Keď minister vnútra Lipšic ignoruje Nariadenie ministra vnútra

Autor: Marcel Burkert | 30.1.2012 o 9:08 | (upravené 19.3.2016 o 11:54) Karma článku: 10,90 | Prečítané:  3357x

Keď ministri vnútra, vrátane súčasného, vedome ignorujú nie nepodstatné Nariadenie ministra vnútra, konkrétne: NMV č. 55/2003, v jeho najzásadnejšom ustanovení, aké potom asi môžu mať právne povedomie rado

Ide o Nariadenie o policajných pridelencoch v zahraničí. Sú to tie najlukratívnejšie fleky, ktoré môžu vyvolení jedinci u polície "vyfasovať".

Minister Daniel Lipšic bol viac krát cez jeho Kanceláriu vyzvaný aby neignoroval predpisy. Štyri mesiace nereaguje ani on ani jeho Kancelária. Postoj mŕtveho chrobáka sa dal čakať, lebo ide o Nariadenie stanovujúce povinné výberové konania na posty policajných pridelencov na zahraničných ambasádach. Tieto povinné výberové konania sú pre ministra zrejme vzduch a dosadzuje, resp. dosadil si na tieto lukratívne miesta vyvolených. Aspoň to nepriamo tvrdí úrad medzinárodnej policajnej spolupráce.   

Pre vytvorenie si obrazu, na týchto postoch majú ministrom vyvolení policajti rozprávkové platy a príplatky. Minister by mohol závidieť. Navyše sa tam od roboty nikto z nich nepretrhne, nezažívajú tam typické policajné stresy, majú možnosť získať množstvo cenných kamarátstiev..., sem tam nejaká recepcia..., zdokonaľovanie sa v cudzích jazykoch..., no jednoducho veľa muziky a k tomu ešte veľa peňazí. Bolo by priam hriechom tu v každom jednom prípade dopustiť výberové konanie a nepomôcť perspektívnym kádrom, či už sú na ľavej alebo pravej strane politického spektra v štýle: dnes my vám, o pár rokov vy nám...

Podľa spomínaného Nariadenia výberové konanie predchádza ustanoveniu policajta do funkcie policajného pridelenca. Prax je je taká, že pokiaľ o funkciu policajného pridelenca prejaví záujem tzv. „policajná šľachta", toto nariadenie sa spravidla ignoruje. Jednoducho s požehnaním ministra vnútra to neraz funguje tak, že: výberové konanie áno, pokiaľ o tieto posty neprejaví záujem niekto z policajnej šľachty. Najväčší záujemm o tieto miesta býva práve po voľbách, keď dochádza k rotáciám kádrov a odvolané kádre treba zabezpečiť tak, aby si to pamätali a v budúcnosti vrátili požičané.      

Preto si myslím, že pán Lipšic buď nevie, alebo len v návale pracovných povinností zabudol, že je len služobníkom občanov; aj keď sedí na ministerskej stoličke. 

Bol upozornený, že tu sotva zaváži výhovorka príslušného úradu policajného prezídia, že priamy výber policajta bez výberového konania „umožňuje" zákon č. 73/1998 o štátnej službe. Bol upozornený, že žiadne jeho ustanovenie, ani ustanovenie o zaradení policajta do činnej zálohy, ktorým sa argumentovalo, o tom nehovorí. Toto zaradenie sa logicky podľa nariadenia, a nepriamo aj podľa zákona, vykonáva až po ustanovení policajta do funkcie pridelenca, nie prv. A tomu predchádza výberové konanie.

Iba na základe krajne účelového a premršteným výkladu, ohýbania a myšlienkového dopĺňania ustanovenia o činnej zálohe policajtov v danom zákone si môže niekto dovoliť vyvodiť záver, že obchádzanie nariadenia ministra umožňuje spomínaný zákon. Dané nariadenie bolo vydané 5 rokov po vydaní spomínaného zákona. Ono žiadne výnimky nepripúšťa. S veľkou pravdepodobnosťou v tomto duchu bolo aj spracované a vydané. Inak by nemalo zmysel; iba ak okrasný. Lebo žiadny minister nebol, nie je a ani nebude jasnovidný, aby z hlavy vedel určiť najvodnejšieho kandidáta a sotva to môže vedieť lepšie, ako 7 členná výberová komisia plus prísediaci z MZV SR. Ak by opak bol pravdou, to potom vôbec nebolo potrebné žiadne nariadenie vydávať. Jeho spracovanie stálo legislatívcov policajtov nemálo času, teda išlo o nemálo zbytočne vyhodených peňazí daňových poplatníkov, a tí jedinci, ktorí boli na základe neho niekedy za pridelencov vybraní, boli logicky horší, ako tí, ktorých by namiesto nich vybral minister.

Viacerí policajti poukazujú na to, akí ľudia sú za policajných pridelencov vyberaní bez výberových konaní:

Obyčajne ide o po voľbách odvolaných riaditeľov top policajných úradov alebo krajských riaditeľstiev PZ, ktorí by spravidla vo výberových konaniach nemali s veľkou pravdepodobnosťou šancu uspieť. A to nie len z hľadiska odborného, keďže mnohí z nich okrem rozkazovania nemajú žiadnu, alebo minimálnu policajnú prax, resp. ju mali ešte za socializmu, ale aj z hľadiska jazykových schopností. (Novinárom sa odporúča u niektorých preveriť ako v nich pokročili. V každom prípade, policajným prezídiom som bol ubezpečený, že so sebou žiadny z nich nemá asistentky - prekladateľky...). Niektorí z nich už dosahujú vek okolo 60 rokov takže už by si mohli užívať kráľovský dôchodok, ale nevedno či im je stále málo, alebo túžia sa ešte nejako realizovať, či zdokonaľovať v cudzích jazykoch. A prečo nie?

Padajú pritom označenia ako: "spolky", "bratstvo", "lóže spriaznených duší".

Vyvoleným pri "výbere" za policajných pridelencov nemôže priťažiť ani to, že je na nich tieň podozrenia, že zasahovali do vyšetrovania, alebo že ako politickí nominanti strážili, aby sa politikom vládnej koalície ani len vlas na hlave neskrivil nejakým "zbytočným" trestným konaním. To sú banality. A zdá sa, že žiaľ aj pre súčasného ministra vnútra. Iba že je slepý a hluchý.

Čím si títo policajti, ktorých ste p. minister bez výberových konaní vybrali na tieto lukratívne posty tieto "záslužné misie" zaslúžili?

Nehovoriac o tom, že funkcie policajných pridelencov sú pre políciu veľkým luxusom a v dobe Interpolu a Europolu viac menej úplne zbytočné. Ale kto by ich rušil? Veď darovať tak krásnu funkciu bez výberového konania môže raz priniesť sladké ovocie.

Raz ste pán minister povedali: Arogantné zneužívanie moci nebudem nikdy tolerovať. Nejde aj tu o zneužívanie moci, resp. prinajmenšom o využívanie moci v prospech vyvolených? To že toto Nariadenie porušovali aj Vaši predchodcovia pre Vás znamená, že sa tak môžete správať aj Vy? Keby ste aspoň mali odvahu sa k tomu vyjadriť. 

Spomínam si ešte keď ste p. minister v kampani pred voľbami 2010 chodili do obývačiek navštevovať občanov - voličov. Našli ste si na nich čas. Nie ako teraz na mňa, aj keď máte okolo seba ancábel pomocníkov, ktorí sa mohli za Vás zmôcť aspoň na jednu vetu, ktorou by mi oznámili, aby som s takými "banalitami" ministra neotravoval. Ako Vám len vtedy občania ležali na srdci... Bolo to tak dojímavé... Alebo ste to neboli Vy?...   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Čakanie na prokurátora

Podstatné je, aby sa koncovka našla v dohľadnom čase.


Už ste čítali?