Žalostná efektivita boja proti enviro kriminalite. A jej príčiny

Autor: Marcel Burkert | 15.5.2013 o 12:05 | (upravené 11.4.2014 o 14:12) Karma článku: 10,38 | Prečítané:  796x

Obchodovanie s chránenými druhmi živočíchov a rastlín je podľa odborníkov na environmentálnu kriminalitu 3. najvýnosnejším čiernym obchodom. V našich lesoch sa na ohrozené druhy živočíchov, ako je rys, vlk, tetrov, rôzne dravce, atď. pytliači vo veľkom a ostošesť sa pod zámienkou lykožrúta ťaží a rúbe hlava nehlava neraz aj v najprísnejších stupňoch ochrany. Nelegálne zbavovanie sa odpadov je na denno-dennom poriadku. Napriek tomu v histórii samostatného Slovenska, pokiaľ viem a podľa dostupných informácií, boli za skutočnú environmentálnu kriminalitu nepodmienečne odsúdení len dvaja páchatelia. Viac menej malé ryby.

Aj to len na pomerne krátku dobu. Išlo o vykrádačov hniezd dravých vtákov, ktorí by vo väzení zrejme nikdy neskončili nebyť dobrovoľných ochrancov prírody, ktorí monitorujú a strážia hniezda vzácnych dravcov. Je možné, že spomínaný počet uväznených je o niečo vyšší, ale oveľa vyšší nebude. Nepodmienečne odsúdených bolo možno aj pár pytliakov, ktorí pytliačili hlavne na chovnú zver (ktorú ak by nedali "dolu" oni, urobili by to registrovaní lovci s povolenkami na odstrel), nie prioritne na zver vyhynutím ohrozenú.

Takých prípadov pytliactva (teda skôr majetkového ako environmentálneho charakteru) bolo za posledných 10, možno 20 rokov odhadujem od 1 do 5. Rád by som sa mýlil. Pričom je ešte otázne, či by ich páchatelia boli odsúdení nepodmienečne, aj keby popri pytliactvu súčasne nespáchali aj iné trestné činy (najčastejšie trestný čin nedovoleného ozbrojovania) a či by vôbec boli odsúdení, aspoň podmienečne, za pytliactvo čisto na živočíchy vyhynutím ohrozené, teda zákonom chránené.

Pri tomto mojom „pátraní" po skutočných, nie umelých štatistiách, mi svojimi údajmi nepomohli ani špecialisti na problematiku environmentálnej kriminality Prezídia PZ, ktorých som o daný údaj oficiálne požiadal. Nevedeli alebo nechceli mi ho poskytnúť ani s 30%-nou odchýlkou, ktorú som im navrhol a ktorú by som bez problémov toleroval, ak výsledný počet nepodmienečne odsúdených na tomto poli by bol, už podľa odhadu, väčší ako jednociferný.

Keď ani zjavní páchatelia skutočnej závažnej environmentálnej kriminality spravidla nekončia vo väzení, a dokonca ani s podmienkami, je to nie len zelená, či nepriama výzva pre jej potenciálnych páchateľov, ale aj známka toho, že veľa vecí tu je zvrátených; keď to takto "funguje".

 

Príčiny zúfalého stavu

- Určite nemalý podiel na tomto „úspechu" má alibistická činnosť tzv. orgánov činných v trestnom konaní, alebo lepšie povedané v trestnom obhajovaní, špeciálne prokuratúry, na čele s generálnou. Tie už (resp. ich jedinci) z dosahu súdu upratali toľko prípadov so silnou dôkazovou situáciou, že by o tom mohla byť kniha. Súdy nedostali ani len šancu o mnohých týchto prípadoch rozhodnúť.  Škoda, že o tom majú strach nahlas hovoriť špecialisti na environmentálnu kriminalitu. Inak by si prokuratúry nedovoľovali to čo si dovoľujú.

Ale veľký, alebo dokonca najrozhodúcejší podiel na tomto stave majú aj ďalšie veci, nezávislé od prokuratúry, nezávislé od nie práve najlepších zákonov a od komplikovaného, ešte sovietskeho modelu trestného konania, na ktoré sa zvykne tiež dosť často odvolávať alebo vyhovárať:

- Pozeranie sa na vlastné záujmy a strach. Strach z politických nominantov vo vedení polície, strach o miesta, z čoho vyplýva aj strach riadne vyšetrovať citlivé kauzy, keďže čím väčšie prípady tým spravidla vyššie záujmy, tým väčšie zvieratá stojace za nimi a tým aj väčšie ohrozenie z ich strany voči tým, ktorí by sa opovážili ísť proti ich záujmom.

Umelé účelové nafúknutie predmetu alebo obsahu environmentálnej kriminality o tie položky, ktoré so životným prostredím nemajú nič, alebo majú len málo spoločné: pytliactvo na chovnú zver alebo chovné ryby, nelegálna držba rádioaktívnych materiálov, drobné krádeže hrubších haluzí z lesného pôdneho fondu, ohrozovanie zdravia závadovými potravinami, či prisvojenie si zrazenej chovnej poľovnej zveri. Toto nafúknutie spôsobuje, že zodpovedné policajné subjekty sa tak zákonite musia vybíjať na niečom na čom by sa z hľadiska svojho predurčenia vybíjať vôbec nemali.

- Boj proti environmentálnej kriminalite nikdy nebol ani treťoradou prioritou polície. Ale za to sotva môže len vedenie polície. Bolo to a stále to je hlavne z týchto dôvodov:

  • pomerne nízky počet zaznamenaných skutočných, nie umelých environmentálnych trestných činov, ďalej ešte nižší počet usvedčených osôb z týchto činov, a už spomínaný ešte nižší počet osôb nepodmienečne odsúdených. Na tom má svoj podiel aj to, čo bolo uvedené v bode č. 2,
  • na rozdiel od mnohých iných oblastí trestnej činnosti, v ktorých polícia pôsobí, v oblasti „boja proti environmentálnym agresorom" zďaleka nepôsobí ako jediný subjekt. Ide o premnoženie subjektov v tzv. boji proti environmentálnym agresorom, kde pravá ruka často krát nevie čo robí ľavá a každému z týchto subjektov akoby úmyselne chýba niečo zásadné, čo má ten druhý a ten druhý nemá to čo má ten prvý. Niekomu právomoci, druhému "know how".

Alibisticko - nekonfliktný postoj policajných prezidiálnych enviro špecialistov, ktorý by sa dal vyjadriť týmito slovami: len "zbytočne" neotravovať "maličkosťami" a tým minimalizovať riziko vydráždenia mocných, napr. prezidenta PZ, ministra vnútra, zodpovednú vládnu politickú stranu, alebo strany a to takými potrebnými a oprávnenými požiadavkami na zmeny určitých právnych ustanovení, ktoré ak by mali byť týmito ľudmi presadzované na pôde parlamentu alebo vo vláde, nepáčilo by sa to viacerým papalášom profitujúcich z daných deravých právnych noriem.

Súvisiace články: http://burkert.blog.sme.sk/r/59158/Environmentalna-kriminalita.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Spieval antisemitské texty a vystupoval v Paneláku. Rogel čakal na zatknutie 30 rokov

Polícia zadržala v akcii Šašovia deväť ľudí za extrémizmus.

Dobré ráno

Dobré ráno: Bielorusko zostáva diktatúrou. Čaká ho majdanizácia?

Lukašenko Bielorusku vládne 26 rokov.


Už ste čítali?