Štrajkové číslo Učiteľských novín - Frázy a "objektivita" ako pred 17. novembrom 1989

Autor: Marcel Burkert | 26.1.2016 o 22:25 | (upravené 27.1.2016 o 0:40) Karma článku: 13,69 | Prečítané:  3906x

Už samotný pohľad na dve z dvoch tvárí úvodnej strany najčerstvejšieho, teda januárového čísla Učiteľských novín, v ktorom sa očakávalo, že bude venované štrajku, resp. Iniciatíve slovenských učiteľov, sľuboval nevšedný zážitok...

Asi tušíte, že na nej nemohol chýbať minister školstva - Juraj Draxler, ktorý čo sa týka boja za dôstojnejšie postavenie učiteľov, buď je to len dosadená bábka, ktorej hlavnou náplňou práce v krajných situáciách, ako napr. štrajk, je hájiť záujem strany, alebo je neschopný buchnúť po stole a „vylobovať“ pre učiteľov aspoň z dvoch tretín také mzdové a sociálne postavenie, aké majú policajti so stredoškolským vzdelaním. (V každom prípade, doposiaľ žiadny minister školstva v dôležitosti nesiahal ministrovi vnútra ani len po členky. Je to dané asi tým, že sme viacmenej policajným štátom s jedným z najvyšších počtov policajtov na počet obyvateľov v Európe a v EÚ sme v tomto smere možno prví. A to ešte ideme Policajný zbor po novom nafukovať o ďalších 2.500 policajtov..., aj keď väčšina súčasných policajtov viacmenej len sedí v kanceláriách). 

No a ministrovi školstva na titulke asi lepšie sekundovať nemohol nik iný ako predseda údajne Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku - Pavel Ondek, ktorý podobne ako náš bývalý prezident SR, je iba sympatizantom vládnej strany Smer, keďže v roku 2010 v jej farbách kandidoval do obecného zastupiteľstva. Takže nezaujatosť zaručená.

Už prvá informácia, ktorú sa učitelia mohli z 1. strany najnovšieho čísla týchto novín dozvedieť, bola veľavravná. Minister školstva v nej „odkryl“ (smerácku) pravdu - štrajková pohotovosť, ktorú vyhlásila Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU) 11.1.2016, je politicky motivovaná akcia... Hlavne že jeho tvrdenia, ako politického nominanta, politicky motivované nie sú.

Hneď druhá informácia, resp. druhý odsek článku sa nesie v podobnom duchu, len sa ozrejmujú detaily - jeden z organizátorov štrajku povedal, že cieľom ISU je zníženie preferencií strany Smer. Nuž čo na to povedať? - čistá manipulácia a zahmlievanie. Lebo aj keby také niečo niektorý z organizátorov  povedal, zďaleka to nemuselo znamenať, že štrajk pre dotyčného znamená iba možnosť znížiť preferencie Smeru. Toto zníženie kľudne mohlo byť u neho druhoradé, ak nie ešte nižšie. Nehovoriac o tom, že sú tu ešte ďalší členovia štrajkového výboru a zástupy nespokojných, veľmi podhodnotených učiteliek a učiteľov, ktorí sa zo sľubov nenajedia. Ak ich polovičky sú tiež učiteľmi alebo učiteľkami, a majú deti, nezostáva im iné, len nájsť si popri učiteľovaní zamestnanie na polovičný úväzok, doučovania, alebo brigády. Predstavte si policajta, alebo prokurátora, ktorí od 20:00 do 24:00 vykladajú 3 alebo 4 krát týždenne tovar v sklade a ráno idú do práce; alebo že pracujú aj vtedy, keď nemajú službu a cez dovolenky, aby uživili rodiny. Nepredstaviteľné, však?         

To predseda tzv. Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku - Pavel Ondek na prvej strane prezentoval trochu triezvejšie pohľady - nič konšpiračné len odporúčanie, že by bolo dobré v momentálnej situácii (pred voľbami?) zvážiť efektívnosť zapojenia sa do štrajku. Ďalej viacmenej už len básní o víziách, ktoré by pre školstvo mali pre obdobie 2016 až 2020 predstaviť súčasné parlamentné strany, ktorých za tým účelom oslovil listom. No a záverečné rečičky o tom, že programové vyhlásenie novej vlády „musí“ obsahovať jasné a záväzné kroky aj na zvýšenie mzdového a sociálneho postavenia učiteľov, si už naozaj mohol odpustiť. Po tých rokoch.

Na 2. strane novín žiari predseda NR SR a bývalý minister školstva Peter Pelegríni. Jeho fotografii a slovám je venovaná celá pol strana. Samozrejme, ani on si nemohol a nemôže ako politický nominant dovoliť spochybňovať líniu Smeru v školskej politike a už názov jeho článku napovedá, že organizátorom učiteľského štrajku nejde o učiteľov. Títo sa z článku môžu dozvedieť napr.:

-vyhrážanie sa štrajkom nie je cesta,

-iniciátori štrajku zneužívajú učiteľov a za rukojemníkov si berú deti, 

-netreba podliehať politickému tlaku, ktorý je za Iniciatívou slovenských učiteľov,

-niektorí organizátori štrajku majú politické ambície,

-neverte planým sľubom opozičných politikov,

-organizátorom štrajku ide o destabilizáciu,         

teda frázy komunistických pohlavárov keď sa schyľovalo ku koncu vlády jednej strany.

Aby sa nepovedalo, tak „až“ na necelej štvrť strane tu dostali priestor na vyjadrenie aj opoziční politici. Ale nikto zo štrajkového výboru - len aby nemohlo dôjsť k vyvráteniu periodicky opakujúcich sa tvrdení ako vláda splnila to, čo školstvu a učiteľom pred 4 rokmi sľúbila. Šéfredaktorka novín Martina Miksová jednoducho nemohla riskovať pustiť k slovu triednych nepriateľov

No a na tretej, teda poslednej strane, ktorá sa v tomto štrajkovom čísle Učiteľských novín venovala štrajku a postaveniu učiteľov, dostal priestor k vyjadreniu opäť minister školstva, kde „pre zmenu“ hlavne informuje o tom že (štrajkoví) aktivisti chcú pripraviť akcie, ktoré zasiahnu do predvolebného boja... (Pozor, pozor!...). Na tej strane sú aj požiadavky ISU a Slovenskej komory učiteľov voči vláde, ale čo z toho, ak nikto z komory nedostal priestor vyvrátiť tvrdenia ministra ako vláda splnila to, čo školstvu a učiteľom pred 4 rokmi sľúbila.

P.S.: Aj keď súhlasím so slovami ministra školstva Draxlera, že dnešní opoziční politici majú zrazu plné ústa učiteľov, ale keď boli vo vláde Ivety Radičovej, pre učiteľov nevyjednali nič, že vtedy sa minister školstva Eugen Jurzyca, vtedy SDKÚ, dnes SaS, vyjadril, že učiteľom môže navýšiť platy, ak časť z nich prepustí a že vtedajšiu vládu podporovali aj ďalší lídri dnešnej opozície – či už Beblavý, Sulík,, alebo Matovič... to nie je pádny dôvod na to, aby vláda Smeru nesplnila svoje sľuby ohľadne školstva a učiteľov. Kozmetické zmeny ako: údajné 20% zvýšenie mizerných platov, ktoré si učitelia pomaly ani nevšimli, smiešnych, v porovnaní s protežovanými rezortmi, 100 eur vianočných odmien, stabilný rozpočet pre SAV, či lyžiarske zájazdy sú akurát tak na zalepenie očí tým, čo by snáď inak tiež mohli štrajkovať.

Mimochodom, oni sa tiež iste radi pripoja..., k vyšším platom, ktoré by zo štrajku mohli vzísť.  

P.S. 2: Vydržanie v štrajku až do splnenia podmienok, teda príkladný boj za správnu a spravodlivú vec, môže dať mnohým žiakom do života oveľa viac ako mnohé nabifľované vedomosti.     

Súvisiace články: 

http://stopalibizmu.blog.sme.sk/t/66026/platy-ucitelov-a-policajtov

http://stopalibizmu.blog.sme.sk/t/30347/skolstvo

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.

SVET

Bývalý populista Fico nás zradil, znie z Poľska aj Maďarska

Fico o budúcnosti v jadre EÚ hovoril už na jar, médiá si to nevšimli.


Už ste čítali?