burkert.blog.sme.sk/c/238676/pravny-stat-ma-mat-apoliticku-nie-babkovu-policiu.html

- 10 účiných spôsobov ako eliminovať ambičákov a vlády s.r.o. http://stopalibizmu.blog.sme.sk/c/312878/je-tu-minimalne-10-ucinnych-sposobov-ako-eliminovat-ambicakov-a-vlady-s-r-o.html

- Meritokracia - jedna z ciest zo začarovaného kruhu: http://burkert.blog.sme.sk/c/291833/meritokracia-jedna-z-ciest-zo-zacarovaneho-kruhu.html

- Gorila a alibista Daniel Lipšic - minister vnútra SR: http://burkert.blog.sme.sk/c/288485/Alibista-Daniel-Lipsic-minister-vnutra-SR-Pripad-Gorila.html

- Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňaská nechce kriminalizovať tunelárov firiem: http://stopalibizmu.blog.sme.sk/c/265690/Ministerka-spravodlivosti-nechce-kriminalizovat-tunelarov-firiem.html

- Polícia s.r.o. pátra: http://burkert.blog.sme.sk/t/49398/policia-s-r-o

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.

SVET

Bývalý populista Fico nás zradil, znie z Poľska aj Maďarska

Fico o budúcnosti v jadre EÚ hovoril už na jar, médiá si to nevšimli.


Už ste čítali?