Plzeň, to nie je len pivo!

Autor: Marcel Burkert | 2.3.2015 o 12:55 | (upravené 6.6.2015 o 12:54) Karma článku: 4,72 | Prečítané:  1420x

Plzeň je aj Európske hlavné mesto kultúry 2015 (Košice tento prestížny titul nosili v r. 2013), mesto celej rady krásnych starých ulíc a námestí, mesto, ktoré rozlohou a výzorom svojho starého mesta pripomína veľkomesto; 

aj keď so  svojimi    160 tisícmi obyvateľov veľkomestám nesiaha v tomto smere ani po členky  .   P   lzeň je   mesto, ktoré myslím si zaujme každého milovníka starých ulíc, uličiek, námestí a štvrtí z 19. storočia, prípadne zo začiatku 20. storočia, ktoré na Slovensku môžme obdivovať iba v našom hlavnom meste, a čiastočne v Košiciach. Aj to je otázne dokedy, lebo mnohé z toho starého, aj keď toho máme málo, ešte nechávame chátrať. Ale poďme sa pozrieť do Plzne, aj pre prípadnú inšpiráciu   . V článku sa oboznámime aj s veľmi zaujímavým projektom "Plzeň - skryté mesto".                

 

 

Prechádzame do obvodu Plzeň III, resp. do štvrte pripomínajúcej krásne bratislavské Palisády. Nachádza sa za Klatovskou triedou, na ktorej stojí židovská synagóga: 

 V spleti uličiek tejto štvrte.

Posilnený pivom zatáčam na Južné predmestie, kde sú aj takéto krásne domy, ktoré vznikli vo svojej dobe s dnes už nevídanou architektonickou a staviteľskou starostlivosťou: 

 Zatáčame naspäť do centra, ale z inej strany, z južnej:

 K projektu "Plzeň skryté mesto": Tento projekt prezentuje prácu rozsiahleho tímu historikov, bádateľov, a pamätníkov, ktorých spoločným cieľom je rozprávať príbeh Plzne skrz konkrétne miesta a udalosti, ktoré sa k nim viažu. V súčasnosti existujúci rozsah nie je rozhodne definitívny. 

K tomuto projektu sa viaže aj interaktívna mapa ktorá začne fungovať na jar 2015 a do ktorej môže prispievať každý kto o Plzni niečo zaujímavé vie alebo v nej zažil. Takisto sa môže prispievať na určenú e-mailovú adresu aj svojimi fotografiami, najmä historickými. Do tejto "zbierky" svojim príbehom prispel napr. aj Karel Gott. Sú v nej príbehy ako: "Sudca sa bránil streľbou cez dvere svojej kancelárie", "ŠtB špehovala pilota RAF i po jeho smrti"... Táto mapa zavedie návštevníkov na konkrétne jedinečné miesta, ktoré sú málo známe, alebo úplne neznáme, ale ku ktorým sa viažu významné udalosti alebo silné príbehy.

9 rozličných postáv, 9 rôznych Plzeňčanov tu reprezentuje 9 rozdielnych pohľadov na mesto. Mobilná aplikácia umožňuje vžiť sa do ich kože a prejsť si mesto ich pohľadom, pozorovať dianie ich očami. Ide napr. architektonické prechádzky s netradičným výkladom o zaujímavých miestach, pivné prechádzky po stopách plzeňského piva, prechádzky po "stezce" Južného predmestia, prechádzky po "stezce" Doudloveckej štvrte...           

Na záver Plzeň z vtáčej perspektívy, resp. z gotickej 102 metrov vysokej veže (najväčšia v ČR) Katedrály sv. Bartolomeja: 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Hrozby zabrali, ľudia prišli. Oravčania stáli v radoch už pred testovaním

Tri a pol percentu doteraz testovaných odhalili nákazu.

Život na Slovensku sa opäť obmedzuje, začína sa miernejší lockdown (prehľad)

Zákaz vychádzania sa netýka cesty do práce, na Orave a v Bardejove treba aj test.


Už ste čítali?