reklama

Nadávať na USA je "in"

Medzi tvrdých kritikov USA patrí aj môj dobrý kamarát, ktorý do štátov po revolúcii odišiel za lepším životom. Nedbal na všetky tie varovania..., ktoré v časoch socializmu sme tak často počúvali,

Písmo: A- | A+
Diskusia  (193)

napr., že ide o prehnitý kapitalizmus, krajinu imperialistov, vykorisťovateľov a žobrákov. Dnes je obhajcom štátu, ktorý nie len nám na desaťročia implantoval totalitný režim a rozhodujúcou mierou stál za tankistickým potlačením pokusu o zmenu. Dokonca popiera, že by úroveň dodržiavania základných ľudských práv bola v Rusku iná než v USA...

Nuž je zaujímavé, že nikto neuteká, ani nikdy neutekal za lepším životom do Ruska, Bieloruska aj keď tieto sú bližšie ako USA. Bližšie sú nám aj kultúrne aj jazykovo. Navyše Rusko, minimálne čo sa týka surovín, je veľmi bohatá krajina. Odhadujem, že 99 ľudí zo sto, ak by si malo vybrať, uprednostnilo by zrejme žitie v USA pred Ruskom, alebo pred Čínou, ďalšou "demokratickou a ohľaduplnou" veľmocou. A to nie len z ekonomických dôvodov, ale aj pre rozdielnu úroveň dodržiavania základných ľudských práv, vymáhania práva, korupcie, byrokracie a možností uplatnenia sa.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Napriek tomu USA jasne vedie v rebríčku najnepopulárnejších krajín.

Ľuďom na Američanoch asi najviac prekáža ich zahraničná politika. Nechcem ju obhajovať, len si myslím, že ak by takúto moc a vplyv, akú majú dnes USA mali Čína, Rusko, alebo Irán, je veľmi otázne, či by túto moc nezneužívali ešte viac. Môžme si napr. spomenúť na pomery v povojnovom Západnom a vo Východnom Nemecku. Ako je známe, v NSR bola demokracia a prosperita, aj keď bola v područí nenávidených USA, ako jednej z víťazných mocností. Na strane druhej, v NDR, ktorá bola v područí Ruska, resp. ZSSR, nielen že životná úroveň bola oveľa nižšia, ale strieľali tam zo strachu na hraniciach tých, čo chceli újsť do "prehnitého kapitalizmu", a to len preto, aby nemohli svedčiť, že tento nie je až tak prehnitý ako ho chceli vidieť predstavitelia komunizmu. Že sme zaťažení, čo sa týka mocností, iba, alebo hlavne na Američanov, tomu nasvedčuje napr. aj to, že vpád Číny do Tibetu a následné čistky na demonštrantoch neboli našimi politikmi hádam vôbec odsúdené, ale zásahy NATO na Balkáne alebo zásah USA v Iraku boli mnohými z nich kritizované alebo aj odsúdené. Pritom Tibet nebol podozrivý ani z držby jadrových zbraní ani tam nedochádzalo k vraždeniu civilistov. Išlo čisto o zištné obsadenie krajiny. Nehovoriac o tom, že pokútne dovážaný čínsky tovar už dopomohol k bankrotu nejednej našej odevnej firmy. Stále nám však v žalúdku ležia Američania.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Slovensko nikdy svoju moc navonok nezneužívalo, ale nemalo na to ani možnosti. Vo vnútri štátu sa však moc, čo pamätám, vždy zneužívala a využíva ako sa len dá. Preto si len ťažko predstaviť čo by ľudia našich kvalít vystrájali ak by sedeli v americkej vláde...

Môj synovec mi raz v súvislosti s výlučne negatívnymi vyjadreniami Jozefa Ráža na adresu Američanov, povedal, že nemá pocit, že ak sa niekde objaví ropa tak tam Američania napochodujú a jednoducho si ju vezmú, ako to tvrdil Ráž. Má pocit, že za ňu riadne platia. Irak zďaleka nebol nevinnou krajinou, aj keď sa tam jadrové zbrane nenašli. Takéto intervencie by si žiadalo urobiť aj v iných krajinách. Oficiálne a skutočné dôvody intervencií sú naozaj rozdielne veci, ale postup USA väčšinou podporila napr. aj naša krajina. Američania ťahajú Európu z kaluže, do ktorej sa stále Európa dostála vlastnou vinou. Prvá a druhá svetová vojna sú toho príkladom. Studená vojna je ďalším príkladom. Ak Jozef Ráž sympatizuje s Rusmi, lebo sú inteligentní, resp. každý z nich dokáže niečo hodnotné zarecitovať, pričom žiadneho blbca tam údajne nestretol, treba sa pozrieť aj na to, čo národ, ktorý na počkanie dokáže recitovať Puškina urobil s východnou Európou za posledných 50 rokov. A čo urobil zo seba za posledných 90 rokov napriek možnostiam a bohatstvu ktoré má?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

"Títo hlúpi a tlstí Američania, za Európanov položili nemálo životov. Museli to robiť? A aj keby v tom bola určitá vypočítavosť, životy jednoducho položili, a položili ich zväčša jednoduchí ľudia." Rusi neboli vypočítaví, keď po 2. svetovej vojne nastolili v mnohých okolitých krajinách svoj totalitný režim? To zas nebolo až tak dávno. Navyše k zmene ich donútili pomery. Neurobili to na základe vlastného osvietenia.

"Títo hlúpi Američania majú v zozname 500 univerzít sveta v prvej desiatke 6 univerzít. Žiadna slovenská univerzita sa do toho zoznamu ani len nedostala. V tej prvej desiatke sú len dve európske univerzity. A tieto dve univerzity sú univerzity z Veľkej Británie, krajiny ktorá je kultúrne podobná USA asi najviac. Z tejto krajiny obéznych ľudí je možno úplne najviac držiteľov olympijských medailí. Z tejto krajiny hlupákov vychádza väčšina držiteľov Nobelových cien. V tejto krajine prebieha najviac vedeckých výskumov na svete. Že Rusi majú podľa Ráža najlepšie zbrane na svete? No to je mi prvenstvo... Popravde, ktorých zbraní v rukách sa mám viac báť? Zo skúseností tu ani nie je o čom rozmýšľať. Nehovoriac o tom, že v časoch keď v Rusku treli bežní občania biedu, ich "slobodne" zvolená vláda vrážala miliardy do zbraní. Údajne preto, aby ich nemohlo ohroziť NATO, do ktorého patrí dnes už aj SR a mnohé ďalšie krajiny z područia bývalého ZSSR."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

"Možno tá kritika Američanov pramení aj zo závisti ktorá je v našom národe akoby zakódovaná. Najprv sme nadávali na Čechov, keď to bolo aktuálne, teraz nadávame na Maďarov, Česi nadávajú na Nemcov a spoločne všetci nadávame na Američanov. Pritom z 90% pozeráme americké filmy, počúvame americkú muziku, využívame predmety, ktoré boli vynájdené Američanmi. Najpredávanejšie nealkoholické nápoje a občerstvenie sú americké. Nikto nás nenúti tieto veci užívať a spotrebovávať." Je síce pravdou, že USA veľmi veľa spotrebuje a vyprodukuje veľké množstvo odpadov, ale položme si otázku, či by sme boli iní my, ak by sme boli na takej istej životnej úrovni, ak by sme si mohli dovoliť to, čo si môžu dovoliť USA. Čo sa týka odpadov, určite nejeden z Vás si všimol tie tony odpadkov, plastových fliaš a pod. okolo našich ciest, nespočet čiernych skládok dokonca pri našich riekach atď.

Je zaujímavé, že optimizmus Američanov nezlomili ani strádajúce automobilky, ktoré rok za rokom vytláčajú z vlastnej krajiny draví japonskí výrobcovia, ani pád energetického giganta Enron, krach bánk a iné. Navzdory týmto a aj iným problémom (vysoké zadĺženie štátu...) americká ekonomika stále patrí k svetovej špičke a to najmä vďaka vojenskému priemyslu, oblasti technológií, počítačových softwérov a strategicky cenných procesorov, kde u posledných dvoch „položiek" americké firmy údajne ovládajú až 90% svetového obchodu. Tvrdí sa, že mladý americký národ vďačí za svoje výkony tomu, že odmietli veľkú časť zväzujúcich európskych tradícií. Američania nikdy nepoznali silu socializmu a teda ani lákavé sľuby o štáte - opatrovateľovi, ktorý sa o všetkých spravodlivo postará. Namiesto čakania na zázrak nastúpilo krédo tvrdej práce, spoliehanie sa na vlastné schopnosti a rovnosť príležitostí. Celá stovka z terajších cca 490 amerických miliardárov údajne vyrástla z úplnej nuly. Vie si to niekto predstaviť u nás, že by to išlo bez známostí a pod.? Američania vedia, že vďaka niekoľkým ťahúňom (po našom „bezohľadných nenažratých kapitalistov"...) bohatne i zbytok krajiny. Lebo kto vie zarábať, nenechá ležať peniaze ľadom. Investuje, vyrába, zamestnáva a prepúšťa.

Samozrejme, vidím aj negatíva USA, ale tie sú vo všeobecnosti tak známe, že písať o nich by nemalo význam; zvlášť keď to vedia oveľa lepšie mnohí iní. Záverom: Zaujímalo by ma, či by naši určití politici boli takí lojálni a servilní Rusku, ak by ropa a plyn neprúdili z východu, ale z USA a ako by sa v takom prípade vyjadrovali alebo nevyjadrovali o tejto krajine v súvislosti s hospodárskou krízou.

Použitá lit. pri predposlednom odseku: USA západ, Radek ADAMEC, vydavatel: FREYTAG & BERNDT.

Súvisiaci článok: http://burkert.blog.sme.sk/c/225381/ucit-sa-mozme-dokonca-aj-od-americanov.html

Marcel Burkert

Marcel Burkert

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  400
  •  | 
  • Páči sa:  51x

Bývalý VIP bloger, od 19.11.2021 síce nie zmazaný, ale umlčaný. Viac v článku „Tak ste ma tu umlčali". Okrem toho aj bežec na dlhé trate a dekonšpirátor; teda má za to, že za zlom vo svete nie sú Židia, ani tajné spolky a dokonca ani USA, ale nadvláda rozumu nad citom, resp. prepestovaný rozum, absolútna neznalosť zmyslu života, duchovná lenivosť. Neschvaľovateľ ruskej okupácie Ukrajiny, kritik socializmu s „ľudskou tvárou", aktívny skeptik poukazujúci na nebezpečenstvá vyplývajúce zo pseudohumanizmu, fanatického multikulturalizmu. z totálne prekrúteného učenia proroka Mohameda jeho následovníkmi, širenia ich politickej ideológie pod maskou náboženstva, slepej viery v toto učenie zo strachu pred fanatikmi, alibizmu moslimských a tiež európskych lídrov, ktorí otvárajú dvere tejto "novej" totalitnej ideológii. Zoznam autorových rubrík:  Očkovanie a Covid ZdravieDuchovné otázkyRómska otázkaMuž a ženaŠkolstvo a výchovaIslam a zahraničná politikaOchrana prírodyEnvironmentálna kriminalitaPolícia s.r.o. pátraDúbravka, BratislavskoPotulky D. Kobylou a okolímPotulky BratislavouPotulky Slovenskom a ČRPotulky RakúskomPotulky EurópouPotulky IslandomPotulky USAPotulky Afrikou a ÁziouPolitika a spoločnosťEkonomikaMarenie výkonu cestnýchkontrolMaratóny experimenty 1992-2009Šport inakNadávať na USARusofilom a socialistomSpravodlivosť & NesúdnosťVýroky na zamyslenie 2/2016

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu