Aj Smer chcel riešiť rómsku otázku! Ale len v opozícii

Autor: Marcel Burkert | 12.3.2010 o 22:20 | (upravené 1.10.2014 o 20:41) Karma článku: 5,49 | Prečítané:  2207x

Pre mnohých to bude možno znieť neuveriteľne, ale Smer pred cca 8 rokmi vážne chcel vážne, resp. zásadne riešiť rómsku otázku a to politicky odvážnym, nepopulárnym, ale veľmi potrebným opatrením, na ktoré sa doposiaľ nikdy neodhodlala žiadna vláda a žiaľ, alebo samozrejme?... ani tá, ktorej v súčanosti dominuje práve Smer.

Tento, ústami svojho predsedu, dnes predsedu vlády, pred 8 rokmi tvrdil, že v r. 2010 bude na Slovensku 800-tisíc zväčša na štát odkázaných Rómov, čo bude sociálne ťažko únosné. Preto vtedy prichádzal Fico s návrhom zákona účelom ktorého bolo pomôť zvrátiť nepriaznivý populačný rast u Rómov.

Podľa vtedajšieho návrhu mal štát podporovať sociálnymi dávkami a prídavkami na deti iba rodiny s maximálne tromi deťmi a na ďalšie deti, ak si dobre pamätám, bolo podľa návrhu možné nejakou formou uplatňovať úľavu na dani z príjmu rodičov. (Novinový článok, z ktorého čerpám, neuvádzal ďalšie konkrétnosti, ako napr., či by zákon mal aj spätnú účinnosť atď.).

Neviem, či daný návrh Smeru sa dostal aspoň do prvého čítania (skôr išlo len o silácke reči Fica), ale za zmienku stojí, že vtedy ho v novinách kritizoval Ľubomír Jurina (ljurina@hnx.sk), lebo podľa neho išlo o diskriminačný návrh. Podľa neho rodinné prídavky patria všetkým deťom bez ohľadu na poradové číslo. Bol by som však zvedavý, ako by pán Jurina nazval jav, keď mnohí mladí pracujúci ľudia s nízkym príjmom si len ťažko môžu dovoliť dve alebo viac detí, lebo nemajú na byt, ale na strane druhej sa musia cez dane skladať na sociálne dávky a rodinné prídavky aj tým, ktorí absolútne nezodpovedne privádzajú na svet jedno dieťa za druhým; aj keď z vlastného vrecka nevyživovali, nevyživujú a s najväčšou pravdepodobnosťou ani nikdy nebudú vyživovať ani jedno zo svojich detí.

Žiaľ, od slov k činu bolo a aj je stále veľmi ďaleko. Žiaľ, alebo samozrejme? aj v Smere.

Poznámka:

Článok bol administrátorom stiahnutý z titulky a preradený do rubiky Súkromné. Preto sa pri ňom nezobrazuje karma. Po stiahnutí z titulky som ho trochu upravil, aby ani náhodou nikto z čitateľov nemohol mať dojem, že vyvoláva rasovú neznášanlivosť, paušalizovanie a pod.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dočkali sa obchodníci aj veriaci, opatrenia uvoľnili po piatich mesiacoch

Uvoľňovanie opatrení proti Covid-19 ohlasoval Matovič. Nové pravidlá začnú platiť v pondelok.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Dve poučenia z Petříčka

Vedieme rovnaký zápas o to, kam patríme. Bez Zemana, ale s Matovičom.

Covid automat: V čiernej farbe už nebude žiadny okres

Slovensko postúpi do III. stupňa varovania.


Už ste čítali?