Vážení priatelia; áno. Tento krát z policajného prostredia

Autor: Marcel Burkert | 28.6.2011 o 3:02 | (upravené 18.10.2013 o 18:50) Karma článku: 10,21 | Prečítané:  3105x

Možno poznáte český film „Vážení přátelé, ano", teda, inými slovami: stotožňujem sa s vami, mocnými, ak nemám mať problémy, natočený tesne pred nežnou revolúciou, v hlavnej úlohe s Milanom Lasicom, kde stvárňoval na oko nechápavého Bohouša, ktorého nečakane vymenovali za riaditeľa jedného socialistického podniku, vyrábajúceho záchodové misy, kde zistil ako to všetko funguje, resp. nefunguje a o čom to všetko je. Tento film skrytým vtipným spôsobom odhalil veľa z komunistického zmýšľania. Nedávno som si na neho po rokoch spomenul len čo som začal čítať článok o policajnom okresnom riaditeľovi v NMnV, ktorý vraj nepochopil nové smerovanie Policajného zboru a preto musel prísť o svoj post.

Radšej sám, predvídavo, prv než ho stihli odvolať, si priznal chybu a podal žiadosť o uvolnenie z funkcie. Ale krajský riaditeľ vyhlásil, že sa na svoj post môže vrátiť, ak pochopí. Pochopí nové smerovanie PZ. Akoby toto smerovanie nepochopil ani tým, že si uznal svoju chybu a vyvodil voči sebe zodpovednosť. Musel tak klesnúť „až" na funkciu samostatného zástupcu okresného riaditeľa, ktorý nerobí nič, len zastupuje bez toho aby súčasne riadil nejaký odbor. Už len tento fakt sám o sebe, ten "ohromný prepad" z vysokej funkcie, hovorí za seba. Veď sa dostal ešte na lepšiu funkciu, kde za ten istý plat (nejaké drobné nerozhodujú) nebude niesť žiadnu zodpovednosť, ak nepočítam čas, kedy nebude riaditeľ v práci. Už len tento fakt sám o sebe ďalej poukazuje na to, na čo boli vytvorené a doposiaľ sú udržiavané samostatné funkcie zástupcov. Je to neskutočné, na čo všetko si tento štát pri svojej zadĺženosti dovolí míňať peniaze. V tomto prípade na "odkladacie funkcie", ktoré sú dobré tak maximálne na to, aby na nich mal niekto viacej času na rozmýšľanie; za neskutočný plat. A ak rozmýšľanie padne na úrodnú pôdu, ak dotyčný pochopí, stotožní sa, aj keď s nezmyslami, vtedy má šancu na kariérny postup; v tomto prípade na návrat na pôvodnú stoličku. Ako za socializmu.  

Čoho sa tento riaditeľ dopustil? Policajtom hliadkovej služby uložil uložiť minimálne 2 blokové pokuty za službu a za mesiac musia každý odhaliť jeden alkohol za volantom.

Tomuto riaditeľovi, aj keď s ním nemusíme súhlasiť, sa až tak nečudujem. Prečo? Lebo pokiaľ sa nemýlim v novom systéme hodnotenia polície stále platí pre policajtov plán o koľko viac prípadov tých ktorých trestných činov a priestupkov majú odhaliť.

Okresní policajní riaditelia potom zákonite stoja pred dilemou, ktorú ako sa zdá nikto z prezídia ani po pol roku dostatočne a zrozumiteľne nevyriešil. A ak nastane problém, že nejaký novinár poukáže na nezmyselný pokyn nejakého riaditeľa, majúci korene v spomínanej nevyriešenej dileme, tak takému riaditeľovi nezostáva nič iné len skloniť hlavu a tváriť sa, že si uznáva svoj „omyl", že vidí veci v súvislostiach... ak nechce padnúť nižšie ako reálne hrozí, alebo mať problémy. Jednoducho tu platí Bohoušovo: "Vážení přátelé (rozumej vedenie PZ), áno."  

Hlavné tézy, ktoré sa prelínali spomínaným filmom, a ktorých protagonistom bol stranícky šéf podniku, neustále napomínajúci Bohouša, ešte ako nie riaditeľa, sú už pár volebných období udomácnené aj v Policajnom zbore, len vždy v iných formách a sloganoch.

Tu sú:

„Bohouši, nezapomeň, ješte nedávno jsi byl kádrová nula, a kde jsi teď?!"

„Musíš si to nechat projít hlavou, a neklást nevhodní otázky!"

„Všechno se vším souvisí, Bohouši."

„Nezapomeň, všichni jsme na stejní lodi!"

„Bohouši, musíš vidět věci v souvislostech!"     

PS.: Aj keď vo svojich policajných článkoch kritizujem najmä prebujnenú a málo efektívnu štruktúru Policajného zboru, chorý systém fungovania polície a pod., čo nezmenila ani najnovšia reforma Policajného zboru, iba sa tak tvári, to neznamená že ospevujem staré policajné vedenie polície. To zďaleka nie.

Ukážka z pôvodného filmu: http://www.youtube.com/watch?v=sT4wjVXdx18

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.

SVET

Bývalý populista Fico nás zradil, znie z Poľska aj Maďarska

Fico o budúcnosti v jadre EÚ hovoril už na jar, médiá si to nevšimli.


Už ste čítali?