Katyň - to je aj príklad fanatického bezhranične pozitívneho vykresľovania Ruska

Autor: Marcel Burkert | 7.3.2015 o 0:05 | (upravené 1.4.2015 o 22:03) Karma článku: 12,39 | Prečítané:  3061x

A tiež aj toho, ako málo stačí k tomu, aby boli zmanipulovaní, až oblbnutí, aj inak inteligentní ľudia. Za pripomenutie preto stojí, že aj Hitler sa dostal k moci na základe demokratických volieb. A to v jednej z najinteligentnejších krajín. Ale k veci: 

Takmer od všetkých mojich známych, ktorí sú sympatizantmi Putina, a nie je ich málo, pričom ch počet sa ešte zväčšuje, som za posledné 2 mesiace dostal elektronickou poštou na vedomie článok, ktorý podľa nich preukazuje, že Rusko nemá Katyň na svedomí..., ale Nemecko! (Dúfam, že v diskusii nebudem  obvinený, že nevidím zločinnú minulosť Nemecka. Lebo ja dobre vidím aj tú).       

Odvolávali sa na  rozsudok Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu, ktorý údajne potvrdil, že Rusko nemá Katyň na svedomí.   Viackrát som pritom dostal otázku, prečo predstavitelia EÚ, USA a "mainstreamoví novinári" o tom mlčia. A zároveň som v jednom prípade dostal aj odpoveď: že preto, lebo sú kúpení Židmi!... Takže Rusko v ich očiach je už aj v tom, ako aj mnohom inom negatívnom, ktoré má na svedomí, „čisté ako ľalia“. 

Smutné je, že napriek tomu, že väčšina z týchto mojich známych má vysokoškolské vzdelanie, tieto bludy ľahkovážne šíria alebo šírili ďalej. A ani ich nenapadlo overiť si aspoň námatkovo dôveryhodnosť tohto tvrdenia, obvinenia, prenášania viny. 

Načo??? Veď nie je namierená proti Rusku... A o to ide, nie? Alebo naozaj nie?...

Putin môže byť so svojou prácou spokojný. V bývalých sovietskych satelitoch, ktorí si dovolili vstúpiť do nenávideného NATO a vydať sa cestou "prehnitej západnej demokracie", aj bez súhlasu bývalého veľkého "brata", potrebuje a aj má veľmi veľa takých ľudí, ktorí jeho kroky, nech sú akokoľvek zvrátené, budú bagatelizovať, ospravedlňovať, zahmlievať alebo schvaľovať. A ak už nič iné, tak aspoň aby k tým zvrátenostiam boli ľahostajní, hoci aj s takým názorom, že: veď aj USA robia zlo, tak prečo by nemohlo aj Rusko?

Pri tomto by som rád pripomenul, že dokonca aj podľa pozemských zákonov je v každej slušnej krajine schvaľovanie trestných činov trestné. Preto tým, čo odobrujú, ospravedlňujú, bagatelizujú, alebo zahmlievajú zvrátené kroky diktátorov, by som rád pripomenul, že aj postoj je čin, a preto sú spoluzodpovední za všetko zlé, čo diktátor robí a urobí. Bez priamej alebo tichej podpory davov by si to nedovolil. 

Naozaj by som bol zvedavý, koľko z Putinových pritakávačov, ak by žili v tridsiatych rokoch v Nemecku, by prikyvovalo aj Hitlerovi. Rád by som veril, že žiadny... A tiež by som bol zvedavý, koľkí z tých, čo túto ruskú nechutnú propagandu šírili ďalej, si priznajú, že nekonali správne, nehovoriac o tom, že by mali osloviť všetkých tých, ktorým tento blud posunuli a uviesť vec na správnu mieru.     

Ale ku Katyňi

Takzvaný Inštitút slovanských strategických štúdií (ISSTRAS), so sídlom v Česku, zverejnil na svojej webovej stránke nález, ktorý označil ako: senzačný, nový, prelomový, a taký, ktorý iste prepíše históriu...

Išlo prípad, kde príbuzní obetí masakru v Katyni - Janowiec a spol. podali žalobu na štát Rusko za to, že podľa nich, Rusko, udalosti z r. 1940, dostatočne nevyšetrilo a nevysvetlilo.   

Inštitút sa pri svojom náleze opiera o rozsudok Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu, na ktorý sa obrátili žalobcovia. Tento rozsudok si inštitút vyložili po svojom, a teda, že Rusko podľa neho nenesie zodpovednosť za hromadnú popravu tisícok poľských dôstojníkov v Katyňi. Je zarážajúce, že niekoho to vôbec mohlo čo i len napadnúť - prekrútiť úplne jasný a jednoznačný rozsudok súdu v tak závažnej veci. Autori tejto nechutnej manipulácie "museli" vychádzať jedine z toho, že účel svätí prostriedky; hlavne aby tomu klamstvu uverilo čo najviac ľudí v bývalých satelitoch a posilňoval sa ich pozitívny vzťah k Rusku a Putinovi.  Človek zďaleka nemusí mať právne vzdelanie, aby tento prekrútený výklad a účelovú manipuláciu odhalil. Ak samozrejme chce. A ak áno, potom ľahko zistí, že otázka zodpovednosti, či dokonca viny, nebola predmetom tohto sporu a teda ani predmetom rozhodnutia súdu Štrasburský súd vo svojom rozhodnutí skonštatoval, že nie je oprávnený vyjadrovať sa k podstate tejto veci. Súd tak opätovne upozornil na fakt, že nemá právo posudzovať porušovanie/neporušovanie ľudských práv pred tým, než v Rusku vošla do účinnosti Európska právna norma o ochrane ľudských práv. To sa stalo až v r. 1998.

Súd teda nijako nespochybnil, ani nespochybňoval, žeby mali zločin na starosti sovietske úrady.

P.S.: Ani veľmi neprekvapuje že daný článok stále figuruje na stránke spomínaného inštitútu. Veď čo, aj keď len 70% čitateľov uverí jeho obsahu, tak splnil a plní svoj účel.    

P.S. 2: Som zvedavý, či nejaký slovenský ústavný činiteľ alebo európsky štátnik položí Putinovi otázku, ako sa stavia k takejto nechutnej manipulácii a prekrúcaniu historických faktov v tak zásadných veciach. 

Link na danú stránku: http://www.isstras.eu/cs/2014/07/10/rusko-nema-na-svedomi-vrazdy-v-katyni/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?