Plzeň, to nie je len pivo!

Autor: Marcel Burkert | 2.3.2015 o 12:55 | (upravené 6.6.2015 o 12:54) Karma článku: 4,72 | Prečítané:  1179x

Plzeň je aj Európske hlavné mesto kultúry 2015 (Košice tento prestížny titul nosili v r. 2013), mesto celej rady krásnych starých ulíc a námestí, mesto, ktoré rozlohou a výzorom svojho starého mesta pripomína veľkomesto; 

aj keď so  svojimi    160 tisícmi obyvateľov veľkomestám nesiaha v tomto smere ani po členky  .   P   lzeň je   mesto, ktoré myslím si zaujme každého milovníka starých ulíc, uličiek, námestí a štvrtí z 19. storočia, prípadne zo začiatku 20. storočia, ktoré na Slovensku môžme obdivovať iba v našom hlavnom meste, a čiastočne v Košiciach. Aj to je otázne dokedy, lebo mnohé z toho starého, aj keď toho máme málo, ešte nechávame chátrať. Ale poďme sa pozrieť do Plzne, aj pre prípadnú inšpiráciu   . V článku sa oboznámime aj s veľmi zaujímavým projektom "Plzeň - skryté mesto".                

 

 

Prechádzame do obvodu Plzeň III, resp. do štvrte pripomínajúcej krásne bratislavské Palisády. Nachádza sa za Klatovskou triedou, na ktorej stojí židovská synagóga: 

 V spleti uličiek tejto štvrte.

Posilnený pivom zatáčam na Južné predmestie, kde sú aj takéto krásne domy, ktoré vznikli vo svojej dobe s dnes už nevídanou architektonickou a staviteľskou starostlivosťou: 

 Zatáčame naspäť do centra, ale z inej strany, z južnej:

 K projektu "Plzeň skryté mesto": Tento projekt prezentuje prácu rozsiahleho tímu historikov, bádateľov, a pamätníkov, ktorých spoločným cieľom je rozprávať príbeh Plzne skrz konkrétne miesta a udalosti, ktoré sa k nim viažu. V súčasnosti existujúci rozsah nie je rozhodne definitívny. 

K tomuto projektu sa viaže aj interaktívna mapa ktorá začne fungovať na jar 2015 a do ktorej môže prispievať každý kto o Plzni niečo zaujímavé vie alebo v nej zažil. Takisto sa môže prispievať na určenú e-mailovú adresu aj svojimi fotografiami, najmä historickými. Do tejto "zbierky" svojim príbehom prispel napr. aj Karel Gott. Sú v nej príbehy ako: "Sudca sa bránil streľbou cez dvere svojej kancelárie", "ŠtB špehovala pilota RAF i po jeho smrti"... Táto mapa zavedie návštevníkov na konkrétne jedinečné miesta, ktoré sú málo známe, alebo úplne neznáme, ale ku ktorým sa viažu významné udalosti alebo silné príbehy.

9 rozličných postáv, 9 rôznych Plzeňčanov tu reprezentuje 9 rozdielnych pohľadov na mesto. Mobilná aplikácia umožňuje vžiť sa do ich kože a prejsť si mesto ich pohľadom, pozorovať dianie ich očami. Ide napr. architektonické prechádzky s netradičným výkladom o zaujímavých miestach, pivné prechádzky po stopách plzeňského piva, prechádzky po "stezce" Južného predmestia, prechádzky po "stezce" Doudloveckej štvrte...           

Na záver Plzeň z vtáčej perspektívy, resp. z gotickej 102 metrov vysokej veže (najväčšia v ČR) Katedrály sv. Bartolomeja: 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?