Katyň - to je aj príklad fanatického bezhranične pozitívneho vykresľovania Ruska

Autor: Marcel Burkert | 7.3.2015 o 0:05 | (upravené 1.4.2015 o 22:03) Karma článku: 12,39 | Prečítané:  3077x

A tiež aj toho, ako málo stačí k tomu, aby boli zmanipulovaní, až oblbnutí, aj inak inteligentní ľudia. Za pripomenutie preto stojí, že aj Hitler sa dostal k moci na základe demokratických volieb. A to v jednej z najinteligentnejších krajín. Ale k veci: 

Takmer od všetkých mojich známych, ktorí sú sympatizantmi Putina, a nie je ich málo, pričom ch počet sa ešte zväčšuje, som za posledné 2 mesiace dostal elektronickou poštou na vedomie článok, ktorý podľa nich preukazuje, že Rusko nemá Katyň na svedomí..., ale Nemecko! (Dúfam, že v diskusii nebudem  obvinený, že nevidím zločinnú minulosť Nemecka. Lebo ja dobre vidím aj tú).       

Odvolávali sa na  rozsudok Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu, ktorý údajne potvrdil, že Rusko nemá Katyň na svedomí.   Viackrát som pritom dostal otázku, prečo predstavitelia EÚ, USA a "mainstreamoví novinári" o tom mlčia. A zároveň som v jednom prípade dostal aj odpoveď: že preto, lebo sú kúpení Židmi!... Takže Rusko v ich očiach je už aj v tom, ako aj mnohom inom negatívnom, ktoré má na svedomí, „čisté ako ľalia“. 

Smutné je, že napriek tomu, že väčšina z týchto mojich známych má vysokoškolské vzdelanie, tieto bludy ľahkovážne šíria alebo šírili ďalej. A ani ich nenapadlo overiť si aspoň námatkovo dôveryhodnosť tohto tvrdenia, obvinenia, prenášania viny. 

Načo??? Veď nie je namierená proti Rusku... A o to ide, nie? Alebo naozaj nie?...

Putin môže byť so svojou prácou spokojný. V bývalých sovietskych satelitoch, ktorí si dovolili vstúpiť do nenávideného NATO a vydať sa cestou "prehnitej západnej demokracie", aj bez súhlasu bývalého veľkého "brata", potrebuje a aj má veľmi veľa takých ľudí, ktorí jeho kroky, nech sú akokoľvek zvrátené, budú bagatelizovať, ospravedlňovať, zahmlievať alebo schvaľovať. A ak už nič iné, tak aspoň aby k tým zvrátenostiam boli ľahostajní, hoci aj s takým názorom, že: veď aj USA robia zlo, tak prečo by nemohlo aj Rusko?

Pri tomto by som rád pripomenul, že dokonca aj podľa pozemských zákonov je v každej slušnej krajine schvaľovanie trestných činov trestné. Preto tým, čo odobrujú, ospravedlňujú, bagatelizujú, alebo zahmlievajú zvrátené kroky diktátorov, by som rád pripomenul, že aj postoj je čin, a preto sú spoluzodpovední za všetko zlé, čo diktátor robí a urobí. Bez priamej alebo tichej podpory davov by si to nedovolil. 

Naozaj by som bol zvedavý, koľko z Putinových pritakávačov, ak by žili v tridsiatych rokoch v Nemecku, by prikyvovalo aj Hitlerovi. Rád by som veril, že žiadny... A tiež by som bol zvedavý, koľkí z tých, čo túto ruskú nechutnú propagandu šírili ďalej, si priznajú, že nekonali správne, nehovoriac o tom, že by mali osloviť všetkých tých, ktorým tento blud posunuli a uviesť vec na správnu mieru.     

Ale ku Katyňi

Takzvaný Inštitút slovanských strategických štúdií (ISSTRAS), so sídlom v Česku, zverejnil na svojej webovej stránke nález, ktorý označil ako: senzačný, nový, prelomový, a taký, ktorý iste prepíše históriu...

Išlo prípad, kde príbuzní obetí masakru v Katyni - Janowiec a spol. podali žalobu na štát Rusko za to, že podľa nich, Rusko, udalosti z r. 1940, dostatočne nevyšetrilo a nevysvetlilo.   

Inštitút sa pri svojom náleze opiera o rozsudok Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu, na ktorý sa obrátili žalobcovia. Tento rozsudok si inštitút vyložili po svojom, a teda, že Rusko podľa neho nenesie zodpovednosť za hromadnú popravu tisícok poľských dôstojníkov v Katyňi. Je zarážajúce, že niekoho to vôbec mohlo čo i len napadnúť - prekrútiť úplne jasný a jednoznačný rozsudok súdu v tak závažnej veci. Autori tejto nechutnej manipulácie "museli" vychádzať jedine z toho, že účel svätí prostriedky; hlavne aby tomu klamstvu uverilo čo najviac ľudí v bývalých satelitoch a posilňoval sa ich pozitívny vzťah k Rusku a Putinovi.  Človek zďaleka nemusí mať právne vzdelanie, aby tento prekrútený výklad a účelovú manipuláciu odhalil. Ak samozrejme chce. A ak áno, potom ľahko zistí, že otázka zodpovednosti, či dokonca viny, nebola predmetom tohto sporu a teda ani predmetom rozhodnutia súdu Štrasburský súd vo svojom rozhodnutí skonštatoval, že nie je oprávnený vyjadrovať sa k podstate tejto veci. Súd tak opätovne upozornil na fakt, že nemá právo posudzovať porušovanie/neporušovanie ľudských práv pred tým, než v Rusku vošla do účinnosti Európska právna norma o ochrane ľudských práv. To sa stalo až v r. 1998.

Súd teda nijako nespochybnil, ani nespochybňoval, žeby mali zločin na starosti sovietske úrady.

P.S.: Ani veľmi neprekvapuje že daný článok stále figuruje na stránke spomínaného inštitútu. Veď čo, aj keď len 70% čitateľov uverí jeho obsahu, tak splnil a plní svoj účel.    

P.S. 2: Som zvedavý, či nejaký slovenský ústavný činiteľ alebo európsky štátnik položí Putinovi otázku, ako sa stavia k takejto nechutnej manipulácii a prekrúcaniu historických faktov v tak zásadných veciach. 

Link na danú stránku: http://www.isstras.eu/cs/2014/07/10/rusko-nema-na-svedomi-vrazdy-v-katyni/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?