Pán exminister vnútra Lipšic, tých svinstiev by bolo viac

Autor: Marcel Burkert | 14.5.2012 o 10:25 | (upravené 25.6.2013 o 6:53) Karma článku: 11,31 | Prečítané:  3010x

Pán Lipšic, s poľutovaním musím konštatovať, že stále viac a viac sa podobáte na obratného manipulátora, dosahujúceho pomaly, ale iste parametre predsedu vlády, než na právnika. Lebo ako právnik by ste mali vedieť, že ani policajný prezident si nemôže dovoliť, ani nepriamo verejne niekoho obviniť bez akýchkoľvek dôkazov; v danom prípade svojich bývalých kolegov zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a zo spolupráce s mafiou. Žiaľ, správate sa tak, ako by ste chceli iným upierať ústavné právo súdne sa brániť, keďže využitie tohto práva nazývate v danom prípade svinstvom. 

Možno je to skutočne tak, že do vymenovania p. Spišiaka za policajného prezidenta, a do výmen popredných kádrov, ktoré v polícii Spišiak vykonal, zodpovední policajní funkcionári, či už s priamym alebo nepriamym úmyslom, umožnili Mellovi, obvinenému zo závažnej trestnej činnosti, vyhnúť sa trestnej zodpovednosti a žiť si pokojne na slobode. Ale to, že Mella sa podarilo chytiť až po vymenovaní Spišiaka za prezidenta PZ nie je ani len nepriamym dôkazom, ktorý by nasvedčoval tomu, že Vaši predchodcovia v čele polície boli na strane zločinu, resp. tomuto dávali zelenú. 

To ste mali dokázať. Minimálne ste mali podať trestné oznámenie, zapojiť do toho inšpekciu ministra, počkať si na výsledky. Alebo ste báli, že by mohli byť negatívne? Čo Vám ako ministrovi bránilo takto konať? Alebo ste to urobili?  

K tým svinstvám: Svinstvom je určite nehorázna výška 300 tisíc Eur, ktorú žiadajú policajti, ktorí sa cítia, alebo tvária sa byť vyhlásením Spišiaka dotknutí. Bez ohľadu na to, či Mellovi priamo alebo nepriamo pomohli alebo nie. Áno, Spišiak patrí k pomerne veľmi slušne situovaným osobám (ako policajný prezident mal mesačný plat s Vašimi "skromnými" odmenami a všetkými príplatkami cca na úrovni premiéra, výsluhový dôchodok pri jeho plate bude mať možno 3.000 Eur, v civili sa nestratí), no aj tak žiadaná položka je neuveriteľne prehnaná aj pre prípad, že Mellovi bývalá policajná elita na úteku nijak nepomohla, a teda že obžaloba je oprávnená. (Ak by som mohol Spišiakovi poradiť, poradil by som mu, aby svoj výrok odvolal, že to tak nemyslel, kým ho nemá čím podložiť. Lebo inak je kandidátom na to, že občiansko-právny súd prehrá a schytá nie malú pokutu. Ale ak má zvyšné peniaze, prosím, nech takýmito vyhlaseniami bojuje proti údajne skorumpovaným policajtom aj naďalej). 

Potiaľto to je svinstvo. Ale len potiaľ. Lebo svinstvom určite nie je, ak sa niekto chce brániť súdnou cestou.   

Svinstvom by ale určite bolo aj to, ak by sa pod novým vedením polície náhodou podarilo objasniť dajme tomu vraždu právnika Valka a pán nový prezident PZ s ministrom vnútra by na tlačovke vyslovili tie isté slová ako p. Spišiak, len v opačnom garde. Ako by ste v takom prípade zareagovali Vy pán Lipšic? A okrem toho, aj keď sa to nedá nazvať svinstom, ale za choré sa to označiť aj to, ak niekto chce upierať druhému právo brániť sa súdne. Veď ak so Spišiakom máte dôkazy, načo tá nervozita? Mali by ste to privítať! 

Máte tak možnosť dokázať, že to zo Spišiakovej strany nebolo táranie. Tak ako ste mali možnosť pustiť sa do Gorily po Vašom vymenovaní, nie až tesne pred voľbami, keď kauza prepukla na verejnosť. Toto je podľa Vás v poriadku? Urobiť si napriek tomu ešte na Gorile kariéru alebo auru bojovníka proti korupcii? Vaše výhovorky prečo ste nekonali skôr boli smiešne. Bližšie v článku "Alibista Daniel Lipšic".      

Zásadná otázka znie: Spýtali ste sa pán exminister tých policajtov, ktorí Mella chytili, prečo ho nechytili skôr? Čo povedali? Že im v tom bránilo bývalé vedenie polície? Bránilo im aj v iných prípadoch zakročovať proti mafiánskym bosom? A ak áno, prečo ste z nich neurobili svedkov a nezatočili s bývalými funkionármi spolupracujúcimi s mafiou aspoň tak, že by bolo proti nim vznesené obvinenie? Nevadilo Vám, že takíto, ktorí nemajú problém zneužívať svoju právomoc, ak si to želajú ich nadriadení, pracovali aj pre Vás?      

Svinstvom je jednoznačne to, že politici si políciu jednoducho sprivatizovali. Doposiaľ žiadnej vládnej strane to neprekážalo. Šľapú po záujmoch občanov, ktorí si zaslúžia mať v prvom rade neapolitickú políciu, ktorá by v tomto štáte konečne urobila poriadok. Keď si ju už zo svojich daní pomerne štedro platia. Tu nestačí, že Vy ste p. Lipšic dajme tomu lepší a čestnejší ako Kaliňák, keď ste nerobili nič proti tomu, aby sa pri žiadnej výmene vlády nemali možnosť dostať na čelo polície takí ľudia, ktorých kritizujete. Ste dosť dlho v politike. Aj Vám aj vašej strane vyhovovala neapolitická polícia. Minimálne kým ste boli pri moci. Aj Vy ste sa hrali na vlastnom piesočku a snáď ste si aj mysleli, že políciu už bude večne ovládať KDH alebo podobné strany a nie ľudia ktorí pomáhajú zločincom. 

Pán Lipšic, Váš vyvolený policajný prezident, aj keď bol lepšou voľbou ako súdruh Packa a jeho tím ukážkovo lojálnych alibistov, nebol zďaleka tou najsprávnejšou voľbou na post prezidenta PZ, ktorá prichádzala do úvahy. Podľa mňa ste u neho stavili v prvom rade na jeho herecké, oportunistické a propagandistické schopnosti a až v druhom rade na schopnosti odborné a iné dôležité predpoklady ktoré by policajný prezident spĺňať mal. Urobili ste to predpokladám vo vidine, že Vám to prinesie politické body. Dosť veľká časť Spišiakovho úspechu v boji proti závažnej kriminalite bola založená na schopnosti zapôsobiť s kamennou tvárou šerifa na ľudí a v neposlednom rade tiež na premyslenej propagande. A teraz sa vám to vracia. Klasickým príkladom tejto propagandy je aj nedávne, žiadnymi dôkazmi nepodložené vyhlásenie, že bývalé policajné vedenie bolo na strane mafie; minimálne v prípade Mella. (Aj keď to nepovedal priamo a aj keď jeho veta bola vytrhnutá z kontextu, kde sa mu vyčítalo že po svojom menovaní hromadne odvolal množstvo údajne schopných policajných funkcionárov). A potom ste pobúrený, keď sa niekto ide brániť žalobou za ohováranie a trestným oznámením. 

Čo by ste povedal na to, ak by p. Spišiak menoval a priamo by povedal, že títo ľudia spolupracovali s mafiou a to bez jediného dôkazu? Ani vtedy by nemali právo sa brániť?  

Neviem či p. Spišiak vyvrátil internetové obvinenia, že ako 1. viceprezident PZ mal údajne nepriamo dopomôcť úteku Mella svojim neodborným riadením akcie. Chcem veriť tomu, že to vyvrátil, resp. že sa táto informácia nezakladá na pravde. Ale zatiaľ som sa k tomu nedopátral. V každom prípade, ľudia kladú otázku: keď za údajne jeho velenia utiekol Mello, to problém nie je a problém je iba keď ho iní nechytili? Vyjadríte sa k tomu pán Lipšic?      

Ďalšou vecou, ktorá aj keď nie je svinstvom, ale minimálne drzosťou je, je podpísanie rozkazu, ktorým sa na výkonnom úrade boja proti organizovanej kriminalite zriadil do veľkej miery metodický odbor o deviatich alebo desiatich ľuďoch, z ktorých dvoch ste urobili funkcionárov poberajúcich príplatok za riadenie vo výške učiteľského platu. To tiež patrilo k Vašej reforme? Za čo ten príplatok? Za to, že riadia každý po 3 a pol VŠ vzdelaných ľudí, ktorí vedia čo majú robiť aj bez nich? (A ak nevedia, nemajú čo robiť na elitnom úrade polície, kde údajne vo väčšine aj tak neriešia organizovanú kriminalitu. Pozrite si štatistiky). Pritom za riadenie už spomínaní dostávajú svoj nemalý funkčný plat, zvlášť na takejto zložke polície. Ďalej majú oproti svojim podriadeným vyššiu platovú triedu a neporovnateľne vyššie odmeny. 

Ja viem, to sú "detaily". Ale ak takto dovolí nakladať s peniazmi daňových poplatníkov minister, ktorého som aj ja, napriek kritike, považoval za toho lepšieho, a dovolil to dokonca v ekonomickej kríze, ako asi s nimi nakladajú ostatní? A potom sa čudujeme, že máme každoročne ohromnú dieru v štátnom rozpočte.

Košer zďaleka nebolo ani pokračovanie v praktikách Vášho predchodcu/ov. Určite si spomínate na Vašich vyvolených policajných pridelencov v zahraničí, ktorých ste si vybral sám ignorujúc tak Nariadenie ministra vnútra, ktoré stanovuje na tieto mimoriadne lukratívne posty povinné výberové konania. Pýtam sa, akú majú mať potom úctu k právnym predpisom radoví policajti a vôbec občania?  

Pán exminister, mne, ako voličovi tzv. pravice, nestačí, že pravica klientelizovala menej ako Smer alebo že pod Vašim velením sa v polícii urobilo pár dobrých vecí keď väčšina zvráteností poriešená vôbec nebola a nebola ani ochota ich riešiť. Boli ste so Spišiakom na tieto zvrátenosti upozornení, ale drvivú väčšinu ste nechali tak, ako Vaši predchodcovia.  

PS. Kto si myslí, že som zaťažený na Lipšica a fanúšik Kaliňáka a spol. môže si pozrieť napr. článok Zvrátenosti panujúce v polícii. Ide o zhodnotenie stavu aký zanechal Kaliňák. K Policajnému zboru sa aj bývalá vláda správala tak, ako keby to bola jej vlastná firma. Presne ako ich predchodcovia, ktorí teraz, keď vo voľbách zvíťazili, opäť raz urobia ďalšie svojvoľné reformy polície s odôvodnením, že toto je to najlepšie pre občanov a ich istoty. Ak by bola polícia apolitická, takéto slovné vojny medzi striedajúcimi sa vedeniami polície by nemuseli zamestnávať verejnosť. Namiesto toho by sa riešila trestná činnosť tak ako sa má a nie to, ktorá vláda ovládala políciu lepšie a ktorá horšie, resp. kto ju zneužíval viac a kto menej. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Čakanie na prokurátora

Podstatné je, aby sa koncovka našla v dohľadnom čase.


Už ste čítali?