Existuje recept na vzkriesenie demokracie a „pravice" na Slovensku?

Autor: Marcel Burkert | 3.5.2012 o 9:36 | (upravené 23.8.2016 o 17:22) Karma článku: 12,16 | Prečítané:  1230x

Na pravo od Smeru našej politiky, sa premnožili politické druhy do tej miery, že to bude hotový zázrak ak všetky prežijú nasledujúce parlamentné voľby s výsledkom nad 5%. A ak tu vznikne ešte ďalší nie ľavicový subjekt

tak to môže súčasne znamenať nepretržité, minimálne 8 ročné vládnutie Smeru. V 2. polčase dokonca s ústavnou väčšinou. Ibaže bývalí koaliční partneri sa osvietia, prejavia odvahu k zásadným zmenám, novým prístupom, začnú od seba a pre začiatok sa odhodlajú slúžiť v 1. rade ľuďom. (Niekedy neskôr snáď aj výlučne...). Pár tipov, či zložiek „povinnej jazdy", na zabodovanie u (s)klamaných voličov pre nich uvádzam nižšie. Najprv sa budú týkať SDKÚ-DS, ktorá je dnes jednou z dvoch najviac vyhynutím ohrozených strán v parlamente:

1.

Prvým krokom v procese liečby SDKÚ-DS, ak jej nové vedenie bude vôbec ochotné na ňu pristúpiť, by malo byť stanovenie diagnózy, jasné, adresné pomenovania všetkých vnútorných príčin volebného neúspechu. Žiadne zahmlievania, neurčité frázy, ako je tomu viac menej doposiaľ, čo pravicového voliča vytáča keďže ešte má v čerstvej pamäti ako SDKÚ dopomohla k triumfálnemu návratu „veľkého brata". No a samozrejme vyvodiť  z toho konkrétne výstupy za ktorými budú nasledovať citeľné, nie kozmetické  zmeny. Bude to tvrdý oriešok, lebo realita je taká, že ani jeden z troch kandidátov na post predsedu sa ani náznakom nikdy otvorene nepostavil proti tomu, čo sa teraz všetci snažia neadresne kritizovať. Priznať si to,teda že sa hrali na mŕtvych chrobákov, dokáže len ten z nich, kto je skutočnou osobnosťou. Lebo priznať si zásadné pochybenie, je veľkosťou, nie malosťou politika.

Bez toho kroku budú ďalšie šance SDKÚ-DS minimálne. Podľa môjho názoru.    

Že strana potrebuje radikálnu liečbu, vidieť z jej postojov aj po voľbách dokonca k vlastným členom. Člen strany sa napr. dotazuje na to, či je pravdou, a ak áno, či je morálne v poriadku, ak tesne po voľbách dostali politickí nominanti v štátnom Tipose odmeny po 50.000 Eur. Odpoveď dotknutého subjektu? Žiadna. Skvelé. Približne takú odpoveď som aj očakával. Ak toto bude nový šéf alebo šéfka strany tolerovať a dovolí takúto aroganciu a ignoranciu potom je každá iná snaha márna. Členovia strany sú pre takýchto jedincov dobrí asi len na zbieranie hlasov pre stranu vo voľbách, aby oni mali zabezpečené miesta minimálne v parlamente. No a tam si potom za asistentov nevyberú záujemcov z radov aktívnych členov strany (lebo nechcú podporovať rodinkárstvo...), ktorí by boli ochotní túto službu vykonávať aj za 500 Eur mesačne, lebo za viac nestojí, ale vyberú si 90, 60, 90. Údajne za maximálne možný plat 2000 Eur. Za čo? (Rád by som si pozrel ich zrkadielka pracovných dní).  

Toto sú pre niekoho možno detaily, ale z takýchto detailov sa postupne formuje negatívny alebo pozitívny obraz strany. Skratky neexistujú. Ak chce strana uspieť, a zvlášť tá, ktorá sa nemôže pochváliť s čistou karmou, nemôže sa naďalej správať len štandardne s chlácholením sa, že takto to funguje aj v iných stranách.      

Podobným „detailom" je súbeh verejných funkcií niektorých členov strany: poslanec NR SR/starosta a podobné zlúčeniny. V tomto SDKÚ opäť zmeškala vlak, lebo tie spojenia už dopustila. Znovu. Podobne ako iné "pravicové" strany. Čím sa vlastne vážení chcete odlišovať od Smeru? Že budete mať o čosi menej káuz? To si vážne myslíte, že váš volič verí, že vaši ľudia sú supermani schopní pracovať v kuse 16 hodín denno-denne, týždne, mesiace, roky!? Veď tým jasne ukazujete o čom verejné funkcie sú: gulevároš, resp. že sa dajú vykonávať popri zamestnaní. Samozrejme, za veľmi slušné platy o ktorých sa drvivej väčšine tvrdo pracujúcich môže len snívať. Vy tie funkcie úplne znevažujete, ak sa podľa vás dajú vykonávať súčasne 2 naraz. Ale hlavne že "bojujete" za znižovanie nezamestnanosti. Niekto žiadna práca, vyvolení aj dve súčasne a zhodou okolností aj skvelo platené.

2.

Základom úspešnej pravicovej politiky v časoch kultu jednej ľavicovej strany musia byť čo najčistejší, kauzami nepoškvrnení ľudia, nepoužívajúci dvojaký meter, ktorí sú alergickí na klientelizmus a rodinkárstvo. Samozrejme v 1. rade vo vlastných stranách. Lebo to, čo Ficovi a spol. jeho voliči hravo odpúšťajú sa pre pravicu stáva osudným.  

3.

Vzdať sa vyslovene negatívnych kampaní proti politickému súperovi. Tieto sa obracajú proti ich aktéroom. Zažil to Smer v r. 2002, zažila to terajšia opozícia v posledných voľbách. Namiesto posadnutosti za každú cenu poškodiť súpera je potrebné vytvárať jasnú, snáď aj pre voličov Smeru zrozumiteľnú alternatívu, trpezlivo, vecne a bez emócií argumentovať. O ostatné sa postarajú médiá.

4.

Viete si vážená "pravica" aspoň predstaviť odpolitizovanie Generálnej prokuratúryPolicajného zboru vážne postihnutých chorobou zvanou politické záujmy? Dopustili by ste výberové konania, samozrejme nepolitické, na funkciu ministra vnútra a policjného prezidenta, ak by ste sa náhodou o 4 roky dostali k moci? (Hrozilo by len objektívne vyšetrenie Gorily...)

Už minimálne raz ste v rukách mali možnosť túto vec vysokého verejného záujmu riešiť v prospech občanov, nie v prospech politických strán. Preto kladiem otázku, či vás zaujíma vás aj niečo iné tak intenzívne ako vlastné záujmy. Netankuje vás, že nášmu demokratickému štátu chýba skutočné trojdelenie štátnej moci? Veď viete dobre, že:  

- vládu ovládajú víťazi volieb,

- v parlamente majú rozhodujúce slovo tiež víťazi volieb,

- ministra spravodlivosti, ministra polície, resp. vnútra dosadzujú znovu len víťazi volieb,

- generálneho prokurátora nevolia odborníci a nezaujaté osoby ale tí, čo chcú, aby v 1. rade boli uchránené politické záujmy.

Na Slovensku teda nefunguje troj, ale jednodelenie štátnej moci. A preto otázka znie, ktorá zo strán sa konečne ozajstne chytí tejto agendy a bude bojovať za to, aby na Slovensku trojdelenie štátnej moci fungovalo aj v praxi. Bez odpolitizovania polície a prokuratúry to nepôjde, lebo na trestné súdy sa takto nič podstatné z ťažiskovej oblasti (korupcie) nedostane. A potom sa tu veselo kradne a podvádza a spoločnosť je neustále zamestnávaná politickými prestrelkami a kauzami, ktoré aj tak nikto nikdy nevyšetrí.

5.

Nie je podľa vás, predstavitelia pravice, v záujme spoločnosti aby jednotlivé zložky ministerstiev, štátne úrady, štátne podniky a pod. konečne riadili len odborníci, nie politické nominácie? Boli by ste ochotní pre to konečne niečo zásadné aj urobiť? A ak áno, čo konkrétne? Ja viem, je ťažké z vašej strany niečo také z opozície presadzovať, keďže ste ste na to dlabali, keď ste boli pri moci. Nič vám však nebráni, aby ste si priznali, že ste prepásli šancu/šance a preto prosíte ešte o jednu, poslednú.  

Zjavne vám chýba pokora. Ak by ste ju mali, žiadne návody na prežitie a vzkriesenie nepotrebujete.    

6.

Ďalšou zvrátenosťou, ktorú doposiaľ všetky strany buď podporovali, alebo ticho tolerovali, je to, že záujmy určitých úzkych vplyvných skupín sú štátom úzkostlivo chránené dokonca aj pred ochranou prírody.

Dva príklady: V normálnych krajinách výška zálohy za vratné nápojové obaly (PET fľaše), ktoré zamorujú životné prostredie (alebo v tom lepšom prípade končia v spaľovniach alebo na skládkach), aj keď ide o druhotnú surovinu, sa nestanovuje na alibistických 0,-Eur tak ako je to u nás. V normálnych krajinách národné parky nie sú hospodárskymi lesmi tak ako je to u nás. U nás sa drevná hmota ťaží pod rôznymi zámienkami (lykožrút...) dokonca aj v prírodných rezerváciách, aj keď to zákon zakazuje.

Ktorá strana nájde odvahu a dá verejný prísľub, že urobí všetko pre to, aby tieto a mnohé iné zvrátenosti v oblasti životného prostredia boli odstránené? Podceňovať ochranu prírody sa nemusí vyplatiť ani z politického hľadiska. Ak sa ochranári z mimovládnych organizácií spoja a založia politickú stranu, ako sa to pred pár rokmi stalo v Čechách, kde takáto strana získala okolo 10%, súčasné „pravicové" strany stratia ďalších svojich voličov, čo pre nich môže byť osudné.

7.

Pre zdravú spoločnosť je nevyhnutné nie len zdravé životné prostredie ale aj zdravé demokratické prostredie ku ktorému nevyhnutne patrí priama demokracia a v prvom rade priechodné referendum (predmetom takéhoto referenda by nemohla byť napr. otázka predčasných volieb).

Strany, minimálne tie, ktoré majú v názvoch slovo "demokracia", alebo sa k nej hlásia, by sa mali hanbiť, ak doposiaľ nepresadzovali zrušenie 50%-ného kvóra účasti voličov pre platnosť referenda, ktoré ho v praxi znefunkčňuje. Alebo nech navrhnú 50%-né kvórum aj pre parlamentné voľby.

8.

Odhodlá sa konečne niekto z „pravice" dať verejný prísľub, že akonáhle bude mať moc bude presadzovať výrazne zníženie a stanovenie stropov odmien funkcionárom v štátnej správe a v štátnych spoločnostiach? Minimálne do času, kým SR nebude hospodáriť s vyrovnaným  rozpočtom.

Páni opoziční poslanci, aj vy ste veľa krát obhajovali a niektorí, ako ministri, ste udeľovali neraz nekresťanské odmeny vo svojich rezortoch a štátnych „trafikách" s odôvodnením, že boli ušetrené oveľa väčšie čiastky. Omyl! Nič ste neušetrili. Len ste si chrapúnsky vylobovali viac ako ste pre svoje ministerstvá a pod. reálne potrebovali. Uviedli ste do omylu minimálne ministra financií. Ak nejaký minister minie výrazne menej ako jeho predchodca, znamená to len toľko, že jeho predchodca nehospodárne nakladal s verejnými prostriedkami, za čo by mal niesť trestnú zodpovednosť. Neznamená to, že vy ste výnimoční. Šetriť, nerozhadzovať, bojovať proti byrokracii a neefektívnym štruktúram v štáte je povinnosťou štátnych úradníkov, za ktorú sú pomerne dobre platení, nie cnosťou za ktorú majú byť ešte špeciálne odmeňovaní.     

Ak by ste skutočne šetrili, tak by ste neustále nevytvárali deficity štátneho rozpočtu.   

9.

Ktorá strana skúsi navrnúť aby v jednotlivých rezortoch štátnej správy boli stanovené stropy priemerných platov? Napr. násobkami minimálnej mzdy. Veď je choré, ak v nie protežovaných rezortoch za 10 rokov vzrástli platy napr. o 60% a v protežovaných subjektoch štátu napr. o 250%. Čudujem sa, že napr. učitelia sa už dávno nevzbúrili po vzore lekárov. Nehovoriac o súkromnej sfére, o koľko percent tam narástli mzdy za 10 rokov, pričom táto navyše tieto excesy v štátnej správe musí dotovať. Kto to zastaví a určí tu hranice?

Máte možnosť. Tých možností je veľa, ako naozaj slúžiť. Záleží na vás. Skratky však pre vás už neexistujú. Nemyslite si, bývalá vládna štvorka, že po voľbách 2016 sa dostanete do parlamentu, nehovoriac ešte k moci, zadarmo! Nespoliehajte sa na to, že Smer sa odpíše sám. To by bolo nie len úbohé ale aj nerozumné. Lebo „mágovi" stačí byť len o čosi menej arogantným k novinárom, dopustiť menej rabovačiek ako v minulosti, nedráždiť svojich sponzorov. A ak k tomu ešte náhodu pridá pár rozumných opatrení a škrtov v štátnej správe ku ktorým ste sa vy z pohodlnosti neodhodlali, z premiérskeho kresla ho nedostane nikto; ibaže si nájde inú závislosť a odíde sám. Čo je asi tak málo pravdepodobné, ako to, že vy sami od seba začnete niečo meniť zásadným spôsobom. Ale chcem tomu druhému veriť.    

Ale k tomu potrebujete predovšetkým pokoru. Na jej neodstatok raz doplatí aj Fico. A kým sa tak stane, dúfam, že proti nemu bude stáť niekto, komu pokora chýbať nebude.     

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.

SVET

Bývalý populista Fico nás zradil, znie z Poľska aj Maďarska

Fico o budúcnosti v jadre EÚ hovoril už na jar, médiá si to nevšimli.


Už ste čítali?