Pozor! Gorily sú chránené! Orgánmi činnými v trestnom obhajovaní

Autor: Marcel Burkert | 26.1.2012 o 9:05 | (upravené 1.4.2015 o 18:38) Karma článku: 9,47 | Prečítané:  1393x

Slovenská Gorila sa zobudila zo zimného spánku, ktorý netrval 4 mesiace, ako to býva zvykom u tatranských medveďov, ale dlhých 6 rokov od momentu kedy ju polícia uspala, alebo lepšie povedané, za živa pochovala, aby neobťažovala slušných ľudí. Vraj všetci dôležití o nej vedeli, ale nechali ju pekne spinkať. Správali sa k nej ako k chránenému živočíchovi. Veď Gorila napokon ním aj je, nie? A až keď Gorilu tesne pred voľbami nejaký novinár zobudil vtedy sa zo zimného spánku zobudili aj politici. Samozrejme, s pokryteckým osvietením o "nevyhnutnosti" riadneho vyšetrenia prípadu. Takto osvietený pred tým nik z nich nebol, dokonca ani minister vnútra! Pritom sa nezabudli predbehovať v hĺbke prejaveného pohoršenia nad úrovňou policajného úradu boja proti korupcii, ktorý mal prípad zniesť zo sveta ešte pred tým, než sa vôbec začal vyšetrovať.

Ale páni politici (aj bývalí), veď takú políciu ste si sami stvorili! Nájde sa medzi vami aspoň jeden, ktorý by v minulosti aspoň navrhol, aby sa polícia odpolitizovala ak táto nemá byť len hereckým zborom bábiek "bojujúcich" proti bielym golierom? Nie ste obyčajní pokrytci?

Taká polícia Vám doposiaľ všetkým vyhovovala. Je Vašim verným obrazom. Je Vám verná ako dobre cvičený kokeršpaniel svojmu pánovi, poľovníkovi. Ba ešte viac! Kokeršpanielovi treba dávať povely, ale policajní funkcionári a príslušní vyšetrovatelia na rozdiel od verných psíkov plnia želania svojich mocipánov neraz bez povelov. Akoby im priam z duše čítali. Špičky vedenia ministerstva vnútra, resp. polície vždy vedeli kto ich dostal hore a prečo. Vedia presne čo sa od nich očakáva, aj keď im to nik nemusí nahlas povedať:  Je to predovšetkým dohľad nad beztrestnosťou "chránených živočíchov". S tým sa jednoducho počíta tak, ako sa počíta s tým, že robotník príde ráno do práce načas. Netreba mu to zakaždým opakovať.   

A že to žiaľ zrejme nebolo inak ani pod súčasným vedením MV SR, myslím si dostatočne dokazuje Gorila. Tento fakt, že ju iniciatívne nezobudilo ani nové vedenie to neprehluší ani policajná helikoptéra použitá v akcii v bratislavskom Lamači. Odrazu sa zriadil vysoko špecializovaný vyšetrovací tím na Živočícha. Klasický príklad prihrievania si vlastnej polievočky. Keby sa aspoň s pätinovou horlivosťou postupovalo proti tým, ktorí tunelujú firmy, vo veľkom poškodzujú veriteľov, ktorí následkom toho neraz sami skrachujú, a potom sa týmto veriteľom ešte aj vysmejú do ksichtu: "veď si platíte dane, tak nech Vám štát pomôže, my len ukazujeme jeho slabé miesta. Môže nám ďakovať". Tento problém kompetentní dlhodobo neriešia, aj keď to štátu priamo alebo nepriamo spôsobuje značné škody. Ale toto nie je až tak vďačná o ktorú by sa zaujímali novinári a preto sa tu show nerobí. Však pán minister a policajný prezident. A samozrejme aj Vaši predchodcovia.   

Po pár mesiacoch rozruch okolo Gorily zrejme utíchne. Na 99% nebude podaný návrh na obžalobu ani proti jednému súčasnému alebo bývalému politikovi. Nikto neskončí vo väzení. Stopili sa prípady s oveľa silnejšou dôkazovou situáciou. Budem prekvapený, ak bude vyvodená trestná zodpovednosť čo i len za trestný čin marenia úlohy verejného činiteľa voči tomu, alebo tým, ktorí zariadili, aby sa vo veci Gorila ani len trestné stíhanie nezačalo.  

Neviem či „slávnostné" „odhalenie" Gorily, ako pravej, ministrom vnútra na tlačovej besede, spôsobilo u väčšiny  skôr šok alebo skôr úľavu, keďže bolo potvrdené to, čo si väčšina už dlhšie myslela a s napätím len očakávala potvrdzujúci rezultát, že tento nebezpečný Živočích skutočne žil a bol chránený. Tých ktorých to extrémne prekvapuje, by som chcel položiť otázku: Ak polícia a prokuratúra dlhodobo nie sú apolitické, čo od nich môžme v takýchto prípadoch očakávať

Demonštrovať v uliciach je síce pekné, ale osobne si myslím, že ak demonštrácie súčasne ľudí nevyzývajú k priamej demokracii, ako jediného efektívneho nástroja ako konečne donútiť pracovať našich služobníkov len tak, ako to chce pán daňový poplatník, demonštrácie nemajú ten efekt, ktorý by mohli inak mať. Najviac z nich vyťažia jednotlivci, ktorí sa chcú pri nich zviditeľniť. 

Nestačí voliť tú „správnu stranu". Tých ktorým leží na srdci "len" blaho ľudu tu bolo, je a bude neúrekom. Ak by sme vychádzali z toho, čo tieto sľubujú, tak podľa mojich skromných výpočtov, ak by splnili len polovinu z toho, mali by sme byť za jedno volebné obdobie minimálne na úrovni Rakúska, čo sa týka miery korupcie a životnej úrovne.     

V prvom rade je treba tlačiť na odpolitizovanie polície, prokuratúry a spravodajských služieb. Inak tu za pár rokov možno nebudeme mať Gorilu, ale celkom iste iného nového neTvora chráneného orgánmi činnými v trestnom obhajovaní.

Ďakujem za pozornosť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Z Nemecka urobila Merkelová hýbateľa Európy

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?