Keď ochrana prírody môže "jadrovej bezpečnosti" len ticho závidieť

Autor: Marcel Burkert | 3.1.2014 o 12:05 | (upravené 6.5.2014 o 19:41) Karma článku: 6,20 | Prečítané:  698x

Keďže špecialisti na boj proti environmentálnej kriminalite vzhľadom k svojmu širokému zameraniu a možnostiam sotva niekedy budú môcť zásadnejším spôsobom ovplyvniť úroveň jadrovej bezpečnosti pred zneužitím jadrových a rádioaktívnych materiálov, na riešenie ktorej ich predurčuje ich pomerne nákladný projekt jadrovej bezpečnosti, javí sa, že „jadrová bezpečnosť" má slúžiť najmä ako vývesný štít v boji o prežitie v policajnej konkurencii rôznych špecializovaných oddelení a odborov.

Podľa môjho názoru je to ale na škodu riešenia nie len environmentálnej kriminality, ale aj jadrovej, keďže policajní environmentálni špecialisti si vzali na plecia niečo navyše, čo len sotva budú môcť uniesť a čo by mal niesť niekto iný. Bude sa tu tak len vytvárať dojem riešenia, ktoré v skutočnosti bude v prevažnej miere len akože.

Proti prírode sa na Slovensku zasahuje denno-denne no napriek tomu skutočná environmentálna trestná činnosť sa na Slovensku dlhodobo riadne nerieši; veď mocných netreba dráždiť "nezmyselnými" požiadavkami. A v niektorých prípadoch sa táto trestná činnosť dokonca vykonáva pod dozorom polície; ako tomu posledne bolo aj pri rozsiahlom nelegálnom výrube stromov na bratislavskej Kolibe. Samozrejme, nie je to len problém polície, ale aj polície.

Naproti tomu preukázaných prípadov nelegálnych držieb alebo obchodovania so skutočnými jadrovými alebo rádioaktívnymi materiálmi, nie fiktívnymi, je veľmi, veľmi málo. Prezidiálnym špecialistom nie je dokonca známy ani jeden takýto prípad, pri ktorom by za posledných 10 rokov došlo čo i len k vzneseniu obvinenia. (Dodatočná oprava: týka sa to len prípadov organizovaného charakteru. Tých neorganizovaných však oveľa viac nebude. Odhadujem to od 0 do 3).

Napriek tomu špecialisti, pôvodne na problematiku environmentálnej kriminality, nechali svoj nový prezidiálny odbor nazvať: Odbor odhaľovania nebezpečných materiálov a (až potom) environmentálnej kriminality.

Z toho jasne vyplýva čo je prioritou. Vyplýva to aj z nákladného a na realizáciu časovo veľmi náročného (v trvaní 3 roky) viac menej školiaceho projektu jadrovej bezpečnosti, ktorého účelnosť bude podľa môjho názoru vysoko neadekvátna k vynaloženým finančným prostriedkom a strávenému času policajtov na ňom. Preto si myslím, že ochrana prírody môže jadrovej bezpečnosti len ticho závidieť.

P.S.: Osobne som toho názoru, že čokoľvek čo je vytvorené umelo, neprirodzene, nasilu, alebo je získané čo i len z časti lobingom, účelovým zavádzaním, či manipulovaním, alebo zatajovaním, preháňaním, skresľovaním atď. a pod. z toho bude len pomerne malý úžitok. Aj keď sú možno za tým len, alebo aj šľachetné úmysly.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

EKONOMIKA

Bankomaty majú výročia. Takto vyzerali pred 50 rokmi

Prvý bankomat dali do používania v roku 1967 v Londýne.


Už ste čítali?