Z Alanye cez Antalyu do Pamukkale a Hierapolisu

Autor: Marcel Burkert | 4.8.2013 o 12:05 | (upravené 30.9.2015 o 22:59) Karma článku: 10,79 | Prečítané:  1221x

Na svete asi nie je veľa výraznejšie pôsobivejších vecí než krajina plná kontrastov s bohatou rôznorodosťou flóry, snehovo bielych travertínov, hôr, vodopádov, priezračných divokých riek, 

ktoré nevysychajú ani uprostred leta v inak suchom podnebí, krajina s mnohými antickými a inými kultúrnymi pamiatkami, či nádhernými farbami mora. Všetko toto sa v pomerne hojnom zastúpení ponúka turistom zhruba na 370 km dlhej ceste z tureckej Alanye do Pamukkale/Hierapolisu. 

Najprv však trochu do histórie:

Traduje sa, že kráľ Pergamonu Attalos II., vládnuci v 2. stor. pred n. l., raz nariadil svojim vojakom ísť a nájsť raj na Zemi; ako inak, pre neho:-). Kráľ túžil po mieste, ktoré nebude jednoducho "len" rajom, ale takom, na ktoré sa nebudú vedieť vynadívať ani bohovia. Názor vodcov bytostných, resp. vodcov živlov, ako sa inak bohovia nazývajú, na toto nepoznáme. Ale keď kráľ objavejené miesto jeho vojakmi videl prvý krát nemohol skryť svoj úžas. Zemský raj podľa jeho predstáv bol pri jeho nohách a prvé základy terajšej Antalye, vtedy "Attaleaia", boli položené.

Avšak v kráse krajiny obklopujúcej Antalyu nezaostáva ani krása krajiny jej "menšej sestry" - Alanye, kde svoju cestu začíname:

Pozn.: Viaceré fotografie v článku boli fotené počas jazdy. 

pristavdva.jpg

alanystyri.jpg

alany.jpg

alanydva.jpg

Podobnosť s Neapolským zálivom a Vezuvom čisto náhodná.

chicago.jpg

anka.jpg

Na miestnom hrade.

pivnice.jpg

hrad.jpg

Hradný masív od východu. Napravo Červená veža, známa kultúrna pamiatka Alanye.

carodejnik.jpg

Pirát & čarodejník.

skaladva.jpg

cln.jpg

Skalnaté hradné bralo hradu v Alanyi s rysujúcimi sa hradbami na vrchole fotené od západu .

Pokračujeme trochu ďalej na západ:

hotdva.jpg

Mestečko Konakli.

strechadva.jpg 

"Vinica" & praktické využitie strechy, teda niečo pre nášho pána premiéra. Toto riešenie by som mu odporúčal ak sa raz rozhodne stavať vilu na svojom pozemku získanom za babku; aby mu nikto nemohol vyčítať že pozemok neslúži pôvodnému účelu...

onekon.jpg

Cesta do Národného parku Köprülü Kanyon v pohorí Taurus:

np.jpg

V parku sú v hojnom počte zastúpené cédre, cédrové lesy, lesíky.

npdva.jpg

Rieka rovnomenného názvu - Köprülü.

riekasedem.jpg

kanon.jpg

Je vyhľadávaná raftérmi; je splavná aj v auguste.

kanondva.jpg 

oneside.jpg

Provincia Antalye, kde patrí aj Alanya, je posiata antickými pamiatky, ako napr. "tu" v Side.  

Proti prúdu rieky Manavgat takmer až k jej prameňu:

riekastyri.jpg

Mesto Manavgat a rieka Manavgat. Aj keď na svojom dolnom úseku je splavná pre menšie výletné lode(dokonca aj v lete) má len v provincii Antalya dvoch "väčších súperov"; a to ide o juh Turecka! Je teda až treťou najväčšou riekou provincie čo sa týka prietoku (priemer 147 m3/s), pričom jeho dĺžka je len 93 km.

manavgatmesita.jpg

Mešita v Manavgate.

kapitandva.jpg

Umelé vodopády za mestom.

oneriekadva.jpg

onepriehrada.jpg

Táto priehrada má výšku tuším 120 m. Mal som problém ju zmerať voľným okom...

riekatri.jpg

Pohľad z priehrady na Manavgat.

onezelkanontrii.jpg

onelodky.jpg

 

kapitantri.jpg

onezelkanon.jpg

Zelený kaňon. Bolo by zaujímavé ho vidieť pred výstavbou priehrady.

kapitan.jpg

onekaskady.jpg

Skoro pri prameni Manavgatu.

Pokračujeme smer Antalya:

most.jpg

Ťakže pre tých čo tu (ešte) neboli, tu je už v úvode článku spomínaný raj na Zemi nájdený pre kráľa Attalosa II. - Antalya a okolie:

zaliv.jpg

Antalyiský záliv s poslednými výbežkami pohoria Taurus.

zaldva.jpg

staraant.jpg

Maličká stará Antalya; so zálivom v pozadí.  

parkovisko.jpg

Nová Antalya a inšpirácia pre architektov slovenských parkovísk, ktoré sa v horúcom lete u nás menia na rozžhavené radiátory. Niekedy mám dojem, že sme na Slovensku v nie jednom smere za krajinami, o ktorých si myslíme, že nám nesiahajú ani po členky, niekoľko rokov pozadu.    

Podobne je to aj so skvelými architektonickými či urbanistickými riešeniami našich sídlisk. Antalya je v podstate tiež sídlisko, niekoľko sto tísícové, ale človek sa tam cíti ako v skutočnom meste, nie ako medzi rozsypanými škatuľami rôznych veľkostí a tvarov v koncepcii bez ladu a skladu, či v skrumáži, v ktorej sa nedá logicky orientovať ak nebodaj máte nájsť nejakú adresu, kde nerozoznáte čo je vlastne ulica, park, námestie... ako to často býva na slovenských sídliskách. Ja napr. bývam na jednej sídliskovej ulici 7 rokov a doteraz neviem, ktoré domy pod našu ulicu vlastne patria a ktoré nie. Vchod do nášho domu smeruje alebo ústí na ulicu Homolovu, je to na ňu nejakých 10 metrov, ale oficiálne bývame na ulici inej, ktorá je od nášho vchodu vzdialená viac cca 70 metrov...              

bulvardva.jpg

Smutné na tom je, že v trende začatom za socializmu sa viac menej pokračuje dodnes. V centre nášho sídliska boli pár rokov dozadu postavené dva prízemné pomerne veľké obchodné domy. Nikto špeciálne nenamietal žeby parkoviská k nim mali ísť pod tieto obchodné domy a nie vedľa nich; alebo nebodaj žeby tieto obchodné domy boli poschodové, alebo boli nad nimi obytné domy, aby sa jednak ušetrili pozemky na parky a jednak aby tieto obchodné domy nepôsobili ako päsť na oko oproti mnoho podlažným domom naokolo. Tak prichádzame o cennú zeleň a pozemky. Sme k tomu ľahostajní a potom, ak na sídlisku majú zastavať nejaký park alebo väčšiu trávnatú plochu, alebo nám má vyrásť nejaký dom rovno za oknami, vtedy sa odrazu zobúdzame a podpisujeme petície. Zabúdame, že ide o prepojené nádoby, že ak niekde tolerujeme výstavby nezmyselných prízemných obchodných domov, dokonca v centrách našich sídlisk, skôr alebo neskôr sa nám to vracia v uvedenej podobe.

antalya-001.jpg

V mestách, ktoré často obdivujeme, existujú obchodné ulice, kde menšie obchody sú priamo v parteri domov a sú dostupné väčšine obyvateľov pešo. Podobne ako to je aj v modernej Antalyi.

vod4.jpg

Vodopád blízko centra mesta.

Dolné Düden Waterfalls nachádzajúce sa vlastne v katastri mesta Antalya padajúce rovno do mora sme žiaľ opomenuli. Rovnako aj Kursunlu Waterfalls stekajúce do rieky Aksu vzdialené 20 km severozápadne od Antalye ukryté vo voľnej prírode.

Ale videli sme "aspoň" Horné Düden Waterfalls situované cca 13 km severovýchodne od centra Antalye na rieke Düden. Stáli za to:

vod1.jpg

voddva.jpg

dudenwaterfalls.jpg

Cesta z Antalye do Pamukkale/Hierapolisu je z iného "cesta":

onehorskyprechod.jpg

adren.jpg

step.jpg

pole.jpg

cestasedem.jpg

cestasestt.jpg

onemestecko.jpg

Neznáme mestečko cez ktoré sme prechádzali.

cajovna.jpg

onecerveny.jpg

cestadva.jpg

cestasest.jpg

A konečne prichádzame do Denizli, metropoly provincie rovnomenného názvu v ktorej sa nachádza Pamukkale a Hierapolis. Víta nás dáždik, ktorý je po 40 stupňových horúčavách v Alanyi, veľmi príjemný, až na to, čo sa kvôli nemu dialo v uliciach mesta:

auto.jpg

Denizly.jpg

Ukážkové kruhové objazdy.

onestaremesto.jpg

Stará časť takmer 400 tisícového mesta.

Konečne na "mieste činu"- "termálne kúpele Pamukkale":

onefronta.jpg

Na postavičkách viditeľných na "hrebeni" si je možné urobiť predstavu o veľkosti zhruba tretiny tohto nevšedného prírodného divadla.

onesneh.jpg

Vodopádiky splývajúce so snehovo bielym povrchom.

pamustyri.jpg

V Pamukkale sme sa dobre "výkúpali", nie vo vlastnom pote, nie v tunajších početných vodopádikoch ani bazénoch, ale riadne nás osprchoval nečakaný a výdatný augustový dážď pred ktorým sme sa nestihli schovať. Vlastne nebolo ani kde.

Pam1.jpg

pamutri.jpg

pam3.jpg

Snehobiele vápencové kaskádovité terasy s modrými jazierkami vznikli pôsobením stekajúcej minerálnej vody usadzujäcej sa na skalách.

onepamjeden.jpg

Pam2.jpg

Monumentálna vstupná brána do Hierapolisu, hneď nad traventírmi, založeného, podobne ako Antalya, v 2. stor. pred n. l. V tomto mieste začínala hlavná, tzv. stĺpová ulica vedúce k divadlu.

h.jpg

Hierapolisone.jpg

h1.jpg

h3.jpg

hierapolistwo.jpg

mapa.jpg

Takto vyzeral Hierapolis s kúpeľmi Pamukkale v časoch svojho rozkvetu za vlády Rimanov a Byzantíncov. Avšak pravidelne sa opakujúce zemetrasenia nakoniec donútili obyvateľov mesto opustiť.

amfiktri.jpg

hierapolistree.jpg

amfikdva.jpg

Prekvapivo zachovalý amfiteáter s nevídalými rozmermi.

amfik.jpg

dvojicky.jpg

Ist.jpg

Na záver letecký záber na symetricky vyzerajúci Istanbul - názorná ukážka pre urbanistických plánovačov našich, neraz chaotických miest, hlavne sídlisk, čo sa týka ich vizáže (podľa vzoru rozsypaných kociek...).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Z Nemecka urobila Merkelová hýbateľa Európy

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?