Neutrálne postoje k rusko-ukrajinskej vojne vyhovujú iba okupantovi

Autor: Marcel Burkert | 15.4.2015 o 23:55 | (upravené 27.8.2015 o 22:15) Karma článku: 7,02 | Prečítané:  838x

Kremeľ má aj na Slovensku, ktoré ešte v pomerne nedávnej minulosti okupoval, tak veľký počet fanúšikov, že si to zrejme ani sám nevie dosť dobre vysvetliť; aj keď vie, že nie malú zásluhu na tom má jeho špinavá propaganda a úspešn

Putinovi sa pred okupáciou Ukrajiny o takom úspechu zrejme ani len nesnívalo. Nie menej ho ale tiež môže tešiť fakt, že značná časť más, ktorá by inak zrejme bola na strane okupovaného,už neverí nikomu. Prípadne jednoznačnú ruskú okupáciu Ukrajiny považujú za geopolitický spor medzi USA a Ruskom. Vyzerá to tak akoby si USA tiež ukrojili časť z Ukrajiny  a teda aj rovným dielom môžu za tamojšie krviprelievanie. 

Nie malú zásluhu na tom, že okupant cíti výraznú morálnu podporu, má aj alibisticko - vyvážený pohľad na rusko - ukrajinskú vojnu prezentovaný napr. našim premiérom R. Ficom a ministrom zahraničia M. Lajčákom. Ten tvrdí, že Slovensko nie je ani proruské, ani proukrajinské. Je potrebné ale pritom zdôrazniť, že naša nerozhodnosť, neschopnosť, alebo slabosť zaujať nie neutrálny postoj vo veci, akou je krádež územia cudziemu štátu, vyhovuje iba zlodejovi.

Je to podobné tomu akoby sme na jednu roveň dávali páchataľa a obeť len preto, že obeť páchateľa možno provokovala, resp. tiež nebola bez chyby. 

Darmo túto slabosť maskujeme chcením vidieť veci akože nie "čierno - bielo".

Rozhodnúť sa pre jednu z dvoch, alebo jednu z mála alternatív, nemá ale nič spoločné s čierno - bielym videním sveta. Ak by mal byť opak pravdou, to potom by sme si ani nikdy v živote nevybrali školu, zamestnanie,  partnera, dovolenku..., nikdy by sme nezvolili žiadnu vládu, prezidenta, atď. atď.       

Čím väčšia váhavosť, čím väčšia vlažnosť a absencia adekvátneho odsúdenia krádeže cudzieho územia, tým väčšia voda na mlyn okupanta, jeho nepriama podpora a zelená jeho činom. V takom prostredí sa mu darí najviac.      

Ak by sa malo stať normálne, že budeme dávať zelenú vodcom, ktorý si zmyslia, že ich národnostným menšinám je za hranicami ubližované, alebo že dokonca majú nárok na nejakú časť suverénneho štátu,  ktorého suverenitu a celistvosť územia uznáva celý svet, okrem neho samotného, a preto tam budú vyvolávať nepokoje, posielať zbrane a vojakov, tak to bude začiatok pekla najskôr v Európe a neskôr aj vo svete.  

Vodca, ktorý sa ani len nepokúsi ani sa nepokúsil ú dajné zásadné porušovanie práv jeho národnostnej menšiny riešiť nástrojmi medzinárodného práva, jasne ukazuje o čo mu ide.  

Aby sme zistili, kto je okupant, kto to si urval a chce si urvať z cudzieho územia,a kto sa bráni, resp. reaguje na okupáciu, a aby som zistil na ktorú stranu sa v danom prípade mám postaviť, na to nepotrebujeme prečítať stovky ani desiatky protichodných článkov a reportáží ani zažiť vojnu na Ukrajine na vlastnej koži.  

To nie je čierno-bielom vs. farebnom vnímaní sveta. To je o schopnosti vs. neschopnosti urobiť rozhodnutie. Nabádanie na farebné videnie sveta, ako to napr. robí slovenský minister zahraničia, vo veciach v ktorých je potrebné zaujať principiálny postoj, je prejavom zbabelosti a maskovanie čistého ALIBIZMU.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?