Grand Teton - "Americké Vysoké Tatry"

Autor: Marcel Burkert | 11.6.2015 o 23:55 | (upravené 19.7.2015 o 10:17) Karma článku: 11,73 | Prečítané:  7281x

Krásne pohorie, jazerá dlhé niekoľko kilometrov, údolie na ktorého koniec nedovidíte, a krásne čistá príroda.  

Národný park Grand Teton - jeden z najstarších amerických národných parkov. Za národný park bol vyhlásený už v roku 1921. Dnes m á rozlohu 1.255 km² teda je asi o tretinu väčší ako Západné a Východné Tatry dohromady, resp. TANAP a približne rovnako veľký ako náš najväčší (aspoň podľa názvu...) "národný park" Nízke Tatry. 

Grand Teton sa nachádza v severozápadnej časti štátu Wyoming, iba 16 km južne od NP Yellowstone. Je pomenovaný podľa hory Grand Teton, ktorá je so svojimi 4.199 metrami najvyššou v celom pohorí. Dĺžka pohoria, resp. horského hrebeňa má vyše 60 km. Pre porovnanie hlavný hrebeň Tatier  (Západné + Východné, vrátane Belianskych) má 80 km.   

Jackson Lake je najväčším jazerom v parku. Je dlhé 24 km, široké 8 km a hlboké až 134 m. Aj keď jazero je prírodné, pri jeho odtoku bola ešte pred zriadením parku vybudovaná priehrada, ktorá zvýšila hladinu jazera o 12 metrov.  

Údolie Jackson Hole (skôr ide o kotlinu, resp. priekopovú prepadlinu), tiahnuce sa pod pohorím, je dlhé 89 km a široké 10 až 21 km. Až do tridsiatych rokov 20. storočia bolo v súkromných rukách. Vtedy konzervatívci, vedení Johnom Rockefellerom mladším, tu začali postupne vykupovať pôdu; a to aj proti odporu verejnosti a úsiliu Kongresu. Veľká časť bola následne vyčlenená pre ochranu a v r. 1943 tu vznikol Jackson Hole Národný Monument (čosi ako prírodná rezervácia). V r. 1951 bolo úsilie zavŕšené a národný park zásluhou Johna Rockefellera ml. a spol. bol rozšírený o uvedené územie.    

Na území parku hniezdi 148 druho vtákov, žije 67 druhov cicavcov, medzi nimi aj cca 150 medveďov grizzly. Tento medveď je 2 až 3 krát väčší ako medveď čierny.  Národný park Grand Teton je jediným parkom USA, v ktorom je, aj keď iba na vyhradených miestach, a aj keď iba na jeleňov, povolená poľovačka, ako regulačný odstrel...   ​    

10 tisícové mestečko Jackson, brána do národného parku.  

Priemerná nadmorská výška údolia Jackson je 2.100 m.n.m., čo znamená, že prevýšenie až po vrchol hôr je približne rovnaké ako prípade Popradskej kotliny vs. Vysoké Tatry. Grand Teton však pôsobí mohutnejšie z toho dôvodu, že zdvihnutie hôr z roviny je tam bezprostrednejšie; nie tak tiahle ako v prípade V. Tatier. Ale ak si odmyslíme pár vecí (ak napr. úroveň ochrany prírody) toto pohorie dosť pripomína Vysoké Tatry (tvar, výška, dĺžka, šírka...     

Za medveďmi Grizzly do pohoria  Bridger - Teton

Na protiľahlej strane horského masívu Grand T eton smerom na východ sa nachádza pohorie Bridger - Teton, ktoré je zároveň  národným lesom, teda má o niečo nižší stupeň ochrany ako národný park:         

Júl 2011.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.

SVET

Bývalý populista Fico nás zradil, znie z Poľska aj Maďarska

Fico o budúcnosti v jadre EÚ hovoril už na jar, médiá si to nevšimli.


Už ste čítali?