reklama

Na "strechu Slovenska" za ideálneho počasia & Komu slúžia odstránené reťaze na Gerlachu

Tento článok ma 3 časti: všeobecnú, osobitnú, s podnázvom: Kto a prečo na Gerlachovskom štíte odstránil reťaze a značenie a komu to slúži, a fotografickú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (90)

Kým Mont Blanc „odolával“ ľudskej nohe "len" do roku 1786, a kaukazský Elbrus ešte ďalších 56 rokov, Gerlachovský štít, resp. hora, ktorá dnes nesie tento názov, bola oficiálne „zdolaná“ až v roku 1866, teda o 78 rokov neskôr ako Mont Blanc, a to rakúskymi dôstojníkmi, ktorí sem prišli kvôli kartografickým prácam. 

Faktom je ale aj to, že Gerlachovský štít sa napriek vyššie uvedenému prvenstvu nemôže (a určite ani sám nechce) „pýšiť“ tým, že z danej trojice je najťažšie zdolateľný. Nič to však nemení na tom, že dostať sa na „strechu Slovenska“ a bezpečne z nej aj zísť, to vyžaduje takmer takú, alebo možno porovnateľnú kondíciu, aká je nutná na zdolanie nie jednej alpskej štvortisícovky, sprístupnenej klasickými turistickými trasami, ku ktorej je možné prísť lanovkou a výrazne tak znížiť celkové prevýšenie. Zvlášť ak je túra rozdelená na dva alebo tri s prespaním na vysokohorskej chate v 3.500 metrovej nadmorskej výške. Samozrejme, v takej výške sa ťažšie dýcha, ale menším prevýšením sa fyzická náročnosť takmer vyrovnáva. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V každom prípade vyjsť na Kriváň, Rysy a pod., ktoré sú oproti Gerlachovskému štítu nižšie ani nie o 200 metrov, je napriek tomu iná „kapusta“, resp. tieto výstupy sú z iného súdka ako výstup na Gerlach. O tom sa na "mieste činu" presvedčili už mnohí, ktorí si mysleli, že ak v pohode vyšli na Kriváň, Rysy a pod., tak tak viacmenej bez problémov vyjdú aj na najvyššiu horu Slovenska, zvlášť za pomoci horského vodcu. Ten ale ťahať na vrchol nikoho nebude. 

Kto z bežných turistov na Gerlachu ešte nebol a plánuje na neho vystúpiť, mal by počítať nie len s tým, že služby horskému vodcu, bez ktorého sa ako bežný turista na Gerlach legálne nedostanete, budú "niečo" stáť, ale aj, alebo najmä so zvýšeným rizikom padajúcich kameňov pred ktorými vás horský vodca ochrániť nemusí. Tiež treba rátať aj s prekonaním vyše 1.000 metrového prevýšenia v ťažkom, neznačenom, neprehľadnom a nezaistenom skalnom teréne v spleti žliabkov, malých rázsoch alebo skalných rebier, ktoré nútia lezcov ísť neraz po štyroch hore, dolu, hore, dolu. Skúsený spoločník je tu nevyhnutný. Pri nevhodnom alebo zhoršenom počasí sa vyššie uvedená náročnosť logicky ešte prudko zvyšuje, v násobkoch. Len samotný vrch Gerlachu si už vzal desiatky ľudských životov, horolezcov a turistov. Preto na Gerlachovský štít len za pekného a stáleho počasia a so skúseným vodcom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kto a prečo na Gerlachovskom štíte odstránil reťaze a značenie a komu to slúži

Kto na Gerlachu bol, vie, že kedysi vyznačená a zaistená trasa na vrchol už neexistuje. Z istenia zostali len holé zabetónované oká. Bývalé zaistené miesta uľahčovali záujemcom o Gerlach bezpečnejší výstup, alebo zostup, no boli tak maskované v spletitom teréne, že len najskúsenejší vedeli kde sú. Sú to hlavne horskí vodcovia, horská služba a iní skúsení horolezci. Reťaze ale zmizli. Tie nové reťaze, ktoré dal namontovať bývalý prezident Schuster. Mohol ich zobrať len niekto z tejto trojice. Kto to urobil? A prečo? Kvôli bezpečnosti ľudí??? A množstvo ďalších otázok sa hrnie na jazyk. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Prečo v iných vyspelých krajinách Európy je najvyšší vrchol krajiny považovaný za srdcovú záležitosť všetkých obyvateľov tej ktorej krajiny a poverené inštitúcie robia všetko pre ich bezpečnosť ak sa tam rozhodnú vyjsť? Zoberme si Francúzsko a jeho Mont Blanc, Španielsko a jeho Pico de Anneto, Slovinsko a jeho Triglav, Rakúsko a jeho Grossglockner, či Nemecko a jeho Zugspitz. V týchto spomenutých krajinách ročne pribúdajú kilometre zaistených ciest tzv. viaferraty, alebo kletterstiegy, len na Slovensku zaistené cesty ubúdajú. Technické úseky výstupu na Gerlach klasickou cestou sa podobajú výstupu Závojovým vodopádom v Slovenskom raji. Preto si predstavme, že horská služba Slovenského raja, ktorá uvedené technické pomôcky buduje, jednoducho uzavrie prístup ku Závojovému vodopádu rampou a bude tam vyberať nehorázne poplatky za prevedenie rebríkmi vodcom. A nikoho tam iného nepustí, len za poplatok v doprovode vodcu. Samozrejme, Že sa to nedá porovnávať? Gerlach a Závojový vodopád? Áno, Gerlach je nad 2.000 m, príde tam hmla, zvraty počasia a podobne. Lenže tá istá výška a tie isté podmienky sú aj na vedľajšom Slavkovskom štíte, kde ale vedie normálny značkovaný chodník a je prístupný pre každého návštevníka. Žeby išlo o komerčné správanie? v štýle: "Potrebujete ísť na Gerlach. Objednajte si nás"...??? Keď pôjdete na M. Everest nemusíte mať vodcu, ale radi si ho objednáte. “

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Bližšie tu: http://hiking.sk/kremnicka/vhtn.html

V tejto súvislosti si dovolím poukázať na názor navrhujúci opätovné vyznačenie trasy, nabitie reťazí a pod. s tým, že každý, kto chce ísť na Gerlach zaplatí vstupné, dajme tomu 30 EUR pre TANAP, môže ísť; ak podpíše, že si je vedomý že môže spôsobiť iným zranenie a zároveň si je vedomý, že môže zranenie utrpieť. Ak sa necíti nech si objedná horského vodcu, ktorý ho tam trebárs aj vytiahne. Z hľadiska ochrany prírody by sa vydal denný limit.

Určite je to minimálne na zváženie. Lebo dnes na jednej strane je tu možnosť bezpečného výstupu na vrchol po nevyznačenej a nezaistenej trase s horským vodcom, ale na strane druhej sa na vrchol neraz na čierno vydávajú na vlastnú päsť aj bežní turisti čím zvlášť na nevyznačenej a nezaistenej trase riadne riskujú. Čo je bezpečnejšie a čo nebezpečnejšie? O čo tu ide v prvom rade? O biznis alebo o bezpečnosť?  

Doplnené z diskusie (Nathanael):

"Gerlach nie je najlahsi kopec. Bez technickeho zabezpecenia a znacenia tam mozu mat ludia problemy. Nehovoriac o zlom pocasi. ALE toto nie su argumenty pre to, aby fungoval rezim, aky dnes funguje. Pretoze bez zabezpecenia, bez znacenia a v zlom pocasi by rovnako narocne a nebezpecne boli mnohe trasy, ktore dnes zabezpecene a vyznacene su. Takze tu vonkoncom nejde o to, ze sa to neda. Orlia prt v susednom Polsku ukazuje, ze ako-tak bezpecne sa da urobit v podstate akakolvek trasa. Gerlach urcite tiez.
Sucasny model naozaj nema nijake logicke opodstatnenie. Logiku ma len to, ze vodcovia chcu mat svoj kseft. Ano - prisli by o pracu. Lenze to je podobny argument, ako keby sme naschval rozbijali okna, aby sklenari mali pracu. Pointa je v tom, ze by mohli robit nieco uzitocnejsie...
Otazka je, ako je vlastne mozne sucasny stav zmenit. Turisticke organizacie by vyznacenie a zabezpecenie vystupovej cesty na Gerlach vdacne poriesili vo vlastnej rezii. Z hladiska ochrany prirody vybudovanie trasy tiez nemozno odsudit - hodnota Gerlachu nie je vyssia ako hodnota Krivana. Otazka teda je, akym zakonnym sposobom moze turisticka obec donutit kompetentne organy zmenit sucasny stav. Pretoze situacia je nemenna prave preto, ze kompetentnym je to jedno, pripadne sa nejakym sposobom na ksefte podielaju..."

Foto z výstupu na Gerlach za ideálneho počasia:

Pred Sliezkym domom, od ktorého túra začína.
Pred Sliezkym domom, od ktorého túra začína.  
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Dolnou Kvetnicou
Dolnou Kvetnicou 
nástup na Velickú próbu
nástup na Velickú próbu 
Skalný prah velickej próby
Skalný prah velickej próby 
Bradavica (2.476 m)
Bradavica (2.476 m) 
Obrázok blogu
Velická dolina. Vľavo Východná Vysoká (2.428 m).
Velická dolina. Vľavo Východná Vysoká (2.428 m).  
Východná Vysoká - detail.
Východná Vysoká - detail. 
Obrázok blogu
Spiš, a za nim Šariš, a za ním Zemplín, a potom už len Ukrajina, Rusko...
Spiš, a za nim Šariš, a za ním Zemplín, a potom už len Ukrajina, Rusko... 
Úplne vzadu Slanské vrchy (nad Prešovom) a pred nimi Branisko. A za ešte ideálnejšieho počasia je z končiarov V. Tatier vidieť aj Vihorlat a niekedy aj ukrajinskú Hoverlu,  rumunské pohorie Rodna, či v noci rozsvietenú Budapešť.
Úplne vzadu Slanské vrchy (nad Prešovom) a pred nimi Branisko. A za ešte ideálnejšieho počasia je z končiarov V. Tatier vidieť aj Vihorlat a niekedy aj ukrajinskú Hoverlu, rumunské pohorie Rodna, či v noci rozsvietenú Budapešť. 

Podľa príspevku, ktorý je tu: http://www.treking.cz/archiv/nejkrasnejsi-vyhledy.htm?full_discussion=true&id_comment%5B%5D=8420 Tatry sú unikátne - Je z nich vidieť Karpaty 7 krajín. Vrátane rakúskych a českých. 

V strede tá "pyramída" ja vyhasnutá sopka Lysá Stráž (699 m) pri Prešove, a to vedľa napravo je jej o 40 metrov vyššia sestra Stráž, pod ktorou je dedina Fintice, kde sa natáčal film Pásla kone na betóne; súčasť Spišsko-Šarišského medzihoria. Úplne vľavo je pohorieČergov.
V strede tá "pyramída" ja vyhasnutá sopka Lysá Stráž (699 m) pri Prešove, a to vedľa napravo je jej o 40 metrov vyššia sestra Stráž, pod ktorou je dedina Fintice, kde sa natáčal film Pásla kone na betóne; súčasť Spišsko-Šarišského medzihoria. Úplne vľavo je pohorieČergov.  
Obrázok blogu
Západný Spiš zo Sedielka nad kotlom.
Západný Spiš zo Sedielka nad kotlom. 
Kráľová hoľa po priblížení
Kráľová hoľa po priblížení 
traverz pod Kotlovým štítom
traverz pod Kotlovým štítom  
Mako! nezabudni sa zaistiť!....
Mako! nezabudni sa zaistiť!.... 
Cestou na vrchol to nie je len o ceste hore, ale aj dole, ako v tomto prípade.
Cestou na vrchol to nie je len o ceste hore, ale aj dole, ako v tomto prípade. 
Ako Mako kontroluje situáciu...
Ako Mako kontroluje situáciu... 
Batizovská dolina a nad ňou Končistá (2.535 m).
Batizovská dolina a nad ňou Končistá (2.535 m). 
Za rohom sa zjavuje Batizovský žľab a vrchol Gerlachu zdá sa byť na dosah. Ale zdanie klame. Tu začínajú početné skalné rebrá a "žliabky" takže na vrchol to je časovo ešte stále dosť ďaleko.
Za rohom sa zjavuje Batizovský žľab a vrchol Gerlachu zdá sa byť na dosah. Ale zdanie klame. Tu začínajú početné skalné rebrá a "žliabky" takže na vrchol to je časovo ešte stále dosť ďaleko.  
Chuťovka... A to ešte zďaleka nie sme na vrchole. (Pohľad do záveru Batizovskej doliny)
Chuťovka... A to ešte zďaleka nie sme na vrchole. (Pohľad do záveru Batizovskej doliny) 
Na skalách pod vrcholom Gerlachu je možné už lepšie rozoznať aj ľudí.
Na skalách pod vrcholom Gerlachu je možné už lepšie rozoznať aj ľudí.  
Obrázok blogu

Tesne pod vrcholom. Eešte zpár krokov...

A konečne na vrchole:

Pohľad na juho-východ - Kotlový štít (2.601 m)
Pohľad na juho-východ - Kotlový štít (2.601 m) 

Nastáva čas vychutnávať si výhľady z najvyššie k nebu položeného bodu Slovenska. 

Ešte viac na juhovýchod až východ - Slavkovský štít
Ešte viac na juhovýchod až východ - Slavkovský štít 
Slavkovský štít po druhé
Slavkovský štít po druhé  
Vľavo od stredu Lomnický štít, a úplne vľavo by mal byť Ľadový štít ​(2.627 m).
Vľavo od stredu Lomnický štít, a úplne vľavo by mal byť Ľadový štít ​(2.627 m).  
Lomničák - detail.
Lomničák - detail. 
Velická dolina. Vľavo hore je vidieť chodník na Východnú Vysokú, ktorá sa z takej výšky pomaly stráca pod očami...
Velická dolina. Vľavo hore je vidieť chodník na Východnú Vysokú, ktorá sa z takej výšky pomaly stráca pod očami... 
zbojníckym chodníčkom... (Velická dolina)
zbojníckym chodníčkom... (Velická dolina) 
Pohľad smerom na severovýchod. Poľský hrebeň (2.200 m), za ním Bielovodská dolina, nad ňou vľavo hore výrazný vrch asi Široká (2.210 m) a vpravo vzadu Belianske Tatry.
Pohľad smerom na severovýchod. Poľský hrebeň (2.200 m), za ním Bielovodská dolina, nad ňou vľavo hore výrazný vrch asi Široká (2.210 m) a vpravo vzadu Belianske Tatry.  
Po priblížení Žiarska vidla a v pozadí vpravo Pieniny
Po priblížení Žiarska vidla a v pozadí vpravo Pieniny 
Frešo za mlada... "Hore hlavy bratia! Som momentálne najvyššie postaveným Slovákom na Slovensku."...
Frešo za mlada... "Hore hlavy bratia! Som momentálne najvyššie postaveným Slovákom na Slovensku."...  
Obrázok blogu
Pohľad na severozápad.
Pohľad na severozápad. 
to isté len priblížená Babia Hora
to isté len priblížená Babia Hora 
Klasický pohľad na západ.
Klasický pohľad na západ. 
po priblížení
po priblížení 
Obrázok blogu
Približne v strede rozoznať aj "cestičku" na Rysy.Vľavo dvoj vrchol Vysoká (2.560 m) a Český štít.
Približne v strede rozoznať aj "cestičku" na Rysy.Vľavo dvoj vrchol Vysoká (2.560 m) a Český štít.  
vpravo Rysy - detail. Za nimi Poľské Tatry.
vpravo Rysy - detail. Za nimi Poľské Tatry. 
Výšky a hĺbky...
Výšky a hĺbky... 
Esemes-kovanie...: "Som práve na Gerlachu, miláčik"...  "Aj ty?!"...
Esemes-kovanie...: "Som práve na Gerlachu, miláčik"... "Aj ty?!"... 
Já, já, já, jenom já... Oravec....:-)
Já, já, já, jenom já... Oravec....:-) 
Batizovská próba, cez ktorú vedie cesta z vrcholu alebo aj na vrchol.
Batizovská próba, cez ktorú vedie cesta z vrcholu alebo aj na vrchol. 
Batizovská próba z Batizovskej doliny.
Batizovská próba z Batizovskej doliny. 
Zostup Batizovskou dolinou.
Zostup Batizovskou dolinou. 
Marcel Burkert

Marcel Burkert

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  401
  •  | 
  • Páči sa:  52x

Bývalý VIP bloger, od 19.11.2021 síce nie zmazaný, ale umlčaný. Viac v článku „Tak ste ma tu umlčali". Okrem toho aj bežec na dlhé trate a dekonšpirátor; teda má za to, že za zlom vo svete nie sú Židia, ani tajné spolky a dokonca ani USA, ale nadvláda rozumu nad citom, resp. prepestovaný rozum, absolútna neznalosť zmyslu života, duchovná lenivosť. Neschvaľovateľ ruskej okupácie Ukrajiny, kritik socializmu s „ľudskou tvárou", aktívny skeptik poukazujúci na nebezpečenstvá vyplývajúce zo pseudohumanizmu, fanatického multikulturalizmu. z totálne prekrúteného učenia proroka Mohameda jeho následovníkmi, širenia ich politickej ideológie pod maskou náboženstva, slepej viery v toto učenie zo strachu pred fanatikmi, alibizmu moslimských a tiež európskych lídrov, ktorí otvárajú dvere tejto "novej" totalitnej ideológii. Zoznam autorových rubrík:  Očkovanie a Covid ZdravieDuchovné otázkyRómska otázkaMuž a ženaŠkolstvo a výchovaIslam a zahraničná politikaOchrana prírodyEnvironmentálna kriminalitaPolícia s.r.o. pátraDúbravka, BratislavskoPotulky D. Kobylou a okolímPotulky BratislavouPotulky Slovenskom a ČRPotulky RakúskomPotulky EurópouPotulky IslandomPotulky USAPotulky Afrikou a ÁziouPolitika a spoločnosťEkonomikaMarenie výkonu cestnýchkontrolMaratóny experimenty 1992-2009Šport inakNadávať na USARusofilom a socialistomSpravodlivosť & NesúdnosťVýroky na zamyslenie 2/2016

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu