Pluralita názorov v miestnych novinách!? Veď to tu nebolo ani za socializmu!

Autor: Marcel Burkert | 10.7.2014 o 23:55 | (upravené 18.7.2014 o 12:00) Karma článku: 5,65 | Prečítané:  1128x

To je nehoráznosť takéto niečo presadzovať na miestnych úrovniach! Nestačí Vám politikárčenie vo veľkých tlačových médiách?!... Prečo by aspoň v malom by to nemohlo byť tak ako za starých dobrých čias? Prečo by aspoň miestne noviny, zvlášť keď ich financuje obec, mesto či mestská časť, teda občan, nemohli byť uchránené pred polarizáciou spoločnosti, pred tou západnou pliagou, tou pluralitou názorov a vôbec demokratickými maniermi?!...

Aj keď z tých odporcov plurality názorov, ktorí sa dostali k moci v samosprávnych celkoch (vrátane súčasnej bratislavskej Dúbravky) a teda majú pod palcom miestne noviny, to takto nikto nahlas nepovie, zmýšľanie je u nich v tomto smere viac menej identické ako za čias socializmu. A to aj 25 rokov od jeho pádu. Politická doktrína diktatúry proletariátu z princípu považovala pluralitu  a z nej vyplývajúce rozdielne názory viacerých politických strán, za priamu prekážku budovania socializmu. Kto vie za akú prekážku považuje pluralitu názorov súčasný starosta Dúbravky, resp. v budovaní čoho mu táto tak veľmi prekáža.

Noviny, ako také, môžu, aj keď nepriamo, nemalou mierou prispievať k pozitívnym zmenám v spoločnosti a to najmä tým, že tejto spoločnosti a jej verejným predstaviteľom nastavujú zrkadlo. Kým na celoštátnej úrovni to tak je, na miestnych úrovniach sa to stáva len veľmi zriedkavo. Ochudobňujeme sa tak o významný nástroj, alebo  hybnú silu. A potom sa čudujeme že veľkí politici si robia čo chcú keď si nevieme poradiť ani s tými malými na miestnych úrovniach. V našej mestskej časti si pán starosta takmer na celé 2 volebné obdobia akoby sprivatizoval miestne noviny financované z daní občanov a nebolo tu tej sily, ktorá by to vedela prelomiť. Aj keď mal v zastupiteľstve menšinu, napriek tomu sa do tých novín nikdy nedostala žiadna zásadnejšia kritika, pričom jeho funkčné obdobia boli sprevádzané viacerými až mnohými kauzami.

Noviny sú, resp. v každej slušnej spoločnosti by mali byť aj nástrojom verejnej kontroly, nie len informačným plátkom a prostriedkom na jednostrannú pozitívnu prezentáciu sa tých, čo sú pri moci.

Nemožnosť verejne poukázať na zásadné problémy, nedostatky, podozrenia z rodinkárstva, alebo z korupcie, a to v médiu, ktorého vydávanie je financované občanom z jeho daní to je niečo zvrátené a môže to viesť iba k stagnácii alebo k úpadku.

Konštruktívnej a opodstatnenej kritiky sa boja iba zbabelci a tí ktorých poslaním vo verejných funkciách je hrabať pre seba a spol.

Poznámka: Šéfredaktor novín Dúbravský spravodajca so zverejnením tohto článku v týchto novinách nesúhlasil, aj keď proti nemu nenamietal nikto z mediálnej komisie a pôvodné znenie článku bolo v neutrálnom tóne. Starosta sa v ňom nespomínal. Šéfredaktor svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že polarizuje spoločnosť a tiež tým, že on politikárčenie v DS nedopustí. Pôvodné znenie si je možné prečítať tu: http://nova-dubravka.webnode.sk/news/slobodny-dubravsky-spravodajca1/

Môže sa potom niekto čudovať alebo pohoršovať nad tohtoročným rozhodnutím poslancov dúbravského miestneho zastupiteľstva o pozastavení financovania vydávania takýchto novín kde sa pluralita názorov stala škodnou? 

P.S.:Blížia sa komunálne voľby. Preto je tu opäť príležitosť žiadať od kandidátov za primátorov, starostov a poslancov záruky, že v prípade svojho zvolenia dohliadnu, alebo urobia potrebné opatrenia, aby miestne noviny financované z daní občanov boli slobodné, teda aby sa v nich dodržiavala pluralita názorov.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček Petra Schutza

Čo sú fakty a čo chválenkárstvo Kočnera

Nezostáva nič, len si trpezlivo počkať, čo sa z Threemy dovyšetrí a čo nie.


Už ste čítali?