Pekné babky s veľkým B vysoké 1.556 M

Autor: Marcel Burkert | 24.12.2012 o 22:31 | (upravené 2.8.2015 o 23:04) Karma článku: 10,27 | Prečítané:  1865x

Babky sú pomerne nenápadným a preto aj menej navštevovaným vrcholom liptovských Západných Tatier. Sú však celkom dobre dostupným a preto vďačným cieľom výletov. Aj s deťmi. Alebo aj pre starších ľudí, teda pre skupi

012bobrovec.jpg 

Výstup a ponúkajúci sa výhľad do ústia Jaloveckej doliny.

028lukadva.jpg

Orchidey.

036chajda.jpg

Pohľad na východ Liptovskej kotliny s Kráľovou hoľou úplne na ľavo. Cestou je vidieť zvyšky dvoch pastierskych zrubov, na obrázku je jeden z nich.

093mikulas.jpg

Centrum metropoly Liptova s Chopkom nad ním. 

046strom.jpg

Osamotený.

064kvety.jpg

069lesy.jpg

Hlboké lesy Západných Tatier. Zo spodu tak hlboké nevyzerajú.

065krysarik.jpg

Tesne pod vrcholom Babiek.

079lesydva.jpg

Opäť hlboké lesy Západných Tatier (Suchá dolina) aj s pohľadom na Oravu s Oravskými Beskydmi a Babiou horou, ktorá je v opare úplne na pravo. 

080hreben.jpg

Posunieme sa pohľadom ešte trochu viac na pravo, resp. na sever a vidíme najzápadnejšie vrcholy nie len Západných Tatier, ale Tatier vôbec. Na ľavo, ak sa nemýlim vyniká Ostrá (1.763 m), a za ňou je schovaný, veľmi mierne vykukujúci Sivý vrch. Vpravo končiaca Bobrovecká dolina a nad ňou dominujúci Salatín. 

082krasyrdva.jpg

096hrebendva.jpg

Známe trojvršie: (zľava) Pachoľa - Baníkov - Príslop. Úplne na ľavo za Pachoľou je trochu vidieť Spálenú. Pod trojvrším je dolina Parichvost. Všetky 3 vrcholy sú 2 tisíc stovky, z ktorých najvyšší, a 4. najvyšší v Západných Tatrách, je Baníkov (2.178 m). Úplne napravo vyčnieva vrchol Baranca. 

091Hlboka.jpg

Bobrovecká dolina, a za ňou, končiaca až pod snehovými poliami, ukrytá hlboko v horách, sa nachádza najznámejšia slovenská dolina zo slovenských ľudových pesničiek: Hlboká dolina

090Hlbokadva.jpg

Hlboká z blízka.

095Klak.jpg

"Vďaka vynikajúcej viditeľnosti nevidíme len priľahlé hory, ale celkom zreteľne sa na horizonte vynímal dokonca až malofatranský Kľak (vzdialenosť až 75 km, z vrcholu Babiek, vysokého „len" 1566 m n. m.), potom aj Martinské hole, a detailne aj kopce Krivánskej Fatry vrátane Rozsutcov, či Babia hora v Oravských Beskydoch. Je to fantastické miesto, lebo tu a na Veľkom Choči som si uvedomil, aké je Slovensko hornaté. A zároveň malé." http://hiking.sk/hk/ar/1690/na_babky_a_sivy_vrch.html

 

089choc.jpg

Troj pohorie ako na dlani: Veľká Fatra, Chočské vrchy, Malá Fatra.

058strom.jpg

Zostup.

108luka.jpg

Lúky medzi Bobrovčekom a Jalovcom. Na pravo Jalovecká dolina, ktoré sa neskôr rozvetvuje do doliny Bobroveckej a doliny Parichvost, z ktorého neskôr odbáča Hlboká dolina cestou do ktorej nám pred 14 a pol rokmi križovala cestu nie srnka ale medveď.    

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?