Môcť voliť 4 strany súčasne a s bodovým ohodnotením podľa poradia

Autor: Marcel Burkert | 5.3.2012 o 9:36 | (upravené 22.5.2015 o 17:10) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  807x

Najväčšia "sranda" bude, ak v nejakých, možno už v tohtoročných voľbách, skončia tesne pod hranicou zvoliteľnosti viaceré kandidujúce strany; 

keďže kandidátov na volebný výsledok medzi 4 až 6 % bude minimálne tohto roku 4 až 5. Aby nám naše hlasy len tak neprepadávali a hlavne, aby sme mohli bez obáv voliť v parlamentných voľbách aj tie subjekty, ktoré si často krát nemôžme dovoliť voliť len kvôli obave, že sa nedostanú cez hranicu 5%, je tu tento návrh:  

Strana, ktorej číslo by volič označil na volebnom lístku na prvom mieste, tá by získala 4 body, strana na druhom mieste 3 body, na treťom 2, a na štvrtom 1 bod.

Podobne už funguje krúžkovanie na kandidátnych listinách politických strán; len s tým rozdielom, že každý krúžok má rovnakú hodnotu.  Tak prečo by to nemohlo fungovať aj u politických strán samotnýh?

Okrem toho, že naše hlasy by nemohli tak ľahko prepadnúť, iba že by sme sa rozhodli voliť štyroch úplných outsiderov, ďalším benefitom z toho plynúcim by bolo to, že takto by mnohý volič bol nepriamo "nútený" viac zapájať pri voľbách svoje myslenie a nevoliť pudovo, alebo jedine tých "osvedčených" s patentom na svetlé zajtrajšky a istoty. 

Takto by na prvých miestach mohli všetci voliči pokojne voliť podľa svedomia, a na ďalších podľa rozumu.

A keby takéto hlasovanie bolo povinné, teda neplatný by bol ten hlasovací lístok, na ktorom by volič nevyznačil 4 strany, volič by musel nad svojou voľbou oveľa viac premýšľať ako dnes, kedy neraz volí len svojich "spasiteľov" alebo "spasiteľa" a iné strany považuje v princípe za zbory diablov, ktoré tu nie sú pre nič iné len aby rozkladali túto republiku a hádzali polená pod nohy jeho "spasiteľovi".    

Najmenej jedna tretina ľudí s ktorými sa rozprávam, by najradšej volila inú stranú ako tú, ktorej v minulosti dali alebo dajú hlas. Ale nechceli a nechcú riskovať prepadnutie hlasu. A tak nikdy nezistíme skutočný potenciál malých chudobných strán.  

Otázkou by zostávalo, ako by sa určoval výsledok volieb. Dnes je to jednoduché. Spočítajú sa hlasy pre stranu a ak táto získa aspoň 5% z celkového množstva, ide do parlamentu. V novom systéme by sa muselo určiť, že do parlamentu sa dostane napr. len prvých 8 strán, ktoré získajú najviac bodov. Samozrejme, posledná alebo posledné strany by museli získať toľko bodov, aby to stačilo na to, aby mohli mať v parlamente minimálne jedného poslanca. Alebo druhá možnosť by bola tá, že počet bodov, ktoré by strana získala, by sa vydelil číslom 4 (lebo 4 predstavuje možný maximálny počet bodov pre stranu od jedného voliča). Výsledné číslo by sa potom považovalo za výsledok, ktorý dnes predstavuje súčet jednotlivých hlasov, ktoré strana od voličov získala.          

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Imidž nie je na nič (píše Ivan Mikloš)

Sledujúc štýl vládnutia premiéra Matoviča sa obávam, že imidžový problém tu s nami ostane.

Česká vláda plánuje doteraz najzásadnejšie obmedzenia

Zavrieť sa majú všetky obchody okrem predajní potravín a lekární.


Už ste čítali?