Komu ubrať, aby mohli mať učitelia viac?

Autor: Marcel Burkert | 20.9.2011 o 12:30 | (upravené 28.7.2012 o 17:52) Karma článku: 17,12 | Prečítané:  3513x

Zrejme len málokto pochybuje o tom, že učitelia sú skutočne platovo diskriminovaný voči mnohým iným zamestnancom, ktorých platí štát. Netvrdím, že platové rozdiely nemajú existovať, ale ak priemerný učiteľ zarobí odhadujem cca 5% z celkového príjmu nášho euro poslanca, 15% z celkového príjmu poslanca slovenského parlamentu, 20% z príjmu okresného sudcu, 25% z priemerného príjmu prokurátora, alebo starostu obce, 30% z príjmu vojaka, 35% z príjmu pracovníka SIS, 45% z príjmu policajta, 50% z príjmu colníka..., tak je to choré, ak nie rovno zvrátené.  

Neplatí aj tu, že vplyvnejší, priebojnejší, lobistickejší, či vtieravejší vyhráva? Dokonca niekoľnásobne ? Nejde tu o platovú diskrimináciu, minimálne učiteľov? Veď si len zoberme, že ešte v r. 1990 bol základný plat poslanca federálneho zhromaždenia stanovený na dvojnásobok priemernej mzdy, čo vtedy ešte vyvolalo medzi ľuďmi rozhorčenie.    

Už len fakt, že štát rozdeľuje zamestnancov svojich jednotlivých rezortov na tých, ktorí mu slúžia (viď zákony o štátnej službe...) a tých, ktorí pre neho „len" pracujú, ako učitelia, lekári..., o niečom hovorí. Pritom len čo sa týka učiteľov, tak títo nie len učia, ale sú zároveň aj strážnikmi, vychovávateľmi, hodnotiteľmi, či kontrolórmi, byrokratmi, poradcami, informátormi, vzormi... No napriek tomu učitelia tomuto štátu podľa neho neslúžia.

Ak sa v tomto má niečo zmeniť zásadnejším spôsobom, nie len kozmeticky, nestačí len demonštrovať, štrajkovať. Kompetentní sa radi vyhovárali, vyhovárajú a budú vyhovárať na to, že oni by radi učiteľom finančne pomohli, lebo si to zaslúžia, ale nie je z čoho. Preto je potrebné poukazovať na konkrétne plytvania financiami v štátnej správe a žiadať od kompetentných nápravu. Inak sa sotva niečo zmení.  

Už viac krát som poukazoval na to, koľko financií sa zbytočne míňa „len" na takom policajnom prezídiu. Zdá sa, že ani samotnému ministrovi vnútra, ako členovi vlády nevadí nie len stále umelo nafúknutá, finančne zbytočne nákladná, aj keď málo efektívna štruktúra polície, ale ani zjavná deformácia, ktorou sú prehnane štedré príplatky za riadenie. Tieto majú na jednotlivých úradoch ministerstva alebo polície už obyčajní riaditelia odborov a vedúci oddelení, aj keď riadia neraz minimum ľudí a neraz umelo vytvorené odbory alebo oddelenia. Pritom okrem riadenia spravidla nič iné nerobia a ak, tak len naoko. Riadenie, ak je vôbec koho riadiť, je ich hlavnou náplňou práce za ktorú už berú funkčný plat (samozrejme zvýšený o jednu platovú triedu oproti priamym bežným podriadeným). A nie len to, ale aj tzv. osobný príplatok, ktorý môže dosahovať až 100% z funkčného platu, majú vo všeobecnosti dvojnásobne vyšší oproti priemeru svojich podriadených. Len tento osobný príplatok sám osebe tak dosahuje často krát výšku celého učiteľského platu. Takmer podobne je to aj s príplatkami za riadenie už od úrovne riaditeľov odborov. Aj keď ich náročnosť práce, rizikovosť a zodpovednosť (ak nepočítame politickú...) je sotva vyššia než u učiteľa ZŠ, minimálne v Jarovniciach.

Minimálne ministra školstva a ministra sociálnych vecí by takéto a podobné veci mali zaujímať pri rokovaniach o štátnom rozpočte.

Samozrejme, že ministerstvo vnútra zďaleka nie je jediné medzi rezortmi, kde sa živia prebujnené štruktúry, umelé miesta, nákladné, ale minimálne účelné projekty financované z fondov EÚ, teda z vreciek daňových poplatníkov, a kde sa štedro rozdávajú peniaze aj drobným manažérom poväčšine len za schôdzovanie, tabuľkovanie, kontrolu pravopisných chýb na písomnostiach spracovaných podriadenými, a pod.

Čo osobne považujem za najzvrátenejšie plytvanie, okrem 100.000 eurových doplatkov sudcom Najvyššieho súdu, sú výdavky na príjmy a všemožné paušálne náhrady našich euro úradníkov a euro poslancov, ktoré sú predpokladám na rovnakej úrovni ako príjmy euro poslancov tých krajín, kde je priemerná mzda niekoľko násobne vyššia ako u nás. Z akého titulu sú oni platovo zrovnoprávnení a 99,999% Slovákov, ktorí tiež patria do EÚ, nie? To dáme napr. aj pracovníkom Interpolu Bratislava taký istý príjem ako majú pracovníci Interpolu Lyon? Ak sú raz Slovensko a iné krajiny ekonomicky slabé tak v príjme ich euro poslancov by sa to na základe nejakej právnej normy malo premietnuť; veď do spoločného mešca EÚ, z ktorého dostávajú svoj plat, prispieva pomerným dielom každý štát. Príjmy poslancov chudobnejších krajín sotva sponzorujú daňoví poplatníci bohatších krajín. Myslím si, že prácu europoslanca by zvládla na slušnej úrovni celá rada ľudí aj za polovičný plat a ešte by bola nadmieru spokojná a možno by ani od dobroty nezneužívala svoje nekonečné výhody, ako napr. táto vzorka euro poslancov: http://dotsub.com/view/01ad2718-073c-474a-ac40-c7a72e199d55

Podobne je to so super luxusnými služobnými vozidlami ústavných činiteľov, klimatizovanými, a vôbec prehnane luxusne zariadenými kanceláriami, ktoré si užívajú naši „papaláši", spravidla už od úrovne sekčných riaditeľov, ich zástupcov, viceprezidentov a pod. na nie jednom ministerstve. Užívajú taký luxus, aký užívajú ich kolegovia z oveľa bohatších krajín. Nech si užívajú, ale malo by to byť až keď priemerný plat našich spodných 80% pracujúcich bude dosahovať úrovne ekonomicky o dosť silnejších krajín.   

Pán minister školstva a pán minister sociálnych veci, toto je iba pár z mnohých príkladov, kde by sa dalo začať šetriť a ušetrené použiť na zmenšenie priepasti proti ktorej demonštrovali uplynulý týždeň učitelia. 

PS.: O tej priepasti by samozrejme mohlo rozprávať aj 90% pracujúcich v súkromnej sfére.         

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

EKONOMIKA

Bankomaty majú výročia. Takto vyzerali pred 50 rokmi

Prvý bankomat dali do používania v roku 1967 v Londýne.


Už ste čítali?