Vo svojej s.r.o. by Kaliňák nedopustil to čo si dovolí na MV S.R.O.

Autor: Marcel Burkert | 26.6.2012 o 9:36 | (upravené 26.6.2012 o 10:31) Karma článku: 18,38 | Prečítané:  6358x

Už sme si zvykli považovať za normálne aj zjavne nenormálne veci. Prečo? Lebo sú tu ešte nenormálnejšie. A tak máme aspoň "pádny dôvod" nepozastavovať sa nad „malichernými" nenormálnosťami. Jednou takouto "normálnou nenormálnosťou" je to, keď ministri ignorujú svoju vlastnú internú právnu normu, živia alebo vytvárajú zbytočné úrady policajných pridelencov v zahraničí, podporujú umelo vytvorené funkcionárske miesta a štruktúry na ktorých navyše uplácajú riaditeľov vymyslenými kráľovskými príplatkami za riadenie. V našej slovenskej kultúre je to zjavne prijateľné správanie a to je asi hlavný dôvod, prečo to ani opozičným politikom ani novinárom špeciálne neprekáža.

V danom prípade ide o tú právnu normu, ktorá celkom jednoznačne stanovuje povinné výberové konania na posty policajných pridelencov na zahraničných ambasádach bez pripustenia akejkoľvek výnimky. A keď sa minister zdôveruje novinárom ako obsadzuje tieto mimoriadne lukratívne posty tými, čo si to „najviac zaslúžia" - odvolanými vysokými policajnými funkcionármi, chýba hádam už len jediné: pochváliť ho za solidaritu, sociálne cítenie a istoty, ktoré ponúkol koňom svojich politických rivalov.

Ak by sa niekto z vás náhodou domnieval, že Kaliňáka k tomu viedli čisté pohnútky tak vedzte, že sú omnoho prozaickejšieho charakteru. Ide o čistý kšeft. Nič viac, nič menej. Táto solidarita a štedrosť bude jemu, alebo spriaznemým osobám vrátená akonáhle sa raz z vedenia ministerstva bude musieť aj so svojimi koňmi porúčať. Lipšic, keď sa stal ministrom vnútra, sa tiež revanšoval a daroval lukratívne posty policajných pridelencov odvolaným Kaliňákovým ľuďom. 

Patrí ku cti Jaroslava Spišiaka, že ponúknutý post policajného pridelenca v Budapešti odmietol, lebo ako povedal, peniaze ho nikdy nelákali a táto práca by ho nebavila. Ja mu rozumiem, prečo by ho nebavila -lebo je z 90% zbytočná. Ale nie o Spišiakovi som chcel písať. Chcel by som poukázať najmä na tieto veci:

- Keď minister vnútra vedome ignoruje Nariadenie ministra vnútra (v tomto prípade nariadenie o policajných pridelencoch) a to dokonca v jeho najzásadnejšom ustanovení, aké asi môžu mať potom právne povedomie radoví policajti? Aké posolstvo od ministra dostávajú? Že kto má nad ministerstvom moc, ten môže všetko? Aký príklad dostávajú tí, ktorí majú bdieť nad zákonnosťou? Podrobnejšie som o tom a o výhovorkách ministerstva vnútra písal tu: http://burkert.blog.sme.sk/clanok.asp?cl=287753

- Ak je niekto podľa ministra vnútra nevhodný, neschopný, alebo nedôveryhodný na zastávanie funkcie na Slovensku, logicky by nemal byť vhodný ani na funkciu policajného pridelenca v zahraničí. Veď tam reprezentuje Slovensko. Iba že tam viac menej nič podstatné nerobí a preto ani nemôže zle reprezentovať ani nič pokaziť. Aj z toho nepriamo hádam jasne vyplýva, že funkcie policajných pridelencov sú luxusom ministerstva a viac menej zbytočné výdavky daňových poplatníkov, ktorí môžu len jedno: zo svojich daní (aj) tento luxus povinne dotovať.

V dobe internetu, služobných mobilných telefónov s paušálom ktorý sa ani pri najlepšej vôli nedá prevolať ani s pomocou rodinných príslušníkov, a hlavne v dobe minimálnych jazykových bariér, najmä vďaka chlapcom a dievčatám z Interpolu držiacich hotovosť 24 hodín denne, v dobe zmluvne podchytenej medzinárodnej policajnej spolupráce a zmluvne zabezpečenej právnej pomoci (minimálne medzi štátmi, kde naši pridelenci figurujú), polícia nie je závislá od draho zaplatenej asistenčnej služby policajných pridelencov, ktorá navyše postráda akékoľvek zásadnejšie právomoci.

Nie je pravdou, že ak naša polícia potrebuje vypočuť napr. maďarského občana, že je to práca pre policajného splnomocnenca v Maďarsku, ako sa to prezentuje: http://www.sme.sk/c/6387122/sefov-policie-upratuju-za-pridelencov.html. Je to práca výlučne pre orgány činné v trestnom konaní daného štátu, ktoré sú o tento úkon požiadané cestou generálnej prokuratúry. Náš policajní pridelenec nezabezpečuje ani len tlmočníka. Pri výsluchu si môže nanajvýš tak posedieť ako nezúčastnená osoba, ak táto nie je k dispozícii. Ani tlmočníka nemôže robiť; ak by dostatočne poznal jazyk krajiny v ktorej pôsobí, resp. sa zašíva za nepredstaviteľný peniaz.   

- Ak by polícia nebola eseročkou politických strán, ale výlučne by išlo len o firmu vo vlastníctve p. Kaliňáka, firmu ktorá by sa musela uživiť sama, teda bez pomoci zo štátneho rozpočtu, dovolím si tvrdiť, že Kaliňáka by myšlienka nového úradu pridelenca vo Washingtone (pre odvolaného šéfa protikorupčného úradu) ani len nenapadla. A nie len to, bez zaváhania by šmahom ruky zrušil úrady všetkých našich pridelencov v zahraničí. Samozrejme, zrušil by aj minimálne polovinu riaditeľov a vedúcich umelo vytvorených okresov, krajov a oddelení umelo vytvorených samostatných úradov a tiež ich nezmyselné príplatky za riadenie, lebo za riadenie dostávajú nemalý funkčný plat, nemalé osobné príplatky a odmeny.

- „Snažíme sa sústrediť na krajiny, kde máme vyšší počet občanov alebo prípadov, ktoré musíme riešiť. To je aj dôvod, prečo uvažujeme o zriadení novej destinácie vo Washingtone," hovorí Kaliňák. K tomu len toľko, že minimálna reálna využiteľnosť, použiteľnosť a užitočnosti policajného pridelenca v zahraničí sa naplno prejaví v USA jednak kvôli úplne iným zvyklostiam vo vyšetrovaní a jednak kvôli počtu štátov tvoriacich USA a ich rozlohe. Novému pridelencovi treba len zaželať veľa cestovateľských zážitkov za peniaze nášho väčšinou ťažko pracujúceho ľudu za smiešne malú mzdu. Vraj Arizona, Nevada, Kalifornia a ďalšie na opačnej strane kontinentu stoja za návštevu z ďalekého Washingtonu D.C. V zime treba odporúčať pláže Floridy, alebo svahy Rocky Mountains v Colorade. Treba si len trpezlivo počkať na nejaké tie "prípadíky" kedy sa tam pocestuje na posedenie k nejakému tomu výsluchu.

A úkon zásadne naplánovať na piatok, aby aspoň víkend mohol byť strávený užitočnejšie. 

PS. A nezabúdať na opaľovací krém. Americké slnko totiž dokáže riadne prekvapiť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.

SVET

Bývalý populista Fico nás zradil, znie z Poľska aj Maďarska

Fico o budúcnosti v jadre EÚ hovoril už na jar, médiá si to nevšimli.


Už ste čítali?