Šarišský hrad a výhľady z neho

Autor: Marcel Burkert | 8.9.2012 o 18:38 | (upravené 2.8.2015 o 22:55) Karma článku: 8,47 | Prečítané:  1938x

Neviem, čo je pre pre ľudí viac známe, či pivo Šariš, alebo Šarišský hrad, oboje, alebo nič z toho. V každom prípade, to prvé stojí v dobrej krčme na Šariši za ochutnanie a druhé za videnie. 

Aj keď z pôvodného hradu veľa nezostalo, buďme vďační aspoň za to málo, čo na 570 metrov vysokom hradnom kopci, okrem jeho výhľadov, ešte je možné nájsť. A hlavne, že sa o to niekto začal vážne starať pred tým kým by sa to úplne všetko rozsypalo.

Ako sa môžme dočítať na stránke http://www.hrad.wbl.sk/O-hrade.html hrad bol postavený na ochranu dôležitej obchodnej Toryskej cesty. Už od začiatku svojho jestvovnia bol kráľovským hradom. Bol sídlom kráľov (Belo IV., Štefan, Ladislav IV.) v čase, keď sa títo zdržiavali na Šariši.

Za zveľaďovateľov areálu hradu sa považujú Perényiovci, ktorí ho dostali do večného daru. Postavili tu viaceré obytné, hospodárske i fortifikačné stavby. Keď Perényiovci v roku 1526 po bitke pri Moháči prešli na stranu Zápoľského, cisárske vojsko hrad obliehalo a v roku 1537 aj dobylo.

Po roku 1642 prešiel hrad do majetku Rákociovcov. Po roku 1660, keď časť hradu nešťastnou náhodou vyletela do povetria po explózii pušného prachu, nastal postupne úpadok celého hradu. Jeho deštrukcii pomohol aj vtedajší hradný kapitán, ktorý dal v roku 1687 podpáliť poškodené hradné budovy. Odvtedy je v ruinách.

Počas mnohých storočí svojej existencie hrad koloval ako vlastníctvo od kráľa k šľachticom a zase naspäť. Od posledného vlastníka prešiel do vlastníctva mesta Veľký Šariš. Stalo sa tak v r. 2006.

Existuje už aj projektová dokumentácia na jeho obnovu, podľa ktorej má byť špička kopca odlesnená, aby bol hrad z diaľky viditeľný. Bašty a hradby majú byť zakonzervované s vyhliadkou na hlavnej bašte. Pribudnúť by mal aj padajúci most na vnútorný hrad, obnovená vstupná brána, miestnosť pre stálu službu a sprievodcov, prístrešok, chodníky, toalety.

239mury.jpg

Hradu treba pomôcť, a to je cieľom projektu "Šarišský hrad žije". Po otvorení tohto odkazu: http://www.youtube.com/watch?v=SugcFL1H_is&feature=relmfu  je možné vidieť, ako vyzeral hrad ešte pred nedávnom, ako prebieha rekonštrucia a aj letecké zábery na neho.  

278brana.jpg 

Čiastočne rekonštruovaná vstupná brána. 

274interier.jpg

Interiér hlavnej veže.

Z hlavnej veže hradu sa núkajú, čo sa týka hradov na Slovensku, zrejme bezkonkurenčné výhľady. Za dobrého počasia je dovidieť nie len na Spiš s Vysokými Tatrami, ale aj do Maďarska a Poľska. Z hradu je pekný výhľad na Šarišskú vrchovinu, Čiernu horu, Slovesnké rudohorie, pohoria Bachureň, Branisko, Čergov, Slanské vrchy, mestá Prešov a Sabinov a taktiež na ďalšie stredoveké obranné hrady: Kamenický hrad pri Sabinove, Kapušiansky hrad či Zbojnícky zámok v Slanských vrchoch:

254mala.jpg

Kto prichádza na Šariš autom od Braniska, nemôže si nevšimnúť dva výrazné vrchy, týčiace sa severne od šarišskej metropoly - Lysú Stráž (696 m) - obrázok vyššie a Stráž (740 m) - obrázok nižšie.

Inak už pred druhou svetovou vojnou si nadšenci bezmotorového lietania zo Sabinova a Prešova vybrali práve vrchol Lysej Stráže ako svoju základňu. Bolo to jedno z prvých stredísk lietania na Slovensku. Využívali jej polohu pre tento šport až do vybudovania svojho letiska v Ražňanoch. Stopy po činnostiach Aeroklubu sú dodnes badateľné (základy výťahu, ktorým sa dopravovalo lietadlo spod kopca na vrchol Lysej Stráže).

240straz.jpg

Ide o vrchy vulkanického pôvodu. Ako exoty vystupujú z údolia Torysy a vytvárajú typický kolorit okolia Prešova.

253cergov.jpg

Pohľad na Čergovské pohorie.

245sarishrad.jpg

Tretina nádvoria a výhľad až do Poľska. 

261michalany.jpg

To by mohol byť Sabinov a za ním, v tých malebných vŕškoch, sa ukrýva Kamenický hrad.

271branisko.jpg

Rekonštrukcia ďalšej bašty; v pozadí Branisko.

270sariska.jpg

Juho-západná časť nádvoria a v pozadí Šarišská vrchovina s Čiernou horou. A úplne na pravo vzadu je tipujem Kojšovská hoľa v Slovenskom Rudohorí.  

247nadvoriedva.jpg

Južná časť nádvoria a úplne vzadu sa črtá maďarská časť Slanských vrchov. 

255slanske.jpg

Mestečko Veľký Šariš; v pozadí Slanské vrchy. 

256pivovar.jpg

A tu sa varí, pre pivárov obľubujúcich slovenské, alebo aspoň slovenskejšie pivo, známy zlatistý mok, alebo moky: Šariš, Smädný mních, a "Šarišský Kozel"...  

4 krát metropola Šariša - Prešov zo ŠŠ hradu:

268presov.jpg

249veza.jpg

Presov.jpg

248centrum.jpg 

277branadva.jpg

Vstupná brána z nádvoria hradu. 

Súvisiaci článok: Za novými obzormi so Smädným pútnikom: http://marcelburkert.blog.idnes.cz/clanok.asp?cl=284712 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.

SVET

Bývalý populista Fico nás zradil, znie z Poľska aj Maďarska

Fico o budúcnosti v jadre EÚ hovoril už na jar, médiá si to nevšimli.


Už ste čítali?