Povinný detektor lži pre politikov by bol jednozančne prínosom

Autor: Marcel Burkert | 1.2.2012 o 0:05 | (upravené 22.5.2015 o 17:16) Karma článku: 6,68 | Prečítané:  1206x

Keby boli výsledky skúmania na detektore lži objektívne čo i len v 80-tich zo 100 prípadov (v skutočnosti podľa odborníkov ide o číslo ešte väčšie) 

a politici by boli povinní podrobovať sa vyšetreniam na tomto detektore, a v prípade že by neuspeli, museli by sa s politikou rozlúčiť, v praxi by to mohlo znamenať, že v našom parlamente a v jednotlivých vládach by mali prevahu čestní ľudia, ktorým ide len o službu občanom.    

Už pár mesiacov na internete prebieha neľútostná súťaž v dokazovaní, ktorá z politických strán bojujúcich o účasť v parlamente je na Slovensku bezkonkurenčne najdôveryhodnejšia. Samozrejme, "až po strane Smer-SD"... Tá ale nemusí dokazovať nič, lebo vo svojej váhovej kategórii nemá relevantnú konkurenciu. A preto už má účasť v semifinále v suchu. Môže sa plne koncentrovať na to, ako postúpiť do finále, teda do vlády. Inak sa súťaž teší mimoriadnemu diváckemu záujmu zvlášť od chvíle, čo na scénu vstúpila Gorila. O napätie teda nie je núdza. Chýba tomu iba jedna „maličkosť": výzvy do vlastných radov.

Mám obavu, že bez nich Slovensko zásadnejší krok vpred neurobí. Lebo politici sú spravidla voči výzvam aktivistov a novinárov imúnni a výzvy súperov považujú buď za smiešne dristy, alebo za formy útokov, ktoré treba opätovať. A tak namiesto toho, aby sa plne venovali príprave a tvorbe efektívnych zákonov neraz kopec energie premrhajú na presvedčovanie voličov, že práve oni sú tí praví. 

Pred rokom sme na blogu Stop alibizmu zverejnili článok: "Ako zmazať podozrenie z nekalého financovania Smeru", v ktorom bol predseda tejto strany vyzvaný, že ak má čisté svedomie (v súvislosti s hlasom na známej nahrávke) nech iniciuje súťaž „Slovensko hľadá Roba imitátora". Bolo by nefér, ak by som v dnešnej situácii rovnaký prístup neuplatnil jednak znovu voči predsedovi Smeru, ale aj ostatným, ktorí sú tiež spájaní, či už právom alebo neprávom s "Gorilami", vrátane predsedu SDKÚ-DS, za ktorú kandidujem za poslanca do NR SR. Preto by som chcel verejne vyzvať v prvom rade lídra SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu, aby sa vyjadril, či by bol alebo nebol ochotný podrobiť sa skúmaniu na detektore lži, ak mu takéto skúmanie najväčší kritici a pod. zabezpečia. Samozrejme, ak doposiaľ sám s takouto možnosťou neprišiel, resp. ešte nebol k tomu niekým iným vyzvaný.

V každom prípade, zároveň by som tiež chcel vyzvať členov a kandidátov tých politických strán, ktorých politickí kolegovia sú tiež priamo alebo nepriamo spájaní s Gorilami, o podobnú aktivitu. Chcem veriť tomu že nájdu odvahu, veď sa nemajú čoho báť. Alebo áno?

Podstúpenie na vyšetrenie na polygrafe u politikov, na ktorých bol vrhnutý tieň podozrenia by malo byť v krajine v ktorej moc pochádza z ľudu samozrejmosťou. Týmito výzvami aj do vlastných, alebo predovšetkým do vlastných radov, sa môžme posunúť dopredu. Ak takýchto iniciatív bude málo naďalej nás bude oládať rozšírený všeobecný alibizmus len v iných formách a prezlečený do iných strán

A tento alibizmus je zreteľne vidieť aj v samotnej absencii výziev do vlastných radov. Alebo naozaj všade vládne iba strach? Z čoho? Zo straty výhod ktoré máte za mlčanie? Ak tak neurobíte vy, politickí kolegovia voči svojim, v tomto alibizme sa podobáte napr. na policajných funkcionárov a ministrov vnútra pod vedením ktorých za 22 rokov nebol žiadnemu politikovi ešte skrivený ani len vlas na hlave.         

V normálnych krajinách v politike platí prezumcia viny. Nie domnienka neviny ako je to v trestnom práve. Malo by byť v záujme politikov dokázať svoju nevinu aj bez vyzvania akonáhle na nich padne tieň podozrenia. Minimálne svojou účasťou na detektore lži. Pri negativnom výsledku by mal nasledovať odchod z politiky. A na to by mali tlačiť v prvom rade spolustraníci! Aby si vyčistili stranu od nedôveryhodných ľudí, lebo títo znižujú aj ich dôveryhodnosť, resp. dôveryhodnosť strany.  

Je bežné, že na niektoré pozície v štátnej správe je podmienkou prijatia úspešné absolvovanie vyšetrenia na polygrafe. Tak prečo by to konečne nemalo platiť aj u politikov? Veď u nich je to ešte viac žiadúce. 

Tu sú otázky, na ktoré by nemal mať problém pri skúmaní na detektore lži odpovedať žiaden politik; ak si to situácia vyžiada:

- Hovoríte voličom vždy pravdu?  

- Hovoríte voličom vždy celú pravdu?  

- Chcete pokračovať v politike výlučne z dôvodu služby občanom?   

- Konal ste niekedy vo svojich politických alebo občianskych aktivitách v rozpore so svojim svedomím?

- Zneužil ste niekedy svoje postavenie takým spôsobom, že to hraničilo s trestným činom? 

Čo sa týka Mikuláša Dzurindu, osobne verím tomu, že po 8 rokoch v kresle premiéra je maximálne tak nečistý, ako nečistí by boli na jeho mieste tí lídri politických strán, z ktorých radov v poslednej dobe prichádza najväčšia kritika na jeho adresu. Alebo opačne, je minimálne tak čistý, ako čistí by boli oni na jeho mieste po toľkých rokoch. Samozrejme, môžem sa mýliť. A to je ďalší dôvod mojej výzvy. Chcem mu ako predsedovi naďalej veriť a predpokladám, že to chcú aj iní členovia iných strán, ktorých čelní predstavitelia sú tiež spájaní s "Gorilami", "Sasankami" alebo inými živočíchmi.

Na vedomie: predseda SDKÚ-DS

Doplnené 12.6.2014: "Matoviča nemusím, ale ... niečo o polygrafe viem, keďže som ako prvý v polícii presadzoval jeho využitie pri výbere na Úrad boja proti korupcii ako aj pri kolíznych situáciách (podozrenie z nezákonného konania)." Jozef Šátek 

[/content]

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Imidž nie je na nič (píše Ivan Mikloš)

Sledujúc štýl vládnutia premiéra Matoviča sa obávam, že imidžový problém tu s nami ostane.

Polícia zastavila trestné stíhanie vo veci zabitia Violy Macákovej

Polícia v minulom roku viedla v prípade trestné stíhanie pre zabitie.


Už ste čítali?