NKÚ s.r.o. a divadlo farizejov opozície

Autor: Marcel Burkert | 23.5.2015 o 0:05 | (upravené 19.7.2015 o 10:29) Karma článku: 8,55 | Prečítané:  1198x

Ani súčasná opozícia, keď bola pri moci, neodpolitizovala políciu, prokuratúru a súdnictvo. Ale veľmi jej vadí, že na čele nejakého NKÚ s.r.o. bude sedieť človek servilný vládnemu Smeru. Teda čisté divadlo a farizejstvo. 

Predstavme si, že dnes by bola pri moci "pravicový" zlepenec. Čo by sa v takom prípade dialo? No to, že strana Smer, zlepenec servilných poslancov, by z opozície vykrikoval presne to isté čo dnes vykrikuje "pravica": „Post šéfa NKÚ má patriť opozícii!!!“ K tomu už len chýba dodať: „Lebo ak o rok vyhráme voľby je lepšie mať aj na čele NKÚ osobu, na ktorú sa dá spoľahnúť, že nám nebude kaziť naše kšefty.“ Ale to si nahlas nikto nedovolí povedať.  Ani vládna strana ani opozícia. 

Ak dnešná opozícia má ambíciu o rok prevziať moc v štáte, tak prečo jej až tak veľmi prekáža, že na čele NKÚ bude osoba lojálna súčasnému premiérovi? Má snáď súčasná opozícia strach z toho, že v prípade prevzatia moci by nemohla na jednotlivých ministerstvách robiť tak ľahko kšefty ak by na čele NKÚ nebol jej nominant??? Alebo jej ide o to, že jej kandidát na čele NKÚ by do volieb mohol odkryť mnohé špinavosti smeráckych politických nominantov ovládajúcich jednotlivé ministerstvá? Ak áno, tak prečo potom keď bola "pravica" pri moci, a mala pod palcom ministerstvá vnútra a spravodlivosti, ani vtedy žiaden významnejší politicky nominovaný funkcionár štátnej správy, nie to nejaký minister, nebol ani len obžalovaný, nie to odsúdený? Aj napriek tomu že tu bolo napáchaných X politických mega krádeží a podvodov?      

Aj keby na čelo tohto, viac menej zbytočného, od svojho zriadenia neefektívneho, len pre okrasu vytvoreného úradu, paralyzovaného vo svojej najzákladnejšej funkcii (keďže mu chýbajú dostatočné právomoci a riadi ho vždy nejaká politická figúrka), bolo dosadené Smeru to najlojálnejšie možné individum, tak pre opozíciu, ktorá ak chce slúžiť občanom to nemôže byť žiaden problém. Problém to môže byť len vtedy ak "služba občanom" je kamuflážou.  

A s veľkou pravdepodobnosťou to tak aj je. Veď ani súčasná opozícia, keď bola pri moci, neodpolitizovala políciu, prokuratúru a súdnictvo. Lebo aj jej to veľmi vyhovovalo - mať tam verných. Preto si dovolím tvrdiť, že vo všeobecnosti je to (tiež) spolok, či dokonca banda farizejov, pokrytcov. Veď je známe, že jedným zo základných princípov demokratickej spoločnosti je troj delenie štátnej moci, ktorého súčasťou je moc súdna. Nezávislosť súdnictva je jedným z najvýznamnejších princípov právneho štátu. Pritom podstatnou agendou súdnictva je trestná agenda, a tú tvoria trestné činy, ktoré odhaľuje a objasňuje polícia.

No napriek tomu (alebo kvôli tomu?...) funkcionári polície a to od úrovne riaditeľov okresných riaditeľstiev PZ, väčších obvodných oddelení PZ a významnejších odborov policajného prezídia sú politickými nominantmi. Resp. sú na funkcii preto, lebo preukázali a preukazujú, že dokážu byť servilní voči tým, čo rozhodujú o ich funkciách, na čele s ministrom - straníkom, je nemožné očakávať, že polícia bude odhaľovať špinavosti kriminálneho charakteru politických nominantov v oblastiach kde je možné prísť k najväčším neoprávneným ziskom, alebo ich sprostredkovať.

Preto troj delenie štátnej moci je u nás stále len utópiou. Ale Farizeji radšej riešia zástupné problémy. Veď ktorá vláda, strana, alebo ktorí poslanci NR SR sa čo i len raz vážne pokúsili presadzovať, aby políciu, prokuratúru a súdnictvo neriadili politickí nominanti, teda bábky?      

Doplnenie: Ako člen SDKÚ-DS sa nepridávam na stranu Freša. Na jeho mieste by som Mitríka nenavrhol. Na jeho mieste by som v parlamente bojoval za odpolitizovanie polície a spol. Písať článok o tom, ako je zlé, že na čele NKÚ teraz bude aj vďaka Frešovi sedieť ďalší politický prípadný servilný nominant ak takýchto je v polícii, na prokuratúre a v súdnictve, teda v ešte dôležitejších zložkách, neúrekom, a žiadna strana sa s tým nepokúša nič robiť, je, aspoň pre mňa, strata času. 

Súvisiace články:

- Ani za vlády pravice sa prípad Gorila riadne nevyšetroval: http://burkert.blog.sme.sk/c/288485/Alibista-Daniel-Lipsic-minister-vnutra-SR.html

- Liečba pre Policajný zbor, postihnutý policajnou mocou: http://burkert.blog.sme.sk/c/291732/liecba-pre-policajny-zbor-postihnuty-politickou-mocou.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.

SVET

Bývalý populista Fico nás zradil, znie z Poľska aj Maďarska

Fico o budúcnosti v jadre EÚ hovoril už na jar, médiá si to nevšimli.


Už ste čítali?