Z Bridger-Teton až k Michiganskému jazeru

Autor: Marcel Burkert | 20.7.2015 o 11:55 | (upravené 23.7.2015 o 22:12) Karma článku: 6,25 | Prečítané:  1809x

Z Národného parku Grand Teton (štát Wyoming) sme späť na východ (do Chicaga) pokračovali inou cestou - cez pohorie Bridger - Teton, Shoshone National Forest, Owl Creek Mountains, cez Powder River Pass v Bighorn National Forest...  

a v Black Hills a ďalej smerom na východ sme sa zamerali na miesta, ktoré sme cestou z Chicaga na západ opomenuli:     

Devils Tower, patrí síce pod Black Hills, ktoré sú známe ako pohorie Južnej Dakoty, ale ako taká sa Devils Tower nachádza v štáte Wyoming, čo je také malé "tajomstvo". Ide o najstarší národný prírodný monument v USA, za ktorý bol vyhlásený už v r. 1906. Pozostáva so žuly a nad svoje okolie sa dramaticky zdvíha o 386 metrov pripomínajúc tak mrakodrap. Celková výška je 1.559 m.n.m. Priemer plochy vrcholu je 100 metrov. Ročne tento prírodný monument navštívi 400.000 turistov.  

V auguste 2004 niekto ľahkovážne zahodil zápalku čoho následkom bol vznik najväčšieho požiaru v Južnej Dakote, ktorý bol kedy zaznamenaný. Na jeho hasení sa podieľalo 1000 požiarnikov. Zhorel les o rozmeroch 16 krát 13 kilometrov. Väčšina zvierat stihla ujsť, z väčších živočíchov zahynula len jediná puma a niekoľko kusov jelenej zvere.          

Mestečko Deadwood - zlato, hazardné hry a pušný prach boli tromi ingredienciami kombinované s výbušnými proporciami, ktoré vytvorili v r. 1876 jedno z dvoch najnotorickejšie známych miest v Black Hills. Všetko to spôsobila zlatá horúčka. Niekoľko rokov tu neplatil zákon a poriadok. Banditi prepadávali dostavníky a hádky kvôli zlatu boli na denno-dennom poriadku a boli krvavé. Pre tisícky baníkov sa stavali salóny a bordely. Historická hlavná ulica je jednou z najlepších príkladov záchrany historických pamiatok (nie je na obrázku).  

Budovanie tohto pamätníka bolo spojené s mnohými technickými problémami. Najskôr bol zhotovený iba model zo sádry, ktorý bol potom zakaždým pomocou zvláštneho zariadenia vo zväčšenom rozmere prenesený na skalnú stenu. Dynamit odstránil nepotrebné vrstvy žuly a potom nastúpili pneumatické kladivá, sekáče, vrtáky. S prácami sa začalo v roku 1927 a prvá hlava, hlava prezidenta Georga Washingtona bola slávnostne odhalená už v roku 1930. Tento národný pamätník je dvojnásobne veľký ako sú napr. veľké slávne sfingy v Egypte. Každého návštevníka určite upútajú nosy týchto osobností. Keď autorovi tohto pamätníka, pánovi Gutuzonovi povedali, že granit, do ktorého sú tváre vytesané podlieha erózii urobil ich o 30 cm väčšie ako bol pôvodný projekt s odôvodnením: "Pridal som im milión rokov...":-). Toto miesto je aj úzko späté s kultúrou pôvodných obyvateľov. Čierne vrchy na konci J. Dakoty boli vždy posvätným miestom lakotských Indiánov, nazývaných Siouxovia. Tu žil aj legendárny Wakan Tanka, Veľký duch. Práve pod masívom, kde je vytesané súsošie, hľadal svoje vízie a vykonával najdôležitejšie obrady. V roku 1868 podpísali indiánski náčelníci s americkou vládou zmluvu, podľa ktorej sa toto územie vyčleňuje Siouxom na absolútne a nerušené užívanie. Indiáni na to v roku 1971 po dlhom mlčaní výrazne upozornili, postavili si tu stanový tábor priamo na hlavách Washingtona a jeho kolegov, prezidentov. Na veľký údiv návštevníkov a pracovníkov parku tam zotrvali niekoľko dní a verejne vyzvali vládu USA, aby zmluvu z roku 1868 rešpektovala. 

Ročne pamätník navštívi 2 mil. návštevníkov, zväčša Američanov, teda cca toľko, koľko ročne navštívi celé Slovensko. 

Viac tu: http://http://www.skrz.sk/mount-rushmore----a14-11839-sk.htm#ixzz3TRB62VWx

Crazy Horse Memorial pritiahne ročne viac ako 1 milión turistov. Pamätník, ktorý má ukázať, že aj červená rasa má svojich hrdinov, sa začal stavať v r. 1948. V r. 2011 mohli návštevníci prvý krát vidieť významné zmeny pozdĺž horizontálnej línie, kde legendárny Lakotský (Siouxský) náčelník Crazy Horse vystiera svoju ruku k svojej starootcovskej zemi. Je tomu 70 rokov, čo náčelník Siouxov Henri Standing Bear požiadal Korzaka Ziolkowského aby vytvoril monument Bláznivého Koňa v posvätných Black Hills. Dnes môžeme vidieť ako sa sen Sediaceho Býka stáva realitou. V r. 1982, po smrti Korzaka Ziolkowského, prevzala dohľad nad stavbou jeho manželka Ruth a 7 z ich desiatich detí pomáhajú na diele. Zvyšné pomáali na návštevnom centre.

Ruth ešte minimálne vo svojich 82 rokoch 7 dní v týždni pracovala na diele. Povedala k tomu, že ak máte svoju prácu radi, nepripadá vám ako práca, ale ste šťastný a vďačný za každý nový deň v ktorý môžete pracovať.  Monument bude 195 metrov dlhý. Napr. nos má dĺžku 7 metrov.        

 Pokračujeme prériami Južnej Dakoty pretínajúc známu rieku Cheyenne River 

 Sioux River pri meste Sioux Falls a vodopády Sioux Falls v juhovýchodnom cípe Južnej Dakoty

Prírodný park v Iowe pri Michiganskom jazere 

Konečne "doma", v Chicagu, po "nekonečnej", nie až tak zaujímavej ceste cez Minnesotu a Wisconsin.   

(Júl 2011).
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Z Nemecka urobila Merkelová hýbateľa Európy

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?