Soľ nad zlato? Nie. Kapitál nad soľ aj nad prácu

Autor: Marcel Burkert | 12.2.2012 o 8:35 | (upravené 28.4.2015 o 17:51) Karma článku: 9,13 | Prečítané:  1645x

Už dávno neplatí, že soľ je cennejšia než zlato. A nepotvrdzuje to len tá skutočnosť, že Slováci, v "časoch hojnosti" a "nulovej nezamestnanosti", v r. 2009 si dovolili opovrhnúť vlastnou soľou, ktorou nás "príroda" tak štedro obdarila a ktorú teraz nakupujeme v Rakúsku pod označením "Prešovská". 

Pozícia, ktorá doposiaľ výsostne patrila soli, pevne zaujali zahraničné investície, kapitál! Bez neho sa tu pomaly ani len prstom nepohne. Spoločnosť na čele s politikmi už neverí známej rozprávkovej múdrosti. Začali sme veriť, že bez zahraničných investícií by sme skončili na dlažbe bezmocní, odpísaní a navždy stratení. Je toto naozaj realita? Skutočne sú už mŕtve peniaze cennejšie než soľ a práca v tej našej tzv. bohabojnej krajine plnej tzv. veriacich vo vyššie hodnoty?

Nie je náhodou skutočným kapitálom odhodlanie, čisté chcenie, práca a vzdelanie?

Kam by to dotiahli napr. takí Nemci, ak by si po vojne založili svoje ruky a s nohami na stole čakali na kapitál zvonku, a až keby ho prišlo dostatok by sa odhodlali k tomu, že sa začnú vyhrabávať z trosiek, budovať svoje fabriky a mestá? Keby považovali, tak ako my dnes, kapitál za posvätný, a podmieňovali prácu len kapitálom, dnes by sotva dosahovali čo i len našu životnú úroveň.

Naša životná úroveň... Nie je do veľkej miery vykúpená, resp. vymenená za to, čo kedysi bolo slovenské?  Pre náš chorobný sklon ku korupcii, kradnutiu zo spoločného, rodinkárstvu, a kvôli našej neschopnosti pracovať pre blaho spoločnosti, ale zväčša len pre seba, sme to, čo bolo niekedy len naše, už nedokázali udržať, revitalizovať a ďalej sami rozvíjať. A tak nám nezostávalo asi nič iné ako veľkú časť nášho bohatstva predať aby sa o neho postarali iní. Ale to už je trochu iná téma.

(Pod kapitálom sa väčšinou rozumie majetok, ktorý sa používa vo výrobnom procese na dosiahnutie príjmu, inými slovami: kumulované investície).

Ľudia a práca tu boli dávno pred kapitálom aj pred poddanstvom; a čuduj sa svete: prežili. Z toho by malo jasne vyplývať, že najprv by tu malo byť úsilie pracovať a nie čakanie na kapitál, investície zo zahraničia.

Ani ja nie som proti kapitálu, majetku, hodnotám, ktoré ľudia vytvorili. Zďaleka nie. Nesúhlasím len s tým, že kapitál sa stáva modlou, či drogou na ktorej sme sa stali závislí. A ako je známe, každá závislosť je zlá. Peniaze sú dobré ako pomocník, ale škodlivé keď sa stanú pánom nad našim konaním, alebo v tomto prípade skôr: nekonaním.  

Keď človek prechádza krajinou sotva môže mať dojem, že práce pre nezamestnaných s nižším alebo nízkym vzdelaním je málo, žeby tu nebolo práce bez kapitálu. Možnosti tu sú, napr.:

- v odpadovom hospodárstve, v triedení odpadov,

- v zbere odpadkov z priekop okolo ciest, z prírody,

- v pomocných poľnohospodárskych a lesných prácach,

- v pomocných prácach pri výstavbe cyklistických ciest a cestičiek,

- pri budovaní kanálov, kde by mohla odtekať voda pri zvýšených hladinách riek, ktoré by zároveň mohli slúžiť v suchom počasí na zavlažovanie,

- pri čistení korýt,

- pri ťažbe štrku,

- pri vysádzaní stromov...

Je množstvo možností, tak prečo ich štát a obce nezačnú využívať na zamestnávanie nezamestnaných? Prečo napr. ministerstvo práce, obecné a mestské úrady nevypíšu výzvy, aby ľudia posielali námety a návrhy ako môžu nezamestnaní prispievať k zveľaďovaniu krajiny? Prečo sa nezavedú sociálne pracovné pomery? Nie sú úrady práce z podstatnej časti len pobočkami štatistických úradov?

Našu nezamestnanú pracovnú silu si štát šetrí a chráni pomaly viac než vyhynutím ohrozené druhy živočíchov. Aj keď mnohí nezamestnaní po tom ani netúžia.

Naozaj! Nič sa nedá robiť, treba začať robiť!

Priame zisky do štátnej kasy by takéto práce nepriniesli, nezvýšili by priamo HDP. Ale nepriamy prínos by určite mali. A nie malý. Napr. už len samotná krajina bez odpadkov pôsobí pozitívne na zahraničných turistov. Ešte dôležitejšie je to, že mnohí ľudia by tak mohli získať postrádaný pocit užitočnosti. Je známe, že "záhaľka je diablovou dielňou" a mnohí nezamestnaní jej prepadajú. Často prináša asociálne správanie, kriminalitu (ktorej riešenie stojí nemalé peniaze), fetovanie, vysoko aktívne plodenie detí, mnoho krát zo strany tých, ktorí sú neraz ešte sami deťmi, alebo sú sami sociálne odkázaní, čo predstavuje začarovaný kruh s ktorým ak sa neurobí rázny koniec vyvynie sa z neho dokonalá časovaná bomba. Život v rómskych osadách je toho najlepším dôkazom.

Okrem toho, ak by štátnym úradníkom, žijúcim z daní podnikateľov a zamestnancov v súkromnej sfére, sa čo i len na určitú dobu odopreli odmeny, keby sa prestali financovať mnohé neefektívne štruktúry v štátnej a verejnej správe, keby sa minimálne na 5 rokov zmrazili, ak už nie znížili, platy štátnych manažérov, poslancov, prezidenta a tímu okolo neho, pracovníkov našich ambasád a podobných zlatých flekoch, prokurátorov, sudcov atď., ktoré mnohonásobne prekračujú priemerné platy bežných daňových poplatníkov, z ktorých paradoxne žijú, tie peniaze by sa mohli použiť na podporu a rozvoj podnikania, na vytváranie ďalších pracovných miest, bez pomoci zahraničného kapitálu, zahraničných investorov (navyše oproti ktorým sú naši podnikatelia myslím si dosť diskriminovaní).

Naozaj nemáme dostatok síl a prostriedkov, surovín, vzdelaných ľudí, orgánov, ktoré majú v náplni práce meniť v tomto smere veci k lepšiemu, aby sme stáli viac na vlastných nohách ako na cudzích?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček Petra Schutza

Bez Kolíkovej nebude reforma ani zmysel koalície

Nevyčistila si stôl. Kdekto teraz kladie otázky s poctivým i nepoctivým zámerom

Dobré ráno

Dobré ráno: Po dovolenke povinná karanténa? Zatiaľ nikto nevie

Ako bude vyzerať dovolenková sezóna?


Už ste čítali?