Pekné babky s veľkým B vysoké 1.556 M

Autor: Marcel Burkert | 24.12.2012 o 22:31 | (upravené 2.8.2015 o 23:04) Karma článku: 10,27 | Prečítané:  1898x

Babky sú pomerne nenápadným a preto aj menej navštevovaným vrcholom liptovských Západných Tatier. Sú však celkom dobre dostupným a preto vďačným cieľom výletov. Aj s deťmi. Alebo aj pre starších ľudí, teda pre skupi

012bobrovec.jpg 

Výstup a ponúkajúci sa výhľad do ústia Jaloveckej doliny.

028lukadva.jpg

Orchidey.

036chajda.jpg

Pohľad na východ Liptovskej kotliny s Kráľovou hoľou úplne na ľavo. Cestou je vidieť zvyšky dvoch pastierskych zrubov, na obrázku je jeden z nich.

093mikulas.jpg

Centrum metropoly Liptova s Chopkom nad ním. 

046strom.jpg

Osamotený.

064kvety.jpg

069lesy.jpg

Hlboké lesy Západných Tatier. Zo spodu tak hlboké nevyzerajú.

065krysarik.jpg

Tesne pod vrcholom Babiek.

079lesydva.jpg

Opäť hlboké lesy Západných Tatier (Suchá dolina) aj s pohľadom na Oravu s Oravskými Beskydmi a Babiou horou, ktorá je v opare úplne na pravo. 

080hreben.jpg

Posunieme sa pohľadom ešte trochu viac na pravo, resp. na sever a vidíme najzápadnejšie vrcholy nie len Západných Tatier, ale Tatier vôbec. Na ľavo, ak sa nemýlim vyniká Ostrá (1.763 m), a za ňou je schovaný, veľmi mierne vykukujúci Sivý vrch. Vpravo končiaca Bobrovecká dolina a nad ňou dominujúci Salatín. 

082krasyrdva.jpg

096hrebendva.jpg

Známe trojvršie: (zľava) Pachoľa - Baníkov - Príslop. Úplne na ľavo za Pachoľou je trochu vidieť Spálenú. Pod trojvrším je dolina Parichvost. Všetky 3 vrcholy sú 2 tisíc stovky, z ktorých najvyšší, a 4. najvyšší v Západných Tatrách, je Baníkov (2.178 m). Úplne napravo vyčnieva vrchol Baranca. 

091Hlboka.jpg

Bobrovecká dolina, a za ňou, končiaca až pod snehovými poliami, ukrytá hlboko v horách, sa nachádza najznámejšia slovenská dolina zo slovenských ľudových pesničiek: Hlboká dolina

090Hlbokadva.jpg

Hlboká z blízka.

095Klak.jpg

"Vďaka vynikajúcej viditeľnosti nevidíme len priľahlé hory, ale celkom zreteľne sa na horizonte vynímal dokonca až malofatranský Kľak (vzdialenosť až 75 km, z vrcholu Babiek, vysokého „len" 1566 m n. m.), potom aj Martinské hole, a detailne aj kopce Krivánskej Fatry vrátane Rozsutcov, či Babia hora v Oravských Beskydoch. Je to fantastické miesto, lebo tu a na Veľkom Choči som si uvedomil, aké je Slovensko hornaté. A zároveň malé." http://hiking.sk/hk/ar/1690/na_babky_a_sivy_vrch.html

 

089choc.jpg

Troj pohorie ako na dlani: Veľká Fatra, Chočské vrchy, Malá Fatra.

058strom.jpg

Zostup.

108luka.jpg

Lúky medzi Bobrovčekom a Jalovcom. Na pravo Jalovecká dolina, ktoré sa neskôr rozvetvuje do doliny Bobroveckej a doliny Parichvost, z ktorého neskôr odbáča Hlboká dolina cestou do ktorej nám pred 14 a pol rokmi križovala cestu nie srnka ale medveď.    

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Z Nemecka urobila Merkelová hýbateľa Európy

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?