Vysoká koncentrácia krásy na skok od Bratislavy

Autor: Marcel Burkert | 7.10.2016 o 5:05 | (upravené 8.10.2016 o 17:23) Karma článku: 10,07 | Prečítané:  3567x

Nie že by Maďarsko, Morava, a tiež od Bratislavy nie príliš vzdialené slovenské kraje nemali čo ponúknuť, to nie, ale to, čo ponúkajú blízke rakúske spolkové krajiny Dolné Rakúsko a Štajersko, jednoducho nad všetkým tým vyniká. 

Ich súčasťou sú totiž (aj) Alpy.  

Bratislava mi s "trochou fantázie" pripadá "takmer" ako pod alpské mesto... Veď krásne prírodné scenérie a zaujímavosti predhorí Álp sú v dosahu už od 2 hodín autom Alpy sú za vhodného počasia vidieť nie len z vŕškov nad našou metropolou, ale aj z jej štvrte Petržalka. Tento článok zahŕňa miesta v Dolnom Rakúsku a najmä Štajersku, ktoré sú od Bratislavy vzdialené od 2 do cca 3,5 hodín cesty autom. Možno to niekoho inšpiruje. Pozn.: Článok je samozrejme len ukážkou krásnych miest v danom dosahu od Bratislavy, nie ich výpočtom. Začnime Schneebergom (2.071 m) (najvyšším vrchomDolného Rakúska) dobre viditeľným z Bratislavy (pohľad zo Sandbergu nad Devínskou Novou Vsou po priblížení): 

Schneealpe:

Výstup na Windberg (1.903 m). Nachádza sa vo východnej časti Severných vápencových Álp, v časti Schneealpe. Leží tesne za hranicou Dolného Rakúska, teda už v Štajersku. Spolu s ešte vzdialenejšou časťou Veitschalpe patrí táto horská oblasť do podcelku Mursteger Alpen - vysoko položená náhorná planina obkolesená strmými skalnými zrázmi a svahmi.  

Veitschalpe (Štajersko):

"Veitschalpe je takmer dvojtisícový masív, patriaci spolu so Schneebergom, Raxom a Schneealpe do štvorlístku hlavných alpských masívov najbližších k Slovensku. Vo svojom najvyššom bode, ktorým je vrchol Hohe Veitsch, dosahuje výšku 1981 m. Pohorie patrí do spolkovej krajiny Štajersko. Ako aj ďalšie už spomínané tri pohoria, aj Veitschalpe sa vyznačuje strmými skalnými úbočiami a menej strmou vrcholovou náhornou plošinou. Je bohatý na kamzíčiu zver. Tesne pod vrcholom sa nachádza horská chata Graf-Meran-Hütte (1836 m). Výstup povedie novou západnou trasou a v prípade priaznivých podmienok vystúpime aj vrcholy Groβer Wildkamm (1874m) a Kleiner Wildkamm (1757m)". http://www.adrentour.sk/zajazdy/veitschalpe 

Smer - Wechsel:

Najvýchodnejší vrchol Álp - Steinerne Stiege (1.505 m), alebo tzv. Ostkap, horský "mys", resp. "horský poloostrov" výrazne vystupujúci nad výrazne zníženým okolím. Nachádza sa na hranici Dlného Rakúska a Štajerska v horskom masíve Wechsel vzdialený asi 2 km od najvyššieho bodu masívu - Hochwechsel 1.743 m. 

Tiesňava Steinwand-Klamm:

Lúky v Gutensteinských Alpách: 

Sústava kaskádových vodopádov Myrafälle:

Porovnanie č. 1 - vyššie a nižšie je ten istý záber, ale rôzne úrovne vody.

Porovnanie č. 2 - vyššie a nižšie je ten istý záber, ale rôzne úrovne vody.

Porovnanie č. 3

Záver doliny:

Prírodný parkHohe Wand:

Tento neveľký prírodný park je jeden z prvých prírodných parkov Spolkovej krajiny Nižné Rakúsko. Nachádza sa cca 50 km juhozápadne od Viedne a 10 km západne od Viedenského Nového Mesta. Vápencové pohorie je súčasťou Gutensteinských Álp s najvyšším vrcholom Plackles (1132 m n.m.).

 Jeseň v údolí Wachau:

Pod vrcholom Unterberg & rakúska "Manínska tiesňava", Gutensteinské Alpy:

 Osser (1.548) vo Fischbacherských Alpách: cca 20 km nad Grazzom.

Z vrcholu je vidieť aj Nízke Taury.

 Nothklamm:

Medvedia tiesňava a okolie:

Ötscher a okolie:

Rieka Salza v Ybbstalských Alpách, v podskupine Gőstlingerské Alpy, pár kilometrov od mestečka Marriazell a pod horou Hochkar.

Wasserlochklamm

Ide o bočnú dolinu údolia rieky Salzy. Táto 900 m tiesňava má päť vodopádov o dĺžkach: 37, 39, 28, 26 a 22 m. Tie naj sú jedny z najkrajších v celom Rakúsku:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?